Bir şeyi itiraf edelim, şu an Amerikan siyasetini izlemek çok keyifli. Her şeyden önce, an itibariyle ülkeyi bir reality şov yıldızı yönetiyor. Bu bile olayın absürtlüğü için yeterli bir durum. Yani gerçekten, bir on sene sonra memleketi Survivor Turabi’nin devralması gibi bir şey bu. Üstelik bu şahıs, absürtlük konusunda hiçbir gün de geri adım atmıyor. Ofisin ağırlığı Trump’a etki etmiyor gibi gözüküyor, sanki hiç başkan seçilmemiş rahatlığı var adamda.

Bu rahatlık teknoloji tercihlerine de yansımış. Biliyorsunuz, Amerikan başkanı olmak güvenlik açısından belirli gereksinimler getirmekte. Bunlardan bir tanesi de, kullandığın akıllı telefon ile ilgili. Yıllardır FBI ve CIA, Blackberry dışındaki telefonlara resmi güvenlik izni vermiyordu, sonrasında allem edildi, kullem edildi, hadım edilmiş iOS cihazlar da sınırı geçti. Bu esnada Google bir gün bile çıkıp Pentagon’a “Ya bizim cihazları da toptan alsanız ya” demedi, çünkü donanım üreticileri yabancı, sistem açık, güvenlik şaibeli…

baxsogcyylo4soz3iyje

Ama Donald Trump yine de an itibariyle dünyanın en güçlü koltuğunda bir Android telefonla oturuyor. Engadget kısa bir araştırma yapıp, bunu hem fotoğraflardan ispat etmiş, hem de Trump’ın tweetlerinin çoğunluğunun Twitter’ın Android uygulamasından atıldığını görmüş. iPhone’dan atılanlar, daha yumuşak tweetler ki, bu da bir görevli tarafından atıldıklarını ima etmekte. Fakat daha acıklısı ne biliyor musunuz? AndroidCentral’in tespitine göre Donald Trump Galaxy S3 kullanıyor.

Galaxy S3 ile zerre problemimiz yok. Taş gibi cihazdı. Bugün çıkartıp hâlâ kullanabilirsiniz. Samsung’un herhalde açık ara en iyi telefonuydu, en iyi Android cihaz olduğuna dair de ciddi bir argümanda bulunmak mümkün. Fakat 2015’ten beri bir güvenlik güncellemesi almadı. İçeride bir façasını düzeltmiş olsalar dahi bu devasa bir güvenlik açığı. Elbette tek yaptığı şey tweet atmak olduğu için içeride hassas bilgi bulunmayacaktır; ama yine de, dünyanın en hedef alınan mevkisinde oturan bir insan için, alınacak risk değil…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.