FauxPlay‘in Pazar akşamları klasiği En 6’larda yine elimizi taşın altına koymaktan çekinmiyor, sıkılmadan, yorulmadan bütün futbol oyunlarının altını üstüne getirip; en iyi 6’sını çıkartıyoruz. Atari döneminden, PlayStation 2 kolları eskittiğimiz günlere, PC başında turnuva yaptığımız akşamlara kadar deştik, mobilden girdik, konsoldan çıktık. En iyi 6 futbol oyunu, şu aşağıdakilerdir efendim. Her zaman olduğu gibi kriterimiz yine belli: Seri başına sadece bir oyun alabiliyoruz, buna isim değiştiren seriler (ISS/Winning Eleven/Pro Evo) ve yan oyunları bulunan seriler (FIFA/FIFA Manager/FIFA Street) de dahil. Tamam mıyız? O zaman buyurun!

 

6. Football Manager 2011

CM/FM serisinin şanlı tarihine şöyle bir daldık. İlk başta niyetimiz CM’nin efsane oyunlarından birine ödülü vermekti, fakat Maksim Tsigalko ve süper Yunanlar gibi scout hatalarına sahip CM 01/02‘yi, kusursuz taktiğe sahip CM 03/04‘ü eleyince elimizde bir tek antik CM’ler ve çok da sevemediğimiz CM 4 kaldı. Sonra gözümüzü FM serisine çevirdik. FM 2005-2007 arası çok iyiydi, bugları olmasa FM 2008’i de buraya alabilirdik ama en nihayetinde gönlümüzü FM 2011 çaldı. Menajerler ve basın toplantılarıyla ilgili yenilikleri, bize kalırsa serinin en önemli eklentilerindendi. Yıllar boyunca kendi başımıza yaptığımız basın toplantılarını oyun içinde yapabilmemize olanak vermesini atlayamadık, listemizin 6. sırasına yerleştirdik.

 

5. Inazuma Eleven

Daha beşinci sıradan sürprizi koyuyor, karşınıza pek de fazla oynamamış olabileceğiniz bir oyunla çıkıyoruz: Inazuma Eleven. Nintendo’nun mobil platformlarına özel olan Inazuma Eleven serisinden ilkini buraya koyduk, zira hem DS’te, hem de 3DS eShop’ta bulunabiliyor ve açıkçası ilk oynadığımızdaki “Vay arkadaş!” hayretini bugün hâlâ yaşatabiliyor. Söz konusu oyun kalitesi olduğunda çok nadir ıska geçen Level-5‘in yapımcılığını üstlendiği RYO tatlı futbol oyununu fırsatınız varsa denemenizi öneririz. Pişman olmayacağınız garanti.

 

4. Kunio-Kun No Nekketsu Soccer (Goal 3)

Japonya’da Kunio-Kun No Nekketsu Soccer, Amerika’da Nintendo World Cup, ülkemizde ise anlamsız bir şekilde Goal 3 olarak bilinen oyun, belki de kitlesel hafızamızda en çok yer etmiş oyunlardan biri. Muz ortaların gerçekten muz olduğu, her ülkenin kendine has şut şekillerini konuşturduğu ve Kunio-Kun serisine özgü o grafiklerin ortamı yumuşattığı, nevi şahsına münhasır bir futbol oyunuydu. Bugün hâlâ emülatörlerin en çok oynanan oyunu.

 

3. FIFA 11

http://www.youtube.com/watch?v=36Je-vmFISs

FIFA serisinin iki parlak dönemi oldu, birincisi, FIFA 96 ile başlayıp, 2001 ile sonlanan kalfalık dönemiyse, FIFA 06 ile başlayıp, halen devam eden de ustalık dönemiydi. PES serisinin PC’ye gelip, FIFA’yı tahtından etme tehdidini ciddileştirmesiyle silkinen EA Sports, 06’da FIFA’yı rakibinin çok önünde yeni nesle taşıdı ama, bizim kalbimizde hâlâ FIFA 11’in başka bir yeri var. Soundtrack’iyle olsun, Türkiye ligini %100 taşıyan son FIFA oluşuyla olsun FIFA 11‘i ayrı seviyoruz. Bir de 11 vs. 11 modu var ki, zaten multiplayer futbol oynamayı en fazla o değiştirdi.

 

2. Sensible World of Soccer

Amiga Power dergisi kendisini “Gelmiş Geçmiş En İyi Oyun” seçmişti. Stanford University küratörü Henry Lowood, Warren Spector ve Steve Meretzky ile beraber kendisini “Gelmiş Geçmiş En Önemli 10 Oyun” listesine almıştı. Sensible Soccer‘ın devam oyununun, içerisinde bulundurduğu 1500 takım ve 27 bin oyuncuya bakıp, bunun 1994’te yapıldığını anımsayınca bu titrleri hak ettiğini düşünüyor insan ister istemez. Futbol oyunları SWoS’tan sonra “fıçınık” seviyesinden çıkıp, kompleks, derin ve strateji gerektiren bir janr hâline geldiler. Ama iç rahatlığıyla bir numaraya koyamıyoruz, çünkü…

 

1. Pro Evolution Soccer 6

Bir numarayı en fazla PES 6 hak ediyor. PES 6, ISS ile başlayan köklü serinin bize kalırsa zirve noktasıydı. Sadece en iyisi olması bakımından değil, seride işler PES 6’dan sonra kötü gitmeye başladı. Konami, yeni nesle başarılı bir geçiş yapamadı ve PES 2008 formülü tutmadı, ama PS2’de PES 6 çizgisi hâlâ devam ediyor ve hâlâ inanılmaz hissettiriyordu. Elinize aldığınızda size çimlerin kokusunu hissettiren başka bir oyun daha geldiğini sanmıyoruz. Orta saha mücadelesinden, gol yollarındaki adrenaline, gerçekçilikle eğlence arasındaki muhteşem çizgisine kadar tek kelimeyle kusursuz bir futbol oyunu varsa, onun PES 6 olduğuna eminiz. İnanmayan dilerse PS2’sini raftan kaldırıp, en son çıkan PES‘i alsın. Konami orada hâlâ aynı formülü kullanıyor zira.

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.