Batman’i Batman yapan şeylerden biri düşmanlarıdır. Bu tartışılmaz. Nasıl ki Batman’in özünde “yarasa kostümü giyen bir adam” olması çeşitli psikolojik güzellemelere, analizlere zemin hazırlamaktadır; düşmanlarının da her biri de bu tipte çıkarlar karşımıza. Her süper kahramanın kendisi gibi süper kötülerle kapıştığı söylenir. Spider-Man kendisi gibi haşarat / hayvan temalı süper kötülerle, Superman kendisi gibi süper güçlü / süper dayanıklı süper kötülerle, Wonder Woman da kendisi gibi mitolojik tabanlı süper kötülerle kapışır ya hani? İşte Batman de kendisi gibi delilerle kapışmaktadır. Onu bu kadar efsane yapan da budur.

Ama işte bir de madalyonun öteki tarafı var. Bazen DC Comics’in ipin ucun kaçırdığını, aklı mantığı komple bir kenara bıraktığını hissedersiniz. Eğer bugüne kadar hiçbir Batman kötüsüne bakıp, “bu ne lan?” demediyseniz, muhtemelen şu aşağıdaki 13 karakter ile hiç tanışmadınız. Şanslı mı saysak sizi bilemedik…

Karşınızda yaratıldığına inanasınızın gelmediği 13 absürt Batman kötü adamı! Buyurun!

 

13. Condiment King

Condiment King

Bunu listemizin açılışına koyduk, çünkü her halinden saçmalık akmasına rağmen; yazarlar da çoğunlukla Condiment King’le dalga geçiyorlar. Yani silah olarak ketçap ve mayonez kullanan bir karakterin absürtlüğünün herkes farkında. Fakat yine de ısrarla diskalifiye etmedik, zira Condiment King komik değil. Özellikle yapılan kelime oyunları, hiç komik değil…

 

12. Calendar Man

Calendar Man

Bazılarınızın Calendar Man’i sevdiğini biliyoruz. Hatta kendisine Arkham serilerinde dahi yer buldu; içinde çok önemli hikayeler bulunan 80’in üzerine Batman sayısında da yer aldı. Fakat saçma bir karakter işte arkadaş! Neymiş efendim, özel günlere takıkmış bu abimiz. Allah aşkına böyle bir özellik mi olur, ismi de ayrı saçma zaten…

 

11. Batzarro

Batzarro

Superman’in Bizarro’su olur da, Batman’in kendi şapşal çakması olmaz mı? Olur. Tam 24 sayıda da kendisine yer bulur hatta. Şimdi yanlış anlamayın ama, bizce Bizarro konsepti de çok saçmaydı; ama en azından Superman’in çakmasını yapınca işler biraz merak uyandırır hâle geliyordu. Batman’in tonuna tonajına uygun bir şey mi şimdi böyle bir şey?

 

10. KGBeast

KGBeast

Batman’in kötü adamları arasında suikastçiler ve paralı askerlerin yeri her zaman bir başkadır. Genelde Deathstroke gibi biraz havalı olurlar. Ama işte komünizme laf çakacağım diye kasarsanız, böyle saçma sapan bir kötü adam yaratmış olursunuz. Arrow’da falan da gözüktü bu karakter bir de. Allahtan orada şu rezil rüsva adı kullanmadılar. KGBeast ne be?

 

9. Tweedle-Dee & Tweedle-Dum

Tweedle

Gerçekten buna pek söyleyecek bir şey bulamıyoruz. Daha doğrusu aslında cephaneliğimizde çok yer var, ama biz sessizliğimiz asaletimizdendir deyip, susmayı tercih ediyoruz. Yani DC Comics Batman’in karşısına kötü adam olarak iki tane yumurta çıkartıp, bunları 100 sayı kullanacak kadar kendini rahat hissediyor, biz daha ne diyelim?

 

8. Death Man

Death Man

Öncelikle şu ismin saçmalığını bir sindirelim sevgili Geekyaparlar. Death Man. Ölüm Adam. Evet. Ondan sonra kostümü de kabullenmeye çalışalım. İskelet desenli pijama giymiş bir adam bu. Bunu da hallettik mi? O zaman gelin isterseniz muhteşem hikayesine odaklanalım. Death Man, Batman’in üç defa ölümünü gördüğü bir karakter, fakat bir türlü ölü kalmıyor, hep diriliyor. Diyeceksiniz ki “ulan güzel güçmüş işte?”. Evet, öyle zannediyorsunuz, fakat sonradan öğreniyorsunuz ki gücü mücü yok. Ölmüş taklidi yapıyor. Herkesi kandırabilmesinin sebebi de… Yoga.

Yani ne diyelim, kafanız mı güzeldi yahu bunları yazarken?

 

7. The Eraser

Eraser

Bruce Wayne’in üniversiteden arkadaşı Leonard Fiasco’nun tek yaptığı şey gidip başkalarının suçlarına dair izleri “silmek” olsaydı, kendisini ilginç bir karakter olarak görebilirdik. Ama ya Allah rızası için sevgili DC, adamı böyle giydirmek zorunda mıydınız ya? Bu ne abi adam dev bir kalem gibi niye giyiniyor, sapık mısınız? Gerçekten de bir gün yeni kötü adam düşünürken masanıza baktınız ve orada gördüğünüz 2B kalemden ilham aldınız değil mi? İtiraf edin bitsin burada bu iş!

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.