İlk bölümle nice kalpler kırdık, sonu gelmeyen tartışmalar yarattık. Dersimizi çıkarmamış olacağız ki, bir kere daha bu tehlikeli sulara atlıyoruz. Tüm arşivimizin altını üstüne getirdik, hatırlamadıklarımız için interneti, hatırlayabildiğimiz için dosyalarımızı karıştırdık. En sonunda acayip içimize sinen bir en 6 çıktı ortaya. FauxPlay’in Pazar listeleri, enstrümantel olmayan en iyi altı oyun şarkısının devamıyla devam ediyor efendim. Buyrun!

 

6. Fist Fury

Söyleyen: Love Fist

Beste: Allan Walker

Oyun: Grand Theft Auto: Vice City

Allah aşkına söyleyin, hanginiz gençliğinizde, çocukluğunuzda bu şarkıya ellerde şeytan boynuzları, kafa sallanır vaziyette eşlik etmediniz? Rockstar’ın hayali grubu Love Fist o dönemin Mötley Crüe, Ozzy Osbourne gibi efsanelerin arasından kendini sıyırıp aklımızda Grand Theft Auto: Vice City‘den en fazla kalan şarkı olmayı başarmıştı. Yıllar sonra da hâlâ dinlenir hâlde. Rockstar resmi EP bile çıkarttı!

 

5. Hometown

Söyleyen: Joe Romersa

Beste: Akira Yamaoka

Oyun: Silent Hill 3

O giriş riff’inin oyun dünyasındaki gelmiş geçmiş en iyi melodilerden biri olduğunu iddia etsek, bizi yakmaya gelecek kimseyi bulacağımızı sanmıyoruz. Üzerine bir de Joe Romersa’nın haşmetli vokalleri oturunca insan iyice moda giriyor gerçekten de. Oyunu oynamasan da aç sözlerini, mevzunun ne olduğunu anla. Zaten iyi bir oyun şarkısı bunu yapmalıdır dememiş miydik?

 

4. Main Theme

Söyleyen: Oriko Takanashi, Ken Nishikiori

Beste: Nobuo Uematsu

Oyun: Super Smash Bros. Brawl

Korolara olan düşkünlüğümüzü geçtiğimiz listede Vode An ve Baba Yetu ile gösterdiğimizden, SSBB Main Theme’i buraya 4 numaradan sokarken zerre gocunmuyoruz. Main Theme‘in insanı dövüşe hazırlayan bir havası var. Daha da fazlası, size bunun en büyük dövüşünüz olduğunu hissettiren bir havası var. Kap silahını, al dövüşçünü ve çık sahneye. Mario burada, Link burada, Samus burada. Snake ve Sonic de burada. Öyle bir görkem yaratıyor ki şarkı, oyunu oynamak yerine hakikaten cenge gidecek kıvama geliyorsunuz.

 

3. I Was Born for This

Söyleyen: Lisbeth Scott

Beste: Austin Wintory

Oyun: Journey

Böyle oyuna, böyle oyun şarkısı. Journey gelmiş geçmiş en muhteşem tasarlanmış, en eşsiz, en zarif oyunlardan birisiydi. Şarkısı da öyle olmalıydı. Siz yolun sonuna geldiğinizde, arkanızda bıraktıklarınızı düşünürken çalan bu şarkıda Lisbeth Scott’un muhteşem vokallerinin payı büyük elbette. Ama The Banner Saga‘ya da can vermiş olan Austin Wintory’nin arkada yarattığı o neredeyse valsimsi, peri masalımsı melodi o kadar büyüleyici ki… Yolculuğun sonunda çıkılan bir diğer yolculuk işte. Daha güzeli ne olabilir?

 

2. Far Away

Söyleyen: Jose Gonzalez

Beste: Jose Gonzalez

Oyun: Red Dead Redemption

Hiç önce bir oyunun şarkısını duyup, ondan sonra oyunu almak istediniz mi bilmiyorum. Benim için Far Away’de durum bu oldu. Hayatıma muhteşem bir Teardrop cover’ıyla girmiş olan Jose Gonzalez kendine özgü gitarı ve sesiyle öyle güzel döşemiş ki bu şarkıyı, öyle güzel bir doku yaratmış ki oyunu oynayıp bunun bir parçası olmak istedim. Red Dead Redemtpion‘ı alıp, boş araziler, çorak topraklar ve at tıngırtılarıyla teneffüs etmek istedim bu şarkıyı. Helal olsun sana Jose reis!

 

1. Build That Wall

Söyleyen: Ashley Barrett

Beste: Darren Korb

Oyun: Bastion

Ne diyebilirim ki? Siz de söylediniz zaten, Build That Wall’ın geçen listede olmayışı üstü örtülemez bir ayıptı başlı başına. Bastion muhteşem bir oyunsa, bunun sebebi ne oynanış mekanikleri, ne yapay zeka gibi teknik özellikleriydi. Bastion sırtını tamamen sanatına dayıyordu. Kelimeleri, çizimleri ve şarkıları. Kelimeler Rucks‘ın ağzından çıkıyordu, çizimler tüm dünyaydı ve şarkıları Zia söylüyordu. Onu ilk bulduğumuz bölümü hatırlıyor musunuz? Unutabilir misiniz? Uzaktan usul usul gelen Build That Wall’ı kim, nasıl unutabilir? Hanginiz oyunu bitirdikten sonra ilk iş olarak YouTube’a girip şarkıyı aratmadı? Yıkılmış bir dünyanın hüznü, yalnızlığın sükutu ve Bastion’ın umudu vardı bu şarkının içinde. Nedir, kimdir bilmediğiniz Zia’ya aşık olmanızı sağlıyordu. Dahası olabilir mi? Daha iyisi yapılabilir mi? Bu listenin ikinci bölümüne, başka bir birinci konulabilir mi? Hayır. Hayır, kesinlikle konulamaz.

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.