Hollywood yazar grevi artık haftalardır sürüyor ve on binin üstünde yazar hakkını aramak için kalemlerini bırakmış durumda.

WGA, yani Amerika Yazarlar Birliği tarafından başlatılan yazarlar grevi haftalardır devam ediyor ve tahminlere göre üç ay kadar daha sürebilir. Sonuncusu on beş yıl önce yapılan grev, yazarlık için tanımlanan çok dar bir ifadeyle sınırlandırılırken bu seferki eylemlerin kapsamı oldukça büyük. Senaryonun tesliminden sonra geçilen yapım sürecini de hikâye anlatımının bir parçası olarak kabul eden bu tanım ile birlikte greve verilen destek de büyüdü. Yani kalemini bırakan yazarlardan başka yapımcılar ve yönetmenler de eylemlere katıldılar. Greve sadece Amerikan Yazarlar Birliği de değil, Hollywood içindeki başka sendikalar da destek veriyor.

Hollywood Yazar Grevi
Hollywood Yazar Grevi

Son yıllarda çıkan filmlerin büyük bir kısmının kalitesinden şikayet ediyorsanız hiç yalnız değilsiniz, sizin gibi düşünen pek çok kişi var. Bu durumun en büyük nedenlerinden birisi de senaryoların giderek vasatlaşması ama bu tam olarak yazarların da suçu değil. Çoğu yapım şirketi ve yayın platformu son yıllarda yazarlardan ve yönetmenlerden çok aktörlere, poster yüzlerine ağırlıklı önem vermeye başladı. Yazarlarla yönetmenlere yöneltilen tavır ve onların emekleri için verilen yetersiz karşılık bir noktadan sonra insanların işlerini yaparken yıpranmalarına yol açtı. En sonunda ise hiçbir değişim yaşanmadıkça hiçbir sorunun çözülmeyeceğini anlayan topluluk büyük bir karar aldı ve greve gitti.

İşte bizlerin yakından ilgilendiği ve grevden etkilenen 10 yapım:

Blade

mahershala ali jeremy renner blade san diego comic-con
Eylemler nedeniyle etkilenen filmlerden birisi de Blade.

Mahershala Ali tarafından canlandırılan vampir avcısının hikâyesini anlatan Blade daha önyapım aşamasındayken durdurulmuştu. Bu aşamada durmasının sebebi ise grev nedeniyle senaryonun mevcut olmaması. Her ne kadar Blade filminin çıkışını sabırsızlıkla bekliyor olsak da grevin bütün sektör çalışanları için en iyi bir şekilde neticelenmesini, herkesin hakkını almasını umuyoruz.

Family Guy ve American Dad

Family Guy ve American Dad gibi dizilerden bildiğimizyapımcı Seth Macfarlane
Grev büyük isimler tarafından da destek görüyor, ki bu çok müthiş bir şey!

Grev geniş çapta bir destek görüyor ve Hollywood içindeki büyük isimler de eylemlere dâhil olmuş durumdalar. American Dad ile Family Guy gibi dizilