Anno Domini Timeline

Gundam serisine giriş yapmak için bundan daha iyi bir alternatif evren olamaz. Ben bu seriyle giriş yaptım ve gerçekten de Gundam’a beni bu kadar bağlayan seri buydu.

Bu evrenin bir serisi bir de filmi var, bunlar sırasıyla;

Mobile-Suit-Gundam-00-the-Movie-A-Wakening-of-the-Trailblazer-English-Dubbed

Mobile Suit Gundam 00

Gerçekten, Gundam serisine başlamak istiyorsanız bundan daha iyi bir alternatif evren yok sözümü yineliyorum. Gundam 00, dünyada savaşı bitirmek için savaşan (harika bir ironi bence de) Celestial Being isimli bir organizasyonun hikayesini anlatıyor, görseller, müzikler, hikaye ve karakterler muhteşem.

Mobile.Suit.Gundam.00.full.205888

Mobile Suit Gundam 00: Awakening of The Trailblazer

Gundam 00’nun hikayesinin bittiği film. Kesinlikle izlemek isteyeceksiniz seriden sonra, özellikle sonu ile insanı alır götürür. Barış ve savaş üzerine söyleyecek çok sözü vardır bu serinin.

 Correct Century

Tomino’nun yönettiği en son Gundam projelerinden. Aynı zamanda geleneksel animasyon tekniklerinin son kullanıldığı Gundam işi. Tek serisi Turn A Gundam olan Correct Century hem yapı hem de tasarımlar olarak diğer Gundam serilerine hiç benzemiyor.

turna_cancelled

Turn A Gundam

Bu seriden keyif almak için Gundam külliyatını yiyip bitirmiş olmak gerekiyor çünkü çok fazla gönderme var. Hem yapı, hem hikaye hem de tasarımsal öğeler olarak radikal bir değişiklik mevcut. Dünyanın uzak geleceğinde insanlığın teknolojik olarak gerilemesini ve bu gerilemeden muaf kalan ay ırkının dünyayı istilasını anlatıyor. Tomino, Correct Century evrenini bütün yaratılan Gundam evrenlerinin ortak geleceği olarak yazmış. Tabii bu noktada artık bütün evrenler birleştiği için ney nerede başladı ve nerede bitti bilemiyoruz. Hikaye olarak gizemli, hız olarak yavan, yine de kesinlikle izlenmesi gereken ayrı bir seri.

Advanced Generation

En son çıkan Gundam evrenlerinden biri. Dahilinde Gundam AGE ve Gundam AGE Memory of Eden filmi var. Yapı olarak daha gençlere yönelik, Gundam’ı yeni jenerasyona sevdirmek için yapılan işlerden.

20

Mobile Suit Gundam AGE

AGE, en son çıkan Gundam prodüksiyonlarından. Hikaye dünyayı işgal eden Mars ulusu Vagan’lar ile federasyonun savaşını anlatıyor. Aile çok üzerinde durulan bir konsept. Üç bölümden oluşan hikaye aynı sülalenin üç ayrı jenerasyonunun başından geçenleri anlatıyor. Tasarımları ve konsepti açısından eski Gundam hayranlarının hiç sevmediği bir seri. Bu sebeple çok üzerine geliniyor, yine de Gundam 00’dan sonra izlerseniz hiç yabancılık çekmeyeceğiniz bir seri.

Regild Century

Bu yazı itibariyle dün başlamış olan ve Tomino tarafından yönetilen yeni Gundam serisinin geçtiği evren. Universal Century’nin çok uzak geleceğini anlatıyor yani aynı zaman dilimindeler. Şu an için sadece tek serisi Gundam Reconguista in G.

gundam35f

Gundam Reconguista in G

Tomino’nun 2006’da yaptığı son Gundam işi olan Mobile Suit Zeta: A New Translation filminden sonra giriştiği yeni Gundam serisi. Tamamen çocuklara yönelik, çok renkli, çok parlak bir tonu var. Karakterler öyle, hikaye öyle, bütün konsept yeni jenerasyona hitap ediyor. Gundam hayranları henüz ilk iki bölümü izlediklerinden seri ile ilgili kararsız. Tabii Eureka Seven’ın tasarımcısı çalıştığı için görsel yapı olarak diğer serilerden çok ama çok büyük farkları var.

Eee Peki Şimdi?

Şimdi şöyle, izlemeniz gereken bütün önemli Gundam animasyonları yukarıda, benim tavsiyem, hem eski animasyon tarzını görüp soğumamanız için, ilk etapta bir Gundam 00 izlemeniz. Ondan sonra zaten merak edip Universal Century işlerini izleyeceksiniz, eğer 00’dan sonra yine bir alternatif evren izlemek isterseniz tavsiyem SEED veya AGE serilerine kaymanız. Fakat kesinlikle ve kesinlikle en güncel UC işi olan Mobile Suit Gundam Unicorn’u bütün UC işlerine hakim olmadan izlememenizi tavsiye ederim. Alacağınız tat yarı yarıya düşecektir çünkü.

Ayrıca, Gundam ile ilgili insanların tanışıp konuştuğu, Gundam modelleri yaptığı çok nacizane Gundam Türkiye grubuna da girip burada gönlünüzce Gundam külliyatı üzerine soru sorup yardım alabilirsiniz.

1 2 3
Yazar

14 Yaşından beri oyunlarla ilgili yazıyor, Trgamer, Oyungezer, Merlin'in Kazanı ve daha pek çok platformda yazdı. Arada dizi yazar, şu anda bir kitap yazıyor, insanlık onurunun depresif müziği yeneceği günü bekliyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.