Superman popülerlik üstü karakterlerden biri. Şu andan sonra en kötü filmler onun için çekilse, donunu pantalon üzerine değil kafasına giyse yine de en bilindik, en adı geçen çizgi roman karakteri ve süper kahraman şüphesiz Superman olacaktır. Bu ilgi öyle yeni de değil, daha ilk çizgi romanı çıktığı gün kadar eskidir. Bu nedenle Superman’in bugüne kadar defalarca filminin çekilmesi de ilginç denemez. Biz bugün Superman’i DCEU öncesi dönemde bir film veya dizide bütün suretiyle canlandırmış 8 aktörü, filmlerinin hangileri olduğunu ve şu an hayatlarında neler yaptıklarını listeledik.

KIRK ALYN

kirk2
Kirk Alyn, Superman’i bedenen de canlandıran ilk aktör. Karakterin çizgi romanının yayınlandığı yıl 1938’den tam 10 yıl sonra karakter için çekilmiş ilk canlı filmde oynama şansına sahip olan ilk insan yani. Söylenenlere göre Alyn’in çevresindekiler Superman’i canlandırmanın iyi bir fikir olmadığını söylemişler. Ancak Alyn bunlara kulak asmamış ve o kırmızı pelerini omuzlarına asmış. 1999’da 89 yaşında iken hayatını kaybeden aktör başrolü üstlendiği iki Superman filminin yanı sıra 1978 yapımlı Superman filminde bir cameoya sahip.

Superman’i oynadığı yapımlar:
Superman (1948)
Atom Man vs. Superman (1950)

GEORGE REEVES

43175_5
Superman’in popülerlik seviyesi ciddi boyutlara çıkarken yapımcılar karakter için daha ilgi çekici bir aktör arayışına girmişler. George Reeves’de karar kılınmış ve Reeves oynayacağı bir film sonrasında Superman’i bir dizide canlandıran ilk aktör olmuş. George Reeves’in hayatını kaybetmeden önce oynadığı son karakter de yine Superman. Çünkü Reeves 1952’de başlayan Adventures of Superman dizisinde hayatını kaybettiği güne kadar toplam 104 bölümde oynamış. Aktörün ölümünden sonra dizi iptal edilmiş.

Superman’i oynadığı yapımlar:
Superman & The Mole Man (1951)
Adventures of Superman (1952-1958)

CHRISTOPHER REEVE

superman-christopher-reeve-new-york
Christopher Reeve muhtemelen görünüşüyle akla en kazınan Superman. Eski Superman filmlerinden bahsedilince akla ilk Christopher Reeve geliyor. Bu Superman’i renkli bir yapımda canlandıran ilk aktör olmasından kaynaklanıyor olabilir. George Reeves’in ölümünden sonra 20 yıl canlı bir Superman işi ortaya konulmaması ve hasreti bitirenin Christopher Reeve olmasınında durumda etkisi vardır. Reeve kalite ivmesi giderek düşen 4 Superman filminden sonra kendine ortalama bir kariyer çiziyor. 1995’te geçirdiği talihsiz kaza yüzünden bacaklarının işlevini kaybeden Reeve bir süre aktörlüğe devam etmeyi denese de bir süre sonra tutunamıyor ve 98’de mesleği bırakıyor. Ölümü 2004’te antibiyotikten oluyor.

Superman’i oynadığı yapımlar:
Superman: The Movie (1978)
Superman II (1980)
Superman III (1983)
Superman IV: The Quest of Peace

JOHN HAYMES NEWTON

jjn4
Newton teknik olarak Superman’i oynamıyor. Oynadığı karakterin adı Superboy. Daha adam olamamış okul yıllarındaki Superman yani. Kariyerine böylesine popüler bir karakterle başlaması Newton için harika gözükse de her şeyiyle kötü olan Superboy dizisinde günah keçisi gösteriliyor ve yerine başka oyuncu alınıyor. bundan sonraki kariyeri de ne yazık ki ilk işinden çok farksız olmayan John Haymes Newton şu ara C sınıfı filmlerde yer alıyor.

