Astronomi çok acayibime gidiyor bazen. Yıldızlarla ilgili olan en temel muhabbeti muhtemelen biliyorsunuzdur. Şu an kafanızı kaldırıp seyrettiğiniz yıldızların çoğu, aslında çok uzun bir süre önce öldüler. Sadece ışıklarının seyahat etmesi uzun sürdüğünden, biz onların son anılarını yaşıyoruz birkaç bin senedir. Bu bile yeterince vurucu bir şeyken, bir de ortada hâlâ neandertallerle aynı yıldızların altında yürüyor olduğumuz gerçeği var. Dedim ya, acayibime gidiyor bazen. O yüzden de, Universe Today’de bu haberi görünce ne bileyim; bir etkilendim, garip oldum.

Olay şu; Rochester University’den Eric Mamajek önderliğindeki bir ekip; “The Closest Known Flyby Of A Star To The Solar System” yani, “Güneş Sistemindeki Bilinen En Yakın Yıldız Geçişi” ismindeki makalelerinde, Scholz’s Star adı verilen bir yıldızın etrafındaki ikili sistemin bizim mahallemizden geçişini anlatmışlar. Bu keşfi yakın zamanda Güney Afrika’daki SALT ve Şili’deki Magellan teleskoplarıyla doğrulamışlar. Anlaşılan, Scholz’s muadili yıldızların hiçbirinin yapamadığı bir şeyi yapmış vakti zamanında.

1436_binarysystem-cropped

Scholz’s şu an itibariyle güneşten 20 ışık yılı uzakta. Bu da onu Güneş Sistemi’mize en yakın 70 yıldızdan biri yapıyor. Fakat bu durum her zaman böyle değilmiş. Scholz’s bundan 70,000 yıl kadar önce, güneşe 0.5 ışık yılı kadar yaklaşmış. Bu size acayip gelmiyorsa şöyle bir bilgi verelim; an itibariyle Güneş’e en yakın olan yıldız Proxima Centauri ve kendisi 4.2 ışık yılı uzakta. 0.5 ışık yılı, Dünya’nın Güneş’e olan mesafesinin yaklaşık 50,000 katı. Anlayacağınız, baya baya evin dibine kadar gelmiş Scholz’s. Fakat sonra etliye sütlüye dokunmadan, yanındaki kahverengi cüce gezegeni de alarak uzaklaşmaya devam etmiş.

Bu bilginin ortaya çıkmasıyla beraber komplo teorileri de aldı başını gitti elbette. 1984’te David Raup ve Jack Sepkoski tarafından ortaya atılan Nemesis teorisiyle bağdaştırılıyor Scholz’s. Bu teoriye göre Raup ve Sepkoski Nemesis adlı bir yıldızın Güneş’in etrafında çok uzun bir yörüngede döndüğü fikrini öne sürüyorlar. Scholz’s gibi kırmızı bir cüce olduğuna inanılan Nemesis, 26 milyon yılda bir geliyor ve geldiği gibi beraberinde etrafındaki yerçekimi etkileri yüzünden oluşan bir yıkım da getiriyor. Komplocular Scholz’s’un Nemesis olduğuna ve NASA’nın bunu bizden gizlediğine inansa da; hayır, Scholz’s 70 bin sene önce bir merhaba demeye gelmiş, şimdi son hızda uzaklaşmaya devam ediyor. Merak ediyorsanız da söyleyelim, evet; ışıltısı yüzünden bilim adamları 70 bin sene önceki atalarımızın Scholz’s’u gördüğüne neredeyse yüzde yüz emin.

Acaba neye yormuşlardır? Ne düşünmüşlerdir? Dedim ya, çok acayip yahu…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

4 Yorum

  1. yiğit kardeş meraklısın madem bu konularda sana bir ipucu vereyim ,sen bu ipi takip ederek bir yerlere ulaş.Şimdi sen bu haberi ekleyince bende okudum ve 70.000 yılı okuyuncada aklıma Mu kıtası geldi!Mu kıtası M.Kemal Atatürk tarafından da araştırılmıştır.Mu kıtası bugünkü büyük okyanusun ortasında var olduğu söylenen bir kıta ve bu kıta 70.000 yıl önce batmış !! Benzerliği yakaladınız mı?Şimdi bu Scholz’s yıldızı bizim güneşe yaklaşınca dünyaya yaklaşmış oluyor ve çekim gücü nedeniyle dünyanın tektonik tabakalarını oynatmış ve bu kıtayı batırmış olabilir mi?(Günümüzde Polinezya, Mikronezya ve Melanezya takımadalarını oluşturan adalar, muhtemelen bu kıtadan arta kalan kara parçaları mı?)

    Bu kıtada 70.000 yıl önce tek tanrılı bir din bulunuyordu ( ???). Aynı tarihlerde Mu’lular diğer kıtalarda koloniler oluşturmaya başlamışlardı ki, anavatan dışındaki en büyük imparatorluk, başkenti günümüzde Gobi Çölü’nün uzandığı bölgede bulunan Uygur İmparatorluğu’ydu.Bu kıta batınca diğer yerlerdeki uygarlıklar kendileri gelişmeye devam etti.Bugün çinde yer alan daha doğrusu eski Türklerin yaşadığı ordos ve kansu bölgelerinde bu uygur medeniyetinin piramitleri vardır bazılar mısırdakilerden bile büyüktür!

    Kısacası astronomik olaylar bizim yaşantımız ve dünyamızla doğrudan ilintilidir!Demişsin ki;”Merak ediyorsanız da söyleyelim, evet; ışıltısı yüzünden bilim adamları 70 bin sene önceki atalarımızın Scholz’s’u gördüğüne neredeyse yüzde yüz emin.” bencede fazlasıyla görmüşler 🙂

  2. Astronomiyi çok sevdim ve merak ettim. Her zaman merak etmeye ve
    ilgilenmeye devam edeceğim. Bu bilgide benim için gayet etkili oldu.
    Astronik konulara daha fazla yer verelim bence…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.