Burada, bilinmezin mucizeleri içinde durdukça, doğamızla ilgili kökten bir gerçeğin varlığını fark ediyorum. İnsan keşfetmeli.”

Bu sözler, Ay yüzeyinde yürüyen yedinci insan olan Dave Scott tarafından, Apollo 15 görevi esnasında, 1971 senesinde dile getirildi. O günden bugüne de, aynı o günden öncesinde olduğu gibi, hiçbir şey değişmedi. İnsan keşfetmek için yaratılmış, keşfederek yaşayan, keşfettikçe büyüyen ve sadece keşfederek hayatta kalabilen bir tür. Bu bizim genlerimizde var. Aksini yapamıyoruz.

Ve tam olarak da bu yüzden, hepimiz NASA’nın bu muhteşem videosunu izlemeliyiz.

Gerçekten, videonun ne içerdiğini anlatmayacağım. Videoda anlattıklarını Türkçe’ye çevirmeyeceğim. Eğer NASA’nın Cassini göreviyle ilgili detaylı bilgi almak isterseniz, hay hay, kaynaklar emrinize amade. Cassini görevinin detaylarına, Cassini’nin neler yaptığına, neler bulduğuna, ne badireler atlattığına şuradan bakabilirsiniz. Spesifik olarak bu videonun anlattığı Grand Finale ile ilgili bilgi almak isterseniz, onunla alakalı da şurada bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bunları diğer her konuda olsa, tane tane anlatır, detaylarını iç yüz eder, önem sıralaması yapıp elemeyle sunardım. İşim bu. Ama bu enstantanede, bu özel durumda, bunu yapmak için gereken araştırmayı hepimiz yapmalıyız. Hepimiz, Cassini’nin bulgularını okumalıyız NASA’nın sitesinden. Titan’da neler olduğunu öğrenmeliyiz. O halkaların içindeki maddelerin listesine bakmalıyız. Araştırmalar okumalıyız bunla ilgili, videolar izlemeliyiz. Çünkü bunu Cassini’ye borçluyuz.

Özünde bir fabrikada geliştirilip uzaya çıkmış bir makineye insanlık yüklemek, borç biçmek çok da mantıklı bir hareket değil belki de. Ama esasında fabrikada bir makine geliştirip onu bir milyar kilometre uzaktaki bir gezegene yollamak da mantıklı bir hareket değil. Ancak biz insanlar olarak mantıklı bir tür değiliz. Biz keşfetmesi gereken bir türüz. Ve gelin, bu haşmetli finalin ardından, hep beraber Cassini’nin arkada bıraktıklarını keşfedelim. Cassini, Dave Scott, ve bilinmezin mucizelerini arayan herkes için.

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.