5. Süper Kahramanın Geleneksel Kostümünü Anlamsızca Gerçekçileştirme Çabası

man of steel

Bu çabayı gerçekten anlamıyorum. Sözüm de özellikle Zack Snyder’a. Biz Superman’i yıllarca donu dışarıda bildik. Böyle sevdik. Nedir yani, bir adamın pelerinle geziyor olması okey, ama taytının üzerine kırmızı don giyiyor olması çok mu kabul edilemez? Hayır bir de yarım saat açıklıyorlar ya? Her fırsatta bir de. Captain America’nın kostümü meğerse şov amaçlıymış, sonrasında da artık üzerine yakıştı diye giymiş. Avengers’ta? E insanların biraz “eski kafa şeylere” ihtiyacı varmış gördün mü?

 

6. Değişmeyen Bir “Süper Kahraman Öldürmez” Geleneği

man of steel zod

Neden?! Allah rızası için bana açıklayın, neden? Abicim tamam, Batman için eyvallah. Ben adama bakıp şu mantığı kurabiliyorum: “Batman muhtemelen öldürmeden önce elindeki adamın çoluğunu, çocuğunu düşünüyor, o masumları kendi yaşadığı travmadan sakınmak istiyor”. Tamam da Superman’in öldürmeme sebebi ne? Zod’u öldürünce niye kredi kartı ekstresi on bin lira gelmiş memur gibi çığlık atıyorsun birader? Hadi seni geçtim, insan kazara öldürür bir iki tane, yok Spider-Man’inden, Iron Man’ine, Thor’una kadar; öldürmek yasak süper kahramanlara. O süper kötü ölecekse de kendi hatasıyla ölecek; ne bileyim, uçurumdan düşecek falan.

 

7. New York

new york

Hah, geldik ağa babasına. Gotham ve Metropolis gibi, aslen New York’un gece ve gündüz versiyonları olan iki şehir haricinde neredeyse tüm süper kahraman serileri New York’a bir uğradı. Spider-Man zaten New York’lu. İlk X-Men Özgürlük Heykeli’nde sonlandı. Marvel evreni tümden New York’ta geçiyor, daha da geçecek gibi de gözüküyor. Neden? Marvel aldı, Civil War’dan sonra tüm kahramanlarını dağıttı. DC de çizgi romanlarda baya beynelmilel takılıyor. Filmlerin bu New York fetişi ne? Yıkacak çok gökdelen var diye mi bu tutkunuz nedir? E birader ayıp değil mi o şehrin zaten iki gökdeleni yıkıldı? Gidin biraz tedbil-i mekan yapın ya. Ne bileyim, Paris’e gidin, azıcık Roma’da takılın, o da olmadı Amerika içinde diyorsanız bir Boston yapın, Los Angeles’a yürüyün, iki dakika Chicago’da falan takılın. Bu ne Büyük Elma sevdası kardeşim…

 

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.