Captain Marvel ya da Shazam, iki yayıncı kuruluş arasında çıngar çıkmasına sebep olabilecek kadar önemli bir karakter. Sürekli baştan başlatılan ve tutmayan seriler, o yayıncı senin bu dava benim derken hakkı verilememiş, iniş çıkışlı bir süreçten geçmiş. Halen de hak ettiği ilgiyi görmediği kanısındayım.

İlk olarak Captain Marvel adı altında Fawcett Comics yayınlıyor bu abimizin hikayelerini. 1940’larda bayağı popüler olan abimiz, Superman’i bile gölgede bırakıyor o dönem. Bence tamamen çekemediklerinden, onlara göreyse karakter benzerliğinden dolayı DC Comics, 1953 yılında Fawcett’a dava açıyor ve diyor ki “siz bizim Superman’den arak bir karakter yaratmışsınız, biz size bunu yedirmeyiz”. 1972’ye kadar dava sürüyor ve sonunda mahkemenin haklı bulduğu DC Comics, Captain Marvel ve ona bağlı tüm karakterleri himayesi altına alıyor.Marvel Comics arada seri devranıp, isim boşluktayken o adla bir karakter yarattığı için isim haklarını alamıyorlar ve çizgi roman serilerine Shazam demek zorunda kalıyorlar. DC Comics’in 2011 itibariyle restart atarak yarattığı evreni The New 52‘da da karakterimiz bu ismi komple benimsiyor ve tertemiz bir sayfa açıyor.

Orijin Hikayesi

shazam1
Peki kimdir bu Shazam?

Böyle sorunca insanın “Shazam babandır” diye cevap veresi geliyor ama Shazam, esasında bilge bir dedemiz. Karakterin adı böyle değiştirildi diye Shazam’ın Billy Batson olduğu düşünülmesin. Shazam, Billy’e güçlerini veren 3.000 yıllık büyücünün adı. Birbirine aşağı yukarı benzeyen birkaç orijin hikayesi var karakterin fakat çok uzatmamak adına iki tane önemli versiyonu özet geçelim:

Fawcett Comics Versiyonu: Bu 1939’da yayınlanan ilk versiyon. Fawcett City’nin sokaklarında büyümüş evsiz çocuk Billy Batson, bir gün gizemli biri tarafından gizli bir tünelden geçirilerek girişinde 7 Ölümcül Günah’ı temsil eden heykeller bulunan büyücü Shazam’ın mağarasına (The Rock of Eternity) götürülüyor. Billy’nin zor bir hayat yaşamış olan iyi bir genç olduğuna kanaat getiren büyücü, güçlerini Billy’e devrettikten hemen sonra hakkı rahmetine kavuşuyor. “Shazam!” diye bağırdıktan sonra yetişkin bir adama dönüşüp Shazam’ın güçlerini kullanabilen Billy, Captain Marvel adını alıyor.

The New 52 Versiyonu: 2011 itibariyle sıfırlanan yeni DC evrenindeki orijin hikayesinde artık Captain Marvel ve Captain Thunder isimlerini tamamen terk ediyoruz. Yeni seri Shazam ismiyle başlıyor. Burada Billy, çocuk esirgeme kurumundan bir ailenin yanına evlatlık olarak veriliyor. Önceki birkaç devamlılıkta mevcut olan “S.H.A.Z.A.M Çocukları”, burada üvey kardeşler şekline sokuluyorlar, fakat Shazam’a dönüşen yine sadece Billy var. Burada Billy, önceki örneklerin aksine saf iyilik timsali değil. Bilakis yine karşılaştığı Shazam’le aralarındaki diyalog da bunun üzerinden ilerliyor. Dede Shazam, mükemmel birini arıyor, yetim Billy ise böyle birinin olmadığını söylüyor. Tüm hatalarına rağmen içindeki iyilik yüzünden, dede en sonunda güçlerini Billy’ye devrediyor.

Güçleri

tumblr_mckt52fFZp1rwso0yo1_1280
Shazam dedik, büyücü dedik, güçler dedik. Peki nedir bu büyücünün verdiği güçler? Dilerseniz bir Akrostiş ile edebiyatın anasını ağlatarak açıklayalım:

Solomon’un bilgeliği, görebilir geleceği, konuşabilir her dili
Herkül’ün kuvveti, delebilir duvarları, bükebilir çeliği
Atlas’ın dayanıklılığı, koymaz ona hiçbir saldırı
Zeus’un gücünü, bahşetti ona büyücü, Black Adam ol, yersin kafana yıldırımın ucunu
Aşil’in cesareti, sevdiklerine zarar verecek olursan karşında bulursun kaptanı
Mercury’nin hızı, yandırdı Shazam’ı Fawcett’ın kızı

Yaratıcıları

2000AD 1569
Superman ve Batman’in satışlarından etkilenen Fawcett Comics, 1939 yılında yazar Bill Parker ve çizer C. C. Beck’i kiralayarak biz de bir seri çıkaralım diyorlar. Bill Parker’ın yazdığı ilk taslakta Flash Comics adı altında 6 farklı güce sahip olan 6 farklı süper kahramanın hikayesinin anlatılması planlanıyor ancak Fawcett Comics’in direktörü Ralph Daigh diyor ki “biz bence tüm bu güçleri bir adamda toplayalım, adına da Captain Thunder diyelim”.

