Hemen şimdi, broswer ekranından, ışık hızında bir yolculuğa çıkmanız için bir site mevcut. Önceden görenleriniz olmuştur, yine de birinci yılının arifesinde, tam bir ‘geekyapmış’ proje olan, Josh Worth’ün interaktif uzay projesi Ay Bir Piksel Olsaydı sitesine yer verelim dedik.

ay-bir-piksel

Kurgu basit ve doğru. Eğer Ay bir piksel olsaydı, diğer gezegenler ne olurdu? Ya gezegenlerin arasındaki mesafe? Sitenin alt yazısı “can sıkacak kadar doğru” çünkü uzayın ne kadar boş, bomboş ve geniş olduğu hissini almanızı sağlıyor site. Bu arada site geçtiğimiz yıl içerisinde Türkçeleştirilmiş, onu da bir deneyin, Londra-Gaziantep arası mesafeler konuşuyoruz!

http://joshworth.com/dev/pixelspace/pixelspace_solarsystem.html

5 Yorum

  1. Ilkercan Karakuyulu Cevap ver

    Zaten ilgim olduğu için sonuna dek geldim. İntihara eğilimi olanlar bakmasın. Zira ben belgeseller, through the wormhole, neil de grasse tyson, interstellar filan derken önemsizliğimden ötürü kafayı yeme kısmını yeni atlattım, alışığım. Lakin kırılgan nöronlara sahip olanlar biraz acı çekebilir.

  2. Güneşi geçtikten sonra alt ortada ölçek çıkıyor. Oradan AU seçin derim. Astronomy Unit (astronomi birimi) . AU = 149.650.000 km dir. Yani gökbilimciler dünya ile güneşin arasında ki ortalama mesafeye bu birimi vermişlerdir. Gezegenler için ölçeklendirmede en ideali.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.