Bakın şu haberi Engadget‘ta görene kadar gerçekten bunu düşünmemiştim, fakat internetle ilgili hemen hemen her yerde eli kolu bulunan Google‘ın müzik dağıtımı konusunda oturaklı bir hizmeti yok. Gerçekten yok. Google Play Music var, fakat kullanan varsa da kullanımından bahseden yok. YouTube Music var, fakat o da hangi ülkelerde var ve nasıl ulaşılıyor belli değil. Peki neden Google’ın Spotify ve Apple Music’e bir cevabı yok?

İşte şimdi o cevaba hazırlanıyorlar. Engadget‘ın da Droidlife‘tan aldığı habere göre dev firma Google Play Music’i kapatacak, kullanıcılarını da yeni hizmete geçmeye teşvik edecek. Bu yeni hizmetin adı YouTube Remix olduğu için, halihazırda kendisine bir anlam yaratmakta zorlanan YouTube Music‘in durumu da çok iyi gözükmüyor. Muhtemelen o da kapanacak ve Google müzik dağıtım hizmetlerini derleyip toparlayacak.

Google Play Music

YouTube Remix ile ilgili bildiğimiz çok fazla bir şey yok, abonelik sistemi ile çalışacağı söyleniyor. Şarkılar gibi, video klipler de önemli bir yer taşıyacak. Elbette söylemeye gerek yok, video klipler direkt olarak YouTube’dan alınacak. Ancak bunun ötesinde; Spotify gibi bedava sürümü olacak mı, Apple Music gibi yerel dosyaları çalabilecek mi, Tidal gibi Hi-Fi ses verecek mi; bunların hiçbirini bilmiyoruz.

Google işin içinde olunca insanın otomatikman bir kolaçan edesi geliyor; fakat cyberpunk günümüzün megaşirketi geçmişte pek çok başarısız projeye de el attı. Google Wave, Google Buzz, Google+ akla ilk gelen örnekler. Bu örneklerin hepsinde rakiplerinin domine ettiği bir sektöre alternatif fikirlerle girip, gerisin geri yere çakıldılar. Bu sefer hedefi on ikiden mi vuracaklar, yoksa Google-başarısız-ürün-mezarlığı yeni bir mensup mu kazanacak göreceğiz. Sizin tahmininiz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.