Superman’i oynadığı yapımlar:
Superboy(1988)

GERARD CHRISTOPHER

timthumb
Gerard Christopher da aynı Newton gibi Superman’in ergen hali Superboy’u oynuyor. Ancak dizinin 4. sezonundan itibaren isim Superboy olarak bırakılsa da karakter tüm haliyle Superman oluyor. Bu dizinin kalitesizliğinde bir değişiklik yaratmıyor. Christopher’ın Superman’i oynadığı yapım pek ilgi çekici olmasa da Superman ile ilgili ilgi çekici bir hikayeye sahip.

Gerard Christopher dizi deva ederken Christopher Reeve’nin filmlerine devam olacak bir Superman filmi için seçmelere katılıyor ve seçmeleri kazanıyor. Ancak stüdyo oyuncunun daha önce Superman’i oynadığını fark edince proje iptal oluyor. Stüdyo bunu nasıl en başından fark etmiyor derseniz, hiçbir fikrimiz yok. Christopher şu ara basit dizilerde küçük roller oynuyor.

Superman’i oynadığı yapımlar:
The Adventures of Superboy(1989-1991)

DEAN CAIN

wallpaper-lois-and-clark-32359777-1920-1080
Superboy nihayet bittiğinde Dean Cain’in devri başlıyor. Cain de Superman’i bir dizide canlandırıyor olmasına rağmen film aktörleri kadar tanındık bir Superman olmayı başarıyor. Dizi Superman’in gazetecilik yönüne biraz daha fazla değinince anlatacak daha çok hikaye oluyor. Cain’in Lois’i oynayan aktris Teri Hatcher’la tutan kimyası da eklenince Dean Cain akıllarda kalan bir Superman yapımına imza atmış oluyor.

Dizi bittikten sonra da Cain ve DC arasında gönül ilişkisi bitmiyor. Cain, animasyonlarda Clark Kent’in üvey babası Jonathan Kent’i seslendiriyor. Hatta Supergirl dizisinde ekran süresi kısa olsa da Kara’nın babası Jeremiah Danvers’ı canlandırıyor.

Superman’i oynadığı yapımlar:
Lois & Clark: The New Adventures of Superman (1993-1997)

TOM WELLING

1920x1080 Wallpaper

Superman’i en uzun süre canlandıran aktör sıfatını taşıyor Tom Welling. Nasıl olduğunu hala anlamadığım şekilde 10 sezon sürüyor Superman’i canlandırdığı dizi. Hani içimden çok Superman demek de gelmiyor doğrusu. Sokak seviyesi bir kriptonlu demek daha makul duruyor. Ama ben ne dersem diyeyim Tom Welling 10 yıl boyunca Superman’i canlandırmış işte. Asla pelerini giymemiş ama yapmış…

Kendi adına iyi ki de 10 yıl rolü üstlenmeyi başarmış çünkü dizi sonrası sadece 3 filmde küçücük roller almış. Başka da ses çıkarmamış.

Superman’i oynadığı yapımlar:
Smallville(2001-2011)

BRANDON ROUTH

NC_Brandon_Routh_ml_160324_16x9_992
Brandon Routh’un filminin aslında DC’nin dönüşü olması gerekiyordu. Plan buydu. Ancak film ağız birliğiyle o kadar beğenilmedi ki DC bu film üzerinden yürümeye cesaret edemedi. Aslında Routh tip olarak yakışıyordu karaktere. Hevesli olduğu da biliniyordu, anlaşılıyordu demeçlerinden. Ancak olmadı. 2006 bir kahramana gerçekten kumaş tayt giydirmek için geç bir yıldı ve Superman geri dönemedi. Routh da DC’nin ekranlardaki en kötü işi olan Legends of Tomorrow’da Atom’u oynamak üzere beyaz perdeden çekildi.

Superman’i oynadığı yapımlar:
Superman Returns(2006)

Yazar

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.