Süper kahraman dediğin yumruklarıyla, tekmeleriyle dövüşür. O alanda yetenekli değilse; ağ fırlatır, lazer patlatır, elementlere hükmeder. On süper kahramanın dokuzunda racon budur. Çok, çok azdır bir silah kullanan süper kahramanlar. Çünkü genelde, silah kullanmak gerçek insanların da dövüşürken başvurduğu bir yöntemdir. Süperseniz, silaha neden ihtiyaç duyasınız ki? Böyle düşünür çoğu zaman süper kahraman yaratıcıları.

Ama bazen, farklı farklı sebeplerden kahramanların ellerine bir silah tutuştururlar. Genelde destansı silahlar olurlar bunlar. İsimler olur, hikayeleri vardır ve sahipleri tarafından ustalıkla kullanılırlar. Biz bir seferliğine bu silahları analım dedik. İşte yakın dövüş silahlarından başladık, mertlik bozan tüfeklere bir sonraki gün geçeriz. Hiç lafı uzatmaya gerek yok, süper kahraman külliyatının en unutulmaz 8 yakın dövüş silahı şu şekilde. Eğer olur da, unuttuğumuz bir şeyi fark ederseniz de, yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Buyurun!

 

Mjolnir

THor

Listemize sadece süper kahraman külliyatının değil, dünya tarihinin de en unutulmaz yakın dövüş silahlarından biriyle başlayalım. Thor’un hem Marvel evreninde, hem de Viking mitolojisinde kullandığı Mjolnir, Odin’in filmdeki tabiriyle, hem savaş hem de inşa için kullanılabilen bir silah. Listemizdeki diğer tüm silahlardan ise çok önemli bir farkı var: Thor’a gücünü veren, Thor’u Thor yapan şey bizzat Mjolnir’in kendisi, ve üstelik bu meşhur çekiç, kendisini kimin kaldırıp kimin kaldıramayacağı konusunda da pek seçici. Bakınız Age of Ultron’un film öncesi yayınlanan özel görüntüleri.

 

Hellfire Chain

Ghost Rider Chain

Yakın dövüş silahları dendi mi akla kılıç, çekiç, gürz gelir. Ama eğer silahı tutan kişi şeytanla yaptığı bir anlaşma sonucu kafatası alevler içinde yanan, motosikletli bir intikam savaşçısıysa, o silahın da biraz sıradışı olması makuldür. Ghost Rider’ın zincirleri de aynen öyle. Resmi ismi “Hellfire Chain” olan zincir, Ghost Rider’ın eşsiz imajının şüphesiz en kilit parçalarından biri. Neticede, Ghost Rider dediğimiz şey üç olmazsa olmaz parçadan oluşuyor. Motosiklet, kurukafa ve uzun bir zincir.

 

Billy Club

1602784-daredevil

Billy Club denilen şey aslında mağaza önünde duran güvenlik görevlilerinin bile taşıdığı, gayet sıradan bir silah. Tam adına “baton” deniliyor sanıyorum. Hani o iç içe geçmiş silindirlerden oluşan, elinle bir hareket yapınca tam şeklini alan silahlar var ya? Onlar işte. Hiç şaşalı değiller aslında normalde. Ama Daredevil’ın ellerinde tam bir sanat eserine dönüşüyorlar. Korkusuz Adam’ın savaş tarzına çok uyan bu silah, yıllar içerisinde onun imzalarından biri hâline geldi. Film uyarlamasında da kendini göstermişti.

 

Deadpool’un Katanaları

Deadpool Katana

Çok araştırdım, çok derinlemesine girdim çıktım Marvel veritabanlarına. Bu katanaların bir ismi olması gerektiğine emindim. Neticede aynı Daredevil, Ghost Rider ve Thor gibi karakterin imajında çok kritik bir yeri olan silahlardı onlar. Sonra fark ettim ki, muhtemelen yanlışlıkla çocuk yapsa ona isim vermeyi unutacak bir karaktere bakıyordum. Deadpool bu, adam düzenli olarak kendisini okuyan çizgi roman okuruyla konuşuyor. Ne kadar ikonik olursa olsun, ne kadar unutulmaz olursa olsun, bir de silahına isim vermekle mi uğraşacak?

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Yorum

 1. elktra’nın her daim taşıdığı bir çift sai de listeye girer bence. ninja kaplumbağalar’dan raphael’in de sai kullandığı malum, ama elektra daha ikonik. katanaları deadpool’a zimmetleyince michelangelo’nun nunçakularını ve donatello’nun bo’sunu ekleyebiliriz. wolverine’nin pençeleri silah olarak kullanılsa da aslen uzuvdur diyerek liste dışı bırakılabilir, ama black panther’in (ve daha bir çok başkalarının) kullandığı pençeler?

  zorlu bir liste bence. ne söylesek eksik kalır cinsinden…

 2. Cap’in Kalkanı
  Nightwing’in Batonları
  Elektra ve Rafael’in Çift Sai’si
  Blade’in Kılıcı ?
  Lobo’nun kancalı zinciri
  Wolverine’in Pençeleri

  ???

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.