İlk olarak Flash Comics ve Thrill Comics adı altında basılıyor maceralar. Fakat halihazırda Captain Thunder, Flash Comics ve Thrill Comics isimlerinin hakları alındığı için bu isimlerle devam edemiyorlar. Yine Fawcett’ın çizerlerinden biri Captain Marvelous ismini öneriyor ve editörler de kısaltarak Captain Marvel ismiyle Whiz Comics adı altında basıyorlar seriyi. İki yaratıcı da Captain Marvel kadar bilinen başka karakterler kazandıramadılar belki bize ama hakları DC’nin eline geçip biraz revizyona uğrasa da bu ikilinin yarattığı kökenlere her zaman sadık kalındı.

1 2
Yazar

Bir reklam ajansında esnek saat olarak çalışıyor. Geekyapar yazarı. Hobi olarak spoiler vermeyi seviyor. Dreamer değil. Vizyonsuz. Şu hayatta hep Hufflepuff'liğindan kaybetti.

11 Yorum

 1. Daredevil yazıldı mı arkadaşlar?Dizisi yakın zamanda yayına verilecek bir bilgimiz olursa toplu halde güzel olur.Az çok bilgimiz olsada hem tazelemek hem de hakkında bilmediklerimizi öğreniriz ve dizisinden daha fazla keyif almış oluruz.Teşekkürler.

 2. Shazam cidden hakkı yenen bi karakter..Normal halinin çocuk olması da ayrıca iyi..Yani sevdiğim bi karakterdir kendisi..DC altındayken isminin kaptan marvel olarak kalmaması da çok iyi olmuş..Bu filminde de bence Daniel Cudmore oynamalı Shazam’ı, herif cidden benziyor çünkü ayrıca deneyimi de var bu alanda (X Men’deki Colossus’tur)..

 3. Güzel bir yazı , vakit ve emek harcandığı kendini belli ediyor. Öncelikle çok çok teşekkürler GeekYapar ! Günün stres ve yoğunluğunu sayenizde bir nebzede olsa atıp içimizdeki geeki yaşatabiliyoruz.
  Age Of Ultron’a çok az zaman kalmışken bir kapsamlı bir Ultron ya da Vision incelemesi iyi gidebilir.

 4. En büyük eksisi hep tip olarak Superman’e fazla benzemek oldu. Daha mitolojik bir karakter olmasına rağmen hep bu kıyas sebebiyle arka planda kaldı. Karakterin gizli kimliğinin çocuk olması sebebiyle DC daha küçük okuyuculara yönelik olarak da kullandı kendisini. Bunun da imajına pek faydası olduğunu söylemek zor.

  En keyifli olaylarından biri de Batman/Superman serisinde Shazam/Hawkman dövüşüydü bence. Birbirinin moderni/klasiği olan kahramanların birbiriyle kapışması keyifliydi (Türkiyede Batman/Superman birinci ciltte, orjinalde Batman/Superman #4 olması lazım. Bide B/S Public Enemies animasyonunda da var). Kostüm olarak Injustice oyunundaki versiyon her zaman çok başarılı gelmiştir bana. Zaten New 52’da da o yönde gitmişler.

  Ayrıca Dwayne ‘The Rock’ Johnson’a Black Adam’i değil de Shazam’ı teklif etmeleri de bir kez daha DC’nin tercihlerini sorgulamamıza sebep oluyo. Neyse ki the Rock onları doğru yola getirdi. Yine de zor bi casting olduğu kesin tabi. İzlemeye değer bir film olmasını umuyoruz.

  • Dwayne Johnson olayı kesinlikle dediğin gibi..Adam iyi oyuncu ama sırf popüler diye her role gidecek diye bi şey yok..Allah aşkına Shazam’la ne alaka bu herif..İyi ki mal bi adam değil de tepeleme atlamamış..

  • “Ayrıca Dwayne ‘The Rock’ Johnson’a Black Adam’i değil de Shazam’ı teklif etmeleri de bir kez daha DC’nin tercihlerini sorgulamamıza sebep oluyor.”

   Bu cümlene sonuda kadar katılıyorum sayın tutku tuzlu.

 5. Çok güzel bir yazı olmuş. Dwayne Johnson’a teşekkür etmek lazım adam resmen inisiyatif almış. =)

 6. Çok güzel yazmışsın, okumayı bitirdikten sonra Shazam! dedim o derece. Aynı zamanda Injustice Year One’da Billy Batson’ın iç çatışması çok güzel anlatılmıştı(bahsetmesem olmazdı).

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.