4) Kadın Karakterler

 

1373850230354

Best Wishes’da Ash’in kankalarından olan ve kadın karakter slotunu dolduran Iris, 5 yaşında psişik güçleri olan bir Beyonce’a benziyor. Açıkçası, bu kadar korkunç karakter tasarımlarını nereden buluyorlar veya deniz aslanlarına mı yaptırıyorlar bilemiyorum fakat Iris ile macera yaşayacağıma bir kayayı ayağıma bağlayıp pokemon maceramı öyle yaşardım daha iyi.

 

tumblr_mua3apu3dU1srsl00o2_1280

Öte yandan, Digimon Xros Wars’ta ve genel olarak Digimon külliyatında kadın karakter denildiği zaman Iris tadında örnekler yerine gayet ayakları yere basan, amaçları, hayalleri olan tiplerle karşılaşıyoruz. Daha fazla açıklama yapmaya bile gerek yok, Minervamon bize gereken cevabı vermiş.

 

5) Düşmanlar

Team Rocket 2

Roket takımı belki ilk iki yıl iyi olabilir, tamam tamam, belki beş sene de iyiydi hoştu güzeldi. Fakat 15 sene boyunca Roket takımı olabilir mi ya? Adamlar 15 sene boyunca aynı şeyi yaptılar, hadi Jesse & James ekseninden çıkıp diğer düşmanlara bakalım, gerçekten düşman anlamında sürekli olarak “Roket Takımı”, “Plazma Takımı”, “Ateş Takımı” tadında oluşumlar görüyoruz, bunları kim düşünüyorsa kendilerine bir adet madalya takacağım, roket madalyası.

 

6-19_14

İlk Digimon serisinde bütün yok oluşu temsil eden Apocalymon vardı mesela, tabi ona gelene kadar bir sürü farklı düşman tanımıştık. Genelde Digimon serileri ufak ufak düşmanlarla başlayıp çok daha büyük ve tehlikeli bir düşmanla sonlanırdı.

Xros Wars’ta ise serinin başından beri lanet olası Bagura ORDUSU vardı. Hani şaka değil, kocaman bir ordu, başlarında Baguramon diye hayvan gibi güçlü bir Digimon, hem zeki, hem de başarılı bir diktatör bu herif. Bunun altında bir sürü güçlü Digimon var. Fakat gerçek düşman bu bile değil aslında, daha pis şeyler oluyor, daha fena şeyler…Sonuç olarak, düşman gibi düşman var en azından anasını satayım

 

6) Problemler Karşısında Ana Karakterin Tutumu

YJAL7mn

Ash, dünyanın en basiretsiz karakteri falan olabilir. Bir problemle karşılaştığında ya ağlar, ya saçma tepkiler verir, ya şapkasına garip pozlarla dokunur. Sonuçta, gerçekten içinde bulunduğu durumlara dair hiç bir şey yapamaz, zeki değil, plan üretemez, tamamen senaryo kalkanı ile korunur. Ash karakter anlamında hiç bir durumda hiç bir işe yaramaz. Gerizekalı ilk bölümde kırılan bisiklet konusunda bile omurga gösteremedi yemin ediyorum.

 

OgAAANcszCABglBD1aXkzHXiYKS9QIXHVh6Ek7y3t0v5J9EkqkmJ9E48tDRW-KYPVhfunq-uE_feVZRhAvaxOiVwuaYAm1T1UOXa1eYfMlEZfAQGDN4978kdWE2Q

Taiki ise Ash gibi ağlayacağına gerekeni yapıyor. Elinde ne gücü varsa bunu kullanıyor, GENERAL olmayı öğrenmek zorunda kaldı fakat buna rağmen sorumluluklarından kaçmadı. Gücün yetmediği durumlarda zekice tasarlanmış planlarla düşmanını alt etmeyi bildi, her zaman kendi içindeki güce inandı. Cesur ve harika bir herif olması dışında kızlar buna zaten hasta, çünkü Ash gibi sonsuza kadar 10 yaşında kalmadığından, sürekli olarak bir gelişim içinde ve çevresindeki herkes bunu fark ediyor. Taiki Pokemon’un ilk bölümünde olsaydı, bisikleti yaptırır, Misty’nin dırdırını çekeceğine iki Cüneyt Arkın tokadı atar ve yoluna devam ederdi. Ash gibi gecikmeyip Pikachu alacağına Charmender’ı tercih eder ve dalgasına bakardı.

