Tommy Wiseau garip bir adam. Bakın, sizin ofisten Burak da garip bir adam olabilir; bu garipliğini işten çıktıktan sonra eşinize dostunuza da anlatırsınız. “Adam geçen gün tişört üstüne kıravat giydi yaa” dersiniz. Gülünür geçilir. Tommy Wiseau’nun garipliği üstüne kitap yazıldı, film çekildi, üzerine ciddi insanlar tarafından ciddi analizler gerçekleştirildi. Çünkü Wiseau’nun garipliği şunları içeriyordu:

  • Dünyanın en kötü filmi olma konusunda ciddi bir iddiaya sahip The Room’u çekmek
  • Bu filme Los Angeles’ın göbeğinde hayvan gibi bir billboard reklam satın alıp kendi telefonunu reklama koymak
  • Bütün bunları çok çok ünlü olmak istediği için yapmak
  • İstediğini istediği şeklin tam tersiyle gerçekleştirmek
  • Kendisinin çektiği filmin berbatlığı hakkında bir film çekildikten sonra Joker rolüne dair ciddi bir ilgi ve alaka belirtmek

Evet, son garipliği gerçekten de vuku buldu. Dünyanın diline berbat oyunculuğu ile pelesenk olmuş Wiseau “Ben Joker’i oynamak istiyorum” diye Warner Bros’a laf uçurdu. Warner ciddiye alır mı bilmiyoruz, ama Nerdist kendisiyle şahane bir deneme klibi hazırladı ve… Ve arkadaşlar, klip gerçekten ürkütücü.

Arkadaşlar bakın, mübalağa etmiyorum. Klibin belli başlı yerlerinde Wiseau gerçekten de ürkütücü olmaya başlıyor. Bunun en büyük sebebi, Joker’in yıllarca çizgi roman sayfalarında korkutucu olmasını da sağlayan şey: Gerçeklikten kopuk bir beyin, tahmin edilemezliği itibariyle sizin varlığınıza doğal olarak bir tehdit yaratır. Çünkü bildiğimiz ve tahmin ettiğimiz şekilde davranan insanları ölçüp biçebilir, duruma göre gardınızı alabilirsiniz. Ama Wiseau ve Joker gibi çok belli ki kendi düzleminde yaşayan insanlar tamamen… e, joker kartlardır işte.

Bu genellikle çok eğlenceli ve komik klibin birkaç noktasında kendini gösteriyor. Şaka etmiyorum, Wiseau şu şakalı çekime bile bütün gücüyle yüklendiği için bir iki noktada videoyu kapatmak istedim. Rahatsız edici bir adam değil Wiseau normalde, çünkü iyi niyetli bir deli olduğu çok çabuk anlaşılıyor. Ancak bu delilik kötü niyete bürünüyor işte bir iki yerde. O anlarda “Lan harbiden… oynasa oynar mı acaba?” diyorsunuz. Ama sonra tabii ki o “Oh hi Mark” oyunculuğu geliyor hemen köşeden. Sürdüremeyeceğini anlıyorsunuz.

Yine de iyi ki Nerdist bu videoyu çekmiş, gerçekten de geek alemi olarak ihtiyacımız vardı. Siz ne diyorsunuz geekler. Nasıl iş çıkarmış Tommy?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.