Dünya üzerinde yapılan her etkinliğin bir yıldızı mutlaka vardır. Futbolundan yemek yeme yarışmasına, gitar çalmaktan yazarlığa kadar, insanın içerisinde bulunduğu her kategoride bir öncü vardır. Bahsettiğim bu starlara bakarak iç geçirir, onlar gibi olmak ister, bir gün onlarla tanışmak için yanıp tutuşuruz. Hayatın her alanını takip eden biz geekler için durum daha da zor. Zira ilgilendiğimiz alanlarda öncü olan ve hayranı olduğumuz yüzlerce insan var. Bugün de benim ilgilendiğim alanlardan biri olan D&D dünyasının yıldızlarından bir haber getiriyorum size: Critical Role üçüncü oyunu resmen başlıyor!

D&D oyunları geekliğin temel taşını oluşturuyor, bu bir gerçek. En sevdiğimiz oyundan tutun, favori kitabımıza kadar her şey kıyısından köşesinden D&D ve diğer rol yapma oyunlarının ekmeğini yiyor. Fakat her geçen gün eski okul rol yapma oyunlarının popülerliği azalıyor. Neredeyse bir gelenek bitme noktasına geliyor. Ya da en azından biz öyle sanıyorduk. Birkaç arkadaşın bir masa etrafına dizilerek fantastik dünyalara adım attığı oyunları insanlar geride bıraktı herhalde diye düşünürken, bir grup birbirinden mükemmel insan 2015 yılında aynı masaya oturdular ve Critical Role isminde yayın yapmaya başladılar.

Vox Machina isimli ilk oyunlarını başladıklarında beklediklerinden çok daha büyük bir hayran kitlesine ulaşan bu insanlar, The Mighty Nein adlı ikinci oyunlarını bitirdiklerinde bu hayran kitlesinin devasa bir boyuta ulaştığını gördüler. Yüzlerce kişinin katıldığı canlı oyunlar oynadılar, canlı yayınlarını ve videolarını binlerce kişi izledi, kısacası dünyada D&D oynayan herkes bir anda kendilerini rol model olarak görmeye başladı. Bendeniz dahil…

Şimdi bu güzide grubumuz üçüncü oyunları için 21 Ekim tarihini verdiler. Söylememe gerek olduğunu düşünmüyorum ama yine de deliler gibi coştuk tabii ki. Yani biliyorum, bu haber ülkemizde çok niş bir kitleye hitap ediyor ama eminim onlar da bu coşkuma ortak olup, takvimlerinde 21 Ekim’i çoktan işaretlemişlerdir. Ve yaklaşan oyunumuzda hangi karakterlerin, hangi sınıfların, hangi büyülerin seçileceğini merak etmeye çoktan başlamışlardır. Peki coşmayan ya da Critical Role’u hiç bilmeyen dostlarımızı yüzüstü mü bırakacağız? Tabii ki hayır! Onlara da misyonerlik yapıp, Critical Role’u tanıtacağız.

Efendim Critical Role, birçok oyundan, animasyondan ya da filmden tanıdığımız bir grup seslendirme sanatçısının bir araya gelmesinden oluşuyor. Bu grubun başını DM yani Dungeon Master ya da Zindan Ustası, Overwatch oyunundan McCree olarak tanıdığımız Matthew Mercer çekiyor. Grubun diğer üyeleri arasında ise Last of Us’da Ellie karakterini canlandıran ve Avengers’da da kesilen bir rolü olan Ashley Johnson, Final Fantasy oyunlarından hatırlayacağımız Marisha Ray ve Taliesin Jaffe, Full Metal Alchemis: Brotherhood’da Roy Mustang’i seslendiren Travis Willingham, Teenage Mutant Ninja Turtles’in Donatello’su Sam Riegel, Star Wars: Bad Batch’in Bolo’su Liam O’Brien ve son olarak The Last of Us Part II’de seslendirdiği Abby karakterleri yüzünden ölüm tehditleri alan biricik Laura Bailey var. Uzun lafın kısası çok kaliteli bir ekiple karşı karşıyasınız. Bu ekibin rol yapmadaki becerileri D&D ile Matthew Mercer’ın mükemmel DM’liği birleşince seyir keyfi oldukça yüksek bir macera ortaya çıkıyor.

Açıkçası sizi heyecanlandırabildim mi bilmiyorum ama ben çok heyecanlıyım. Hem Vox Machina’yı hem de Mighty Nein’ı seven biri olarak sabırsızlanıyorum. Critical Role’u daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama mutlaka şans verin, asla pişman olmazsınız.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Emin Özdenvar Cevap ver

    Henüz bir hafta öncesine kadar neredeyse hiç umrumda olmayan bu ekibi, son 10 gündür zaman zaman izliyordum. Gerçekten bir grup insanın FRP oynamasını izlemenin bu kadar zevkli olması çok acayip. Yeni campaignlerini güncel olarak takip edebilirim demek ki. Laura Bailey. <3

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.