Dünyanın her tarafından her yaş, cinsiyet, renk ve yetenek seviyesinde insanın keyifle yaptığı bir hobi cosplay. Bizim alt kültürümüzde –hatta neredeyse ana akım kültürümüzde de– gözardı edilemez bir yeri olduğu bir gerçek. Biz de dedik ki, nereden gelir, nedir bunlardan biraz bahsedelim. Geçen hafta Cosplay kelimesinin etimolojisinden başlayıp, bu alt dalın tarihine kadar şu yazıda girişmiştik. Bu sefer de kişilere odaklanalım dedik. Cosplay tarihine bir veya öteki şekilde iz bırakmış; öncü olmuş kişilerle Cosplay dizimize devam ediyoruz!

1) Bindi Smalls

Bindi Smalls - Drow Ranger
Bu hanım kızımız, üç boyutlu yazıcıların cosplay’e dahil olmasından sorumlu şahıstır diyebiliriz. Partneri Sox Cosplay and Props ile beraber, bu süper fikri ilk uygulamaya geçirenler olmasalar da, üç boyutlu yazıcıların cosplay’de kullanımı konusunda ilk ayrıntılı eğitim videolarını hazırlayanlar olmalarından ötürü önemli bir yere sahipler. Yani yakın zamanda bir üç boyutlu yazıcı edinip, cosplayerlara malzeme üreterek parayı kırmak gibi planlarınız varsa verdiğimiz bağlantılardan çalışmalarına ulaşabilirsiniz.

2) Calssara

Calssara - Saber

Geçtiğimiz yıllarda Spellfair etkinliği kapsamında Türkiye’ye gelen cosplay icracılarından biri olan bu ablamız da, basit görünen kostümlere gösterdiği özen ve ayrıntıcı yaklaşımıyla listemize girmeye hak kazandı. Çoğunlukla günlük kıyafetli anime cosplayleri yapıyor olsa da, kendisine World Cosplay Summit’i kazandıran Saber kostümündeki işçilik görmeye değer. Ayrıca sempatik ve cosplaye ilişkin açık görüşlü yaklaşımlarını da unutmamak lazım. Kendisini buradan takip edebilirsiniz.

3) Christopher Cho

Christopher Cho - Aquaman

Cosplay ortamına biraz dahilseniz edineceğiniz ilk şeylerden birisi, herkesin her kostümü yapmaya izni olmadığına dair tuhaf bir izlenim olabilir. Yalnız değilsiniz. Bu cosplayerımız da bu yaklaşıma karşı çıkan muhteşem bir işiyle listemize girmeye hak kazandı. Aquaman’i nasıl bilirdiniz? Sarışın? Eh, buyurun buradan yakın, zira yaptığı kostümle katıldığı etkinliğin en kayda değer cosplayleri listesine kafadan girerek herkesin istediği kostümü yapabileceğini bize gururla göstermiş oldu.

4) HurleyFX

Hurley FX - Groot

Sizin de Guardians of the Galaxy’den en sevdiğiniz karakter Groot muydu? Zira tanıdığımız çoğu kişinin öyleydi. Tamam, Rocket’ı da unutmadık. Ancak, aşağıdaki fotoğraf filmden bir sahne ya da aksesuar değil, bildiğiniz cosplay. Evet, onun içinde insan var. Üşenmeden neredeyse gerçek boyutlarında, yürüyen ve kafasını bile eğen bu bir nevi maketi yapan bu abiye bir alkış da bizden.

1 2 3 4
Yazar

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.