Benim çok acayip bir şekilde Spore adlı oyun vasıtasıyla tanıştığım bir teori vardır Dünya’da yaşamın başlangıcıyla ilgili. Bilmiyorum, o oyunu oynamış mıydınız ama; küçük bir hücreden, uzaya çıkmaya kadar bir türün gelişimini anlatan oyunda, her şey bir meteorun düşmesiyle başlardı o dünyada. Elbette bu teoriyi ilk Spore öne sürmedi, ama ben ilk defa orada görmüş, baya da etkilenmiştim.

Comet_P1_McNaught02_-_23-01-07-edited

Bilim adamları şimdi bu teoriyi destekleyecek bazı kanıtlar buldu. Japonya Deniz-Dünya Bilim ve Teknolojileri Teşkilatı’nda çalışan Dr. Haruna Sugahara ve Nagoya Üniversitesi’nden Dr. Koichi Mimura’nın yayınladıkları bir araştırmada, panspermia, yani Dünya’daki yaşamın asteroid ve kuyruklu yıldızlar vasıtasıyla başlamış olabileceğine dair ciddi kanıtların olduğu söyleniyor.

Elbette bu kanıtlar Spore’daki gibi bir başlangıca işaret etmiyorlar. Daha ziyade, milyarlarca yıl önce Dünya’da yaşam oluşturmak için gerekli karbon ve su molekülleri bulunmazken sürecin nasıl başlangıç yaptığını sorguluyorlar. Buluntulara göre, yaşamın en önemli adımlarından biri olan peptit oluşumu, dünyaya çarpan gök cisimleri sayesinde oldu.

deep_impact

Bu gök cisimleri, Dünya’daki aminoasitlerin peptitlere dönüşmesine sebep oldular, en azından Sugahara ve Mimura’nın buluntuları bunun mümkün olduğuna işaret ediyor. Elde edilen deney verilerine göre, bir çarpışma sayesinde oluşan peptit sayısı bugüne kadar doğal yollarla olutşuğu sanılan sayıyla aynı seviyede. Bu deney, daha önce gerçekleşen kuyruklu yıldız verileriyle de örtüşüyor. Örneğin yakın zamanda başlayan Rosetta görevi, kuyruklu yıldızların halihazırda materyal bakımından zengin olduğuna işaret etmişti. Anlayacağınız, biz hakikaten de yıldızlardan inşa edilmiş olabiliriz, hepimiz!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.