Ya son zamanlarda bir moda mı oldu okçuluk, nedir? Fantastik edebiyatta yeri her daim bâkiydi; ama artık baya baya bilim-kurgularda; süper kahraman filmlerinde, casus dizilerinde falan da görür olduk. İnsan yavaş yavaş tüfekten sıkılıp, ok ve yayın dayanılmaz şahsiliğine mi kayıyor artık nedir? Bilemiyoruz. Ama şundan eminiz, bizim için bir okçuluk listesi yapma zamanı gelmiş artık. Muhtemelen kurgusal tarihin tüm keskin nişancılarını buraya sıkıştıramadık; o yüzden, eğer sizin eklemek istedikleriniz olursa yorumlarda belirtmekten çekinmeyin!

Bir de ufak bir not, bu listedeki tek kriterimiz karakterin ağırlıklı olarak okçuluğuyla tanınıyor olması. Yani bir iki kere eline tatar yayı alan film karakterleri; cephaneliğinin arasında yay ve ok da bulunan oyun askerleri, hobi olarak evde ok fırlatan edebiyat figürleri falan yok bu listede. Gözünüzü kapattığınızda elinizde oku ve yayıyla gördüğünüz karakterleri ele aldık. Bir de ok yay demişken, tatar yaylarını, ya da diğer ismiyle arbaletleri de dışarıda bırakmayalım dedik. Tamam mı? Anlaştıysak, buyurun!

 

Clint “Hawkeye” BartonClint Barton

 

Nereden?: Marvel Comics, Marvel Cinematic Universe
Silah Tercihi: Genellikle metalden yapılma, türlü türlü farklı okla kullanılabilen bir yay.
Ne Kadar Efektif?: Adam bilgisayara bağlanabilen başlıklı okuyla Helicarrier devirdi tek başına. O yüzden baya efektif diyebiliriz.

 

Daryl Dixon

Daryl Dixon

Nereden?: The Walking Dead
Silah Tercihi: Arbalet. Bildiğimiz arbalet.
Ne Kadar Efektif?: Walking Dead dünyasındaki zombiler sese geldiği için aslında Daryl’ın bulduğu metod en anlamlısı. Gelin görün ki oku zombiye fırlattıktan sonra geri almak her zaman mümkün olmayabiliyor. E oklar da kurşundan az bulundukları için efektiflik kayboluyor biraz.

 

Katniss Everdeen

Katniss Everdeen

Nereden?: The Hunger Games
Silah Tercihi: İlk iki Açlık Oyunları sırasında Katniss metalik bir yay ve ok kombinasyonu kullandı. Fakat son kitapta District 13’de ona Hawkeye tarzı patlayıcı ve yanıcı başlıklı oklar verdiler.
Ne Kadar Efektif?: Daryl gibi ilk iki Açlık Oyunları boyunca ok ve yayın ana avantajı Katniss için sessizce düşmanları indirebilmesiydi. Bu yönde de baya efektif oldu. Sonrasında gelen patlayıcı başlıkla da iki jet uçağı indirdiği için takdirlerimizi kendisine sunuyoruz.

 

Lara Croft

Lara Croft

Nereden?: Tomb Raider
Silah Tercihi: Çok primitif bir yay.
Ne Kadar Efektif?: Lara son oyununda yayını hem avlanmak, hem yerini belli etmeden düşman öldürmek için kullandı. Bu iki şey de onun adada hayatta kalma macerası sırasında ciddi anlamda yardımcı oldular.

 

Legolas Greenleaf

Legolas

Nereden?: The Lord of the Rings
Silah Tercihi: Ağaçtan yapılma bir yay. Zaten Lord of the Rings evreninde başka neyden yapacaksınız allasen?
Ne Kadar Efektif?: “That still counts as one!”

 

Oliver “Green Arrow” Queen

Oliver Queen

Nereden?: DC Comics, Arrow
Silah Tercihi: Bkz: Hawkeye. Bu arada ayıp oldu, zira Green Arrow Hawkeye’dan eskidir. Ne yaparsınız, alfabetik dizdik karakterleri!
Ne Kadar Efektif?: Henüz bir Helicarrier indirmiş olmasa da Green Arrow da yıllardır nokta atışlarıyla çok büyük düşmanları dize getirebiliyor. Bir de aynı Hawkeye gibi evreninde bu konunun en büyük ustası olduğu için avantajı büyük.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

10 Yorum

  1. Bilal erdogan neden listede yok? Koltuk alti teri ve kocaman keliyle bu listede ust siradaki okcularin arasina rahat girer…

  2. martian-mantar Cevap ver

    Bence ok ve çizgi roman konusunda Altar’ın oğlu Tarkan’ı da küçümsememek lazım kendisinin zamanında lazarus pite bile girmişliği vardır.

  3. Lara Croft’un saçının telinin hastası olmama ve gözümde onu ok-yayla canlandırabilmeme rağmen bence bu listeye yakışmamış. Lara Croft’u double pistol’larıyla tanıdık ve ünlendirdik çünkü, son 1-2 oyunu baz alamıyorum söz konusu “gönlümüzde okçuluğuyla taht kurmuşlar” listesinde…

  4. Oliver Dark Knight Returns’de superman’e tek eli kopuk haliyle ok atip yenilmesini saglamisti.

  5. Ben bu listede varric ve bianca ikilisini görmek isterdim şahsen. Arbelet yayı kullanan daha karizmatik bir karakter yoktur benim için…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.