Belki dikkat etmediniz ya da üstüne kafa yormadınız ama son bir yıldır LEGO ülkemizde eskisine oranla daha fazla karşımıza çıkıyor. Sadece satış noktası ve ürün çeşitliliğinin artması değil AVM’lerde etkinlikler düzenleniyor, yeni gelen ürünler için lansmanlar yapılıyor. Son bir senedir devam eden bu atılımın arkasında geçen sonbaharda LEGO’nun Türkiye ofisini açmasından başka bir sebep yok.

Bir senedir devam eden bu durum Temmuz ayında açılan LEGOLAND Discovery Center ile de taçlandırılmış oldu. “Oha İstanbul’da LEGOLAND açılmış!” diye Danimarka ya da Almanya’da olduğu gibi tam teşekküllü bir LEGOLAND beklemeyin, adı üstünde Discovery Center. Forum İstanbul içinde yer alıyor ve Dünya’da bu şekilde açılan 16. Discovery Center. (Bundan sonra kısaca LEGOLAND diyeceğim.)

legoland

LEGOLAND 12 istasyondan oluşuyor.  Bunların her birini LEGOLAND tecrübesiyle ilgili spoiler vermeden aktaracağım. Fakat öne şu bilgiyi vereyim, yanınızda bir çocuk yoksa LEGOLAND’e sadece Çarşamba akşamları yetişkin gecesinde girebiliyorsunuz. Diğer zamanlarda isterseniz 10 kişilik bir grup olun yanınızda mutlaka 18 yaşından küçük birisi olmak zorunda. İçeride çocukların serbest bir şekilde sağa sola koştuğu düşünülürse onların güvenliği açısından anlaşılabilir bir karar ama en azından hafta sonu da yetişkinlere yönelik bir süre ayırmalarını beklerdim.

Serzenişimizi de yaptığımıza göre LEGOLAND’de neler var ona geçebiliriz.

 • LEGO Fabrikası
 • LEGO 4D Sinema
 • Krallık Macerası Lazer Oyunu
 • MINILAND
 • LEGO Yarışçıları: İnşa Et ve Test Et
 • LEGO İnşaat Sahası
 • Master Model Builder
 • Merlin’in Çırağı
 • LEGO Yangın Akademisi
 • DUPLO Kasabası
 • LEGO Arkadaşları Olivia’nın Evi

Öncelikle eğer küçük bir çocukla gitmiyorsanız boyu 130 cm altında olanlara göre bir parkur olan LEGO Yangın Akademisi,  0-3 yaşa yönelik DUPLO Kasabası ve evcilik oynamanın LEGO hali LEGO Arkadaşları Olivia’nın Evi size hitap etmeyecektir. Merlin’in Çırağı da pedal çevirerek aşağı yukarı döndüğümüz naif bir oyuncak, heyecanlı bir deneyimden ziyade belki içinizdeki çocuğa hitap edip gülümsetebilecek bir alet.

Bu 4 istasyon dışında tüm alanlarda da çocuklara yönelik tasarlandığı hissi hep var ama bu demek değil ki yetişkin olarak keyifli vakit geçiremezsiniz. LEGOLAND turunun ilk durağı olan LEGO Fabrikası bir interaktif video deneyimiyle LEGO fabrikasının üretim süreçlerini ve teknolojik üstünlüğü hakkında bilgi sahibi olacağınız bir yer. Ben bilmediğim şeyler öğrendim.

Krallık Macerası Lazer Oyunu ise elinizde 1000 kat büyütülmüş LEGO korsan tabancalarıyla raylı sistemle bir tünelde ilerleyip ekranlardaki Orc’ları vurup, prensesi kurtardığımız bir oyun. Düşününce korsan tabancasıyla Orc vurmak biraz sürreel bir deneyim fakat tünelin benzerlerinden gerek animasyonlar gerekse silahların hızlı tepki süresi açısından üstün olması işin bu tarafını düşünmeye pek fırsat bırakmıyor. Bu parkurun tek handikapıysa gaza gelip Orclara Max Payne usülü iki tabancayla headshot da yardırsanız, komple ısklasanız da bir şey değişmemesi. Oyun bir skor tutuyor fakat bu skorun reelde bir karşılığı yok. Keşke belli bir skor yapınca bir ödül olsaydı demekten kendini alamıyor insan.

Gelelim LEGOLAND’in bana göre en güzel yeri olan MINILAND‘e. MINILAND’in ik kısmında Haydarpaşa Garı, Tarihi Yarımada gibi İstanbul’un önemli anıtlarının LEGO versiyonlarının yer aldığı mini bir İstanbul var.  Epey bir emek harcandığı belli olan detaylar tatmin edici. Adım atacak yer kalmayan İstanbul’un gerçek nüfusuyla yarışmak mümkün olmasa da alandaki yüzlerce belki binlerce Minifigure yaşayan bir şehir hissi vermeyi başarıyor.

