5. Hello Kitty

06 Hello Kitty

İtiraz edemezsiniz. Karakterin ne iş yaptığını ben de inanın bilmiyorum, kimin nesidir hiçbir fikrim yok; ancak son on yıldır bir veya öteki şekilde bir Hello Kitty resmi görmediğim üst üste 15 gün olmamıştır herhalde. İkoniklik de böyle bir şey zaten.

 

4. Anpanman

07 Anpanman

Japonya oyluyor olmasa, listeye giremeyecek karakterlerden biri. Anpanman, en büyük düşmanı bir mikrop olan ve her Japon çocuğun yoluna bir noktada çıkan bir karakter. Hiçbir zaman küresel bir fenomen olmadı, ama Japon dünyasında ederi çok var.

 

3. Mario

08 Mario

Tartışması bile ayıp. Mario sadece Japonya’nın en büyük ikonlarından biri değil. Aynı zamanda Japonya’nın en büyük kültürel ihraçlarından biri olan video oyunlarının komple sektör sembolü. “Oyun” deyince küçük kuzenimin de, benim de, annemin de, anneannemin de aklına Super Mario geliyor.

 

2. Pikachu

09 Pikachu

Yine, tartışması bile ayıp. Yaşı tutmayanlar var mı bilmiyorum, ama varsa anımsatmak boynumun borcu: 2000’ler başında tüm dünyanın aynı anda Pokémon’a coştuğu bir iki sene vardı. O iki sene sayesinde Pikachu gerçekten Nike logosu gibi bir şey hâline geldi, sonra da hiç bozmadı.

 

1. Doraemon

10 Doreamon

Benim naçizane Doraemon ile ilgili bir bilgim yok. Ancak 2002 yılında TIME dergisi tarafından “Asya Kahramanı” ilan edilmiş, 2005 yılında Japonya Dış İşleri Bakanı tarafından resmi “anime elçisi” olarak seçilmiş, 1969’dan beri de tonla ödül toplamış. E bir de Japon halkı sandıkta konuşmuş. Ben ne diyebilirim?

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.