Antik Roma dönemi, filmler, diziler, kitaplar ve oyunlar için bir maden resmen. Seneler içerisinde defalarca ölümsüz şehre bambaşka sebeplerle geri döndük. Bazen Sezar olup Galya’ya daldık, bazen de bir gladyatörü oynadık. Roma’nın hikâye anlatıcıları için ayrı bir yeri olduğu kesin anlayacağınız. Kendimizden de biliyoruz, arada antik Roma’ya bir seyahat edesi geliyor insanın. Sandaletleri giyip, galeaları takıp, arenaya çıkasınızın geldiği vakitlerden birindeyseniz, o zaman listemize buyurun. Bu 6 oyunu da hemen şimdi oynamak isteyeceksiniz.

 

6. Shadow of Rome

Shadow of Rome2005’te PS2’ye özel olarak çıkan Shadow of Rome’u kaçırmış olma olasılığınız bir hayli yüksek. Ne de olsa 2005’te, artık oyuncuların da, firmaların da gözleri PS3 ve 360’taydı. Ama stealth’i yarışla, aksiyonu dövüşle birleştiren Shadow of Rome, çok kendine özgü bir oyundu. Octavianus bölümleri biraz can sıkıyor muydu? Evet, ama oyunu bugün dahi bulursanız kaçırmayın. PS2’nin kıymeti bilinmeyen klasiklerinden.

 

 5. Centurion: Defender of Rome

Centurion 1

Aaah, Centurion. Nostalji dolaplarının diplerine sürükledin bizi. 1990’da PC ve Amiga için çıkan oyun, sonradan Mega Drive’a da portlanmış. Ve inanır mısınız, Mega Drive versiyonu hâlâ internette bulunabiliyor. Oyun sıra tabanlı strateji, ama bazı yönleriyle mikro yönetim de gerektiriyor. Bazen de macera oyunu gibi seçim yaptırtıyor, diyalog yaşattırıyor size. Türlerin pek de önemli belirteçler olmadığı yıllardan.

 

4. Caesar III

Caesar IIICaesar III, bugün bile türün müdavimleri arasında ismi mutlaka anılması gereken oyunlardandır. Zaten kaç tane şehir kurma simülasyonu var ki şöyle sayabileceğiniz? O klasik seriden herhangi bir oyunu buraya koyabilirdik, ama bizce 1998’de çıkmış olan Caesar III, serinin açık ara en iyisiydi. İnanmıyor musunuz? Oyunu bugün hemen hemen her dijital dağıtım ağında bulabilirsiniz. Deneyin, kendiniz görün.

 

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.