DSC_02512

MINILAND’in ikinci kısmında ise bu sefer yurtdışına yelken açıyor ve Eyfel Kulesi, Tac Mahal gibi yabancı anıtların LEGO’dan yapılmış hallerini görüyoruz. Özellike biz geeklerin hoşuna gidecek bir detay da Big Ben’e tırmanan Spidey. Uzunca bir koridora yayılan MINILAND, sorular ve LEGO’ları hareket ettirebildiğiniz butonlarla aynı zamanda interaktif bir sergi alanı.

LEGO animasyonlarından hoşlanıyorsanız  4D Sinema’nın prodüksiyon kalitesinin de tıpı Krallık Macerası gibi benzerlerinden üstün olduğu gördüğünüze sevineceksiniz. Buradaki animasyonlar belli aralıklarla güncelleniyor ki her ziyaret ettiğinizde aynı filmi izleyip hatim etmeyin.

Söz konusu LEGO olunca bir şeyler inşa etmeden olmaz. LEGO İnşaat Sahası’nda yer alan içi klasik LEGO parçaları dolu havuzlarda istediğiniz kadar model inşa etmeniz mümkün, hiçbir sınır, kısıt yok. Benzer bir diğer alan ise LEGO Yarışçıları: İnşa Et ve Test Et. Burada da özellikle LEGO Technic parçaları ve envai çeşit teker ile kendi yarış arabanızı inşa etmeniz ve farklı yarış pistlerinde test etmeniz, arkadaşlarınızın arabalarıyla yarıştırmanız mümkün. Bu pistlerde araçlar eğim yardımıyla hareket ediyor, herhangi bir elektronik müdahele yok.

DSC_02552

Master Model Builder ise yarım saatlik aralarla bir LEGOLAND eğitimcisinin uygulamalı olarak LEGO modelleri inşa ettirdiği bir sınıf. Sürenin yarım saat olduğunu da göz önüne alarak çok kompleks modeller beklemeyin.

LEGOLAND’de son olarak dışarı çıkmadan temel ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bir kafe ve tabi ki de mükemmel bir LEGO Dükkanı yer alıyor. Bu LEGO dükkanındaki ürün çeşitliliği Türkiye’deki diğer dükkanlardan daha fazla ve daha önce başka LEGO satış noktalarında görmediğim, magnetler, anahtarlıklar gibi ürünler de yer alıyor. Sıkı durun manavdan armut alır gibi kilo ile LEGO alabiliyorsunuz! Farklı renklerde ve şekillerde parçaları istediğiniz gibi bir poşete doldurup kasada tarttırıyorsunuz.

Ayrıca her ay belli ürünlerde kampanyalar oluyor. Burada koleksiyonerleri can evinden vuracak bir diğer şey ise kendi Minifigure’ünü inşa edip satın alabildiğin alan. Burada saç/şapka, kafa, gövde, bacak ve aksesuarlardan istediğinizi seçip satın alabiliyorsunuz. Buradaki ürünler tükendikçe değişiyor ve dönemsel olarak farklı parçalar geliyor. Minifigure demişken koleksiyonerlerin çok hoşuna gidecek bir diğer uygulama ise elinizde birden fazla olan ya da istemediğiniz Minifigureleri LEGOLAND çalışanları ile takas edebiliyor olmanız. Tek yapmanız gereken çalışanların yaka kartlarına bakmanız, bir çoğunun yaka kartında Minifigureler var, eğer istediğiniz bir figür görürseniz, gidip sormanız yeterli.

Personel oldukça güler yüzlü ve ilgili, ortam ve tuvaletler de gayet temiz. Bilet fiyatlarına sudan ucuz demek isterdim ama çok da pahalı değil, en az iki kere gelirim diyorsanız yıllık üyelik almak mantıklı.  Yıllık üyeliğin en önemli avantajı aslında LEGOLAND’i ziyaret etmekten ziyade mağazada %10 indirim sağlıyor olması ve farklı etkinliklere davetiye kazanabiliyor olmak.

Özetle LEGOLAND Discovery Center, bir LEGOLAND olmasa da LEGO seven herkesin en az bir kere ziyaret etmesi gereken bir yer.  Çocuk sahibi değilseniz mutlaka yetişkin gecesinde ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Bu geceler hem daha sakin geçiyor hem de yetişkinlere özel MINILAND’de macera avı gibi aktiviteler de yapılıyor.

 

 

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.