Hollywood’da bir ofis hayal ediyorum. Herhangi bir sinema şirketinin ofisi. Ofisin katları var haliyle, her katta bir departman. İnsan kaynakları departmanı, proje geliştirme departmanı, satış departmanı… Ben eminim, her film şirketinde olan bu departmanların arasında takriben 2004-2005 yıllarından beri bir yenisi var. O katta burunlarına kadar çizgi roman okuyan ve Hollywood’un uyarlayıp para basmakta kullanabileceği bir sonraki hiti arayan adamlar çalışıyor sabahtan akşama kadar. Eminim buna.

Zira Chrononauts’un filme uyarlanma haberini başka şekilde yorumlamamız mümkün değil. Daha geçen hafta ilk sayısı çıkan, bizim de övdüğümüz Chrononauts’un sinemaya uyarlanacağı bugün itibariyle resmen açıklandı. Deadline’ın duyurduğu habere göre mazisinde Kingsman: The Secret Service, Kick-Ass, Wanted ve Marvel: Civil War gibi hikayeler olan Mark Millar’ın çizer Sean Gordon Murphy ile birlikte yarattığı, geçen hafta Image Comics’de galasını yapan Chrononauts Universal Studios tarafından resmen sinemaya uyarlanacak.

chrononauts

Henüz filmin bir yönetmeni ya da yazarı belli değil; dolayısıyla ortada bir oyuncu da yok, çıkış tarihi de. İşin ilginci, zaten elimizde bir hikaye de yok. Çok tekrarladık ama ne kadar altını çizsek azdır, Chrononauts’un daha ikinci sayısı bile çıkmadı. Universal’in buradaki kör itimatında Mark Millar’ın geçmiş eserlerinin sinemaya ne kadar başarılı bir şekilde uyarlanmış olmasının ayan beyan ortada olduğu gerçeği büyük bir paya sahip muhakkak. Bir de tabii şu sıralar filminizin başına “aynı adlı çizgi romandan uyarlanmıştır” demenin kazandıracağı ekmek aşikar.

Peki ne bu Chrononauts’un konusu? Aslında çok basit: Zamanda yolculuk. Dr. Corbin Quinn, mühendis Danny Reilly ile birlikte zamanda yolculukta büyük bir çığır açıyor. Sadece bu imkansız gözüken şeyi başarmakla kalmıyor Quinn, aynı zamanda bunu bireysel kıyafetlerle yapmayı sağlıyor. Yani büyük arabalar, dev makineler yok; düz pilot giysileri var.  İlk defa bunu deneyecek olmaları haliyle ciddi bir ilgi, alaka yaratıyor fakat tüm dünyanın gözleri üzerlerindeyken, ilk denemede ciddi bir problem çıkıyor ortaya ve olaylar gelişiyor…

Dürüst olmak gerekirse Chrononauts’un konusu ilginç ve ciddi anlamda ümit vaat ediyor. Ama sinemaya uyarlanması bu kadar acil gerekli miydi? Tabii ki hayır. Image Comics’den çıkan serinin ikinci sayısı 15 Nisan 2015’te yayınlanacak. Birinci sayısı ise geçtiğimiz Çarşamba günü yayınlanmıştı.

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

  1. Belki de filmi çekileceği için çizgi romanını çıkarmışlardır hem bir nabız yoklamak hemde bir on kitle yaratmak icin

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.