Gördüğünüz gibi, Pokemon serisi 16 yılda Flash TV’nin gösterdiği evrimi bile gösterememiş, buradan Geekyapar olarak Pokemon’un animesinin yapımcılarına açık çek, iddia ediyorum, benim kedimi senarist olarak kiralasalar, çok ama çok daha ilginç şeyler çıkar ortaya.

1 2
Yazar

If I ever woke up with a dead hooker in my hotel room, Matt would be the first person I'd call.

6 Yorum

 1. alp demirkabız Cevap ver

  pokemon hakkındaki eleştirilerinin hepsinde haklısın fakat bunu adamların mallıgına baglamak yanlış bence. bişeyin yanlış oldugu ortada iken 16 yıl boyunca ona bağlı kalınması aslında kafalarında başka fikirlerinin oldugunu gösterebilir. şimdi illuminati geyiklerine girip antipati toplamak istemezdim ama şurda ilk yorumdaki abinin dedikleri mantıklı geldi http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/222644/pokemonun-sirlarini-cozen-cocuk

 2. Aferin Batman olmaya çalışan yazar süper gömmüşsün birisini diğerini de iyi yüceltmişsin Digimon para versin sana yazık etmesin bu yazıya. Ben bile Pokemon’a uyuzum şurada saçma sapan giydirme yapmışsın.

 3. Burak Suat Görgün Cevap ver

  Dumb As F**k.

  Pokemon’un derinliğinden bihaber, Digimon fanboyunun klavyesinden çıkan saçmasapan bir yazı.

  Megaman.EXE ile Pokemon’un birleşmiş çakması olan, oyunları bile kalitesiz, Digimonunu iyi temizlemez ve etrafa mıçmasına izin verirsen Sukemon yani bildiğin pok’a Digivolve olacak kadar tırt bir Seriyi sen al Collect/Evolve/Battle olayında devrim yaratan Pokemon ile kapıştır, bir de tırt de.

  10 Yaş muhabbetine şapka çıkartırım, yazıda haklı olduğun tek konu olabilir neredeyse. Ancak, Bir seriyi gtünle, diğerini fanboylukla izlersen tabi dikkat edemezsin. Çok övdüğün Taiki er yerde bulabileceğin klasik, tırt shounen karakteri.

  Bu konuda karakter detayna ve seçimine dahi girmeden tek diyeceğim; Afedersin ama b*k tan digimon oluyor da pırasadan çimen pokemonu olamaz mı?

  Iris’in Dragon eğitimi durumunda yaşadıkları ve ikayesinin derinliğini bilmiyorsun.

  Düşmanlar dediğine göre Roket takımı ile kalamazsın, Ana takım canavar gibi Giovanni’nin başından savdığı 2 hıyarla yargılıyorsan şahane. Mağma’ya ateş demen de ayrı bir hüzün. (Flare’e ateş diyorsan o da içler acısı) gi Pokemon düşmanlarının moda anlayışını tartışacaksak Digimon düşmanlarının moda anlayışı neden digimonlarının Sukemon’a digivolve olduğunu açıklar.

  Ash Her ne kadar cidden tırt olsa da, 700 pokemonun 50 sini yakalasa da tip avantajlarını hiçe sayarak kısa zamanda geliştirdiği stratejilerle sağ kalan bi eleman. Son anda Digimonunun duygusal sebeplerden saçma bir power up alması ile yırtmıyor.

  Kısacası dostum, boşuna uğraşmışsın bu kadar emek verip yazarak. Nobody cares for Digimon, Get over it.

  • Yagami Özkök Cevap ver

   Pokemon’un animesi glorified bir oyun reklamı. Digimon’un animesi o kadar kötü olmamakla birlikte hedef kitlesi 12-14 yaş arası çocuklar. Pokemon oyunlarının da büyük bir fanı sayılmam zaten. (Kötü oldukları için değil ; sadece hiçbir zaman çok girişemedim, kaldı öyle.)

   Kimin neyi sevdiği çok umrumda değil. Siteye uygun kalitede bir yazı zaten.Şaşırtmadı.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.