Paris’te “Dernier Bar Avant La Fin Du Monde” yani Türkçe ismiyle “Dünyanın sonundan önceki son bar” açıldığında oldukça büyük olay oldu. Post apokaliptik havasıyla geek ortamlarının ilgisini çeken bar, Star Wars ve Yüzüklerin Efendisi gibi kültlerin ürünlerinden tutunda pek çok masa oyununa kadar yığınla şeyle dolu.

Haliyle bunun üstüne forumlarda yok şurası en geek bar, yok burası en geek bar tartışmaları çıktı. Bildiğim geek barları burada sıralıyorum, en geek olanı hangisi siz seçin. Geek yapar diyerek böyle konsept barları ülkemizden de bekliyoruz.

The Hobbit

The Hobbit
The Hobbit

İngiltere’nin en geek barlarından biri adından da belli olduğu gibi Yüzüklerin Efendisi temalı. Neredeyse her karaktere özel tasarlanan kokteyl ve shotlara inanamazsınız. Faramir’den Wormtongue’a istediğiniz kokteyli sipariş edebileceğiniz bir yer burası. Hele hele yüzük kardeşliği 10’lu shot grubunun hepsini içene bir t-shirt ve Nazgül kokteyli hediye ediyorlarmış. Ayrıca belli günlerde sahnede Tom Bombadil’e denk gelebilirsiniz. Tabii ki mekanla Tolkien’in bazı eserlerinin haklarını elinde bulunduran şirket arasında sürtüşmeler yaşandı. Sonrasında ne olduğunu bilemesem de umarım hala aynı şekilde yerindedir.

Dernier Bar

Dernier Bar
Dernier Bar

Yazıya başlarken bahsettiğim Paris’teki bar Dernier. Çoğu kişi tarafından en geek bar olarak burası söyleniyor. Steampunk mı seversiniz Pokemon mu bilemiyorum ama burası hepsinin bir arada bulunabileceği bir yer. Harry Potter asasından, ışın kılıcına hatta Klingon bat’leth’e kadar pek çok silahın olduğu bir bölüm var. Bu bölümün hemen yanından steampunk temalı bir salona geçiş yapıyorsunuz ki kütüphanesi çizgi roman, rpg kitapları, kutu oyunlarıyla dolu.

Luida’s Bar

Luida
Luida’s Bar

Luida bir Dragon Quest barı ve Tokyo’da bulunuyor ve ismini de oyundaki bir karakterden alıyor. En merak ettiğim yerlerden biri de burası.

Paris’teki Dernier’e her şeyin bulunduğu bir bar diyebiliyorsak Luida’ya da söyleyebileceğimiz uzman bir mekan olduğu. Menüsü, içecekleri tamamen Dragon Quest üzerinden ilerliyor ve tabii ki fiyatlandırma da altın üzerinden. Hatta barın bile level’ı var, bar her level atladığında; rare item’lar, yeni menüler gibi sürprizler çıkıyor ortaya.

luida

luida2

The Edison

Bu bar da aslen 1910 yılında Los Angeles’da inşa edilmiş bir enerji santrali. Seneler boyunca kullanılmamış santralden geri kalan buharlı jeneratörlerin yanında absinthe içebiliyor olmanız mekan steampunk atmosferli yapıyor. Tabii Edison lambalarını unutmamak gerek. Mekanda eski zamanların havasını alabileceğiniz konserler, burlesque gösterileri gibi pek çok etkinlik gerçekleştiriliyor.

The Edison
The Edison

1 2
Yazar

Wu Wei: the Action of Non-Action / Eşikte Bir Kişi. Mimar, Animanga manyağı, Mütemadi öğrenci @mrvcy

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.