İlla ki hepimizin başına gelmiştir. Herhangi bir yerde; bir site, bir dükkan, bir arkadaşın evi, bir şey görürsünüz. Çok eşsiz bir şeydir, daha önce gördüğünüz hiçbir şeye de benzemez. O an ona sahip olmak istersiniz. Hiçbir şey için değilse bile, alıp, evde güzel bir rafa koyup, arada sizin evinizde böyle garip ve eşsiz şeyleri tutan biri olduğunuzu kendinize hatırlatsın diye.

İşte o garip güzel şeylerden bir tanesine denk geldik, ağzımız sulandı, dibimiz düştü; size de gösterip aynı sıkıntıya sizi de sokmak istiyoruz. Mevzubahis ürünümüz, minnak bir galaksi. İçindeki yıldız hüviyetinde parlayan şeyler, altın parçacıkları. Merkezinde opalden yapılma bir güneş duruyor. Ve her biri özenle, elle yapılıyor. Yani biri, diğerine benzemiyor. Hepsi tek bir tasarımcının ürünü. Satoshi Tomizu.

Tomizu, adından da anlayabileceğiniz gibi Japon bir tasarımcı. Kendisi bu küçük galaksileri, istek üzerine internet sitesinden yaratıyor ve satıyor. Peki yukarıda bahsettiğimiz sıkıntı işin neresinde? Şurada: Tomizu bu küçük galaksileri elleriyle yaptığı için, stoklar hem sayısal olarak, hem de zihinsel olarak sınırlı. Zihinsel dediğim de şu; Tomizu-san tam olarak bu yazının yazıldığı esnada, baya yorulmuş bir vaziyette ve seri üretim yapmıyor. Sipariş vermek istiyorsanız, mailinizi bırakıyorsunuz, Tomizu size dönüş yapıyor.

Vallahi ne yalan söyleyeyim, taa Japonya’dan tutup bunları getirtmek akla hizmet değil. Ama yine de, muhteşem gözüktüklerini inkar etmek mümkün değil. Zincir yeri de olduğundan, takıp yanınızda gezdirmeniz de mümkün. Ama ben olsam, bunu alır, eve koyar, bakar bakar hulyalara dalardım. Vallahi Tomizu’ya helal olsun. Ne kadar güzel bir şeydir o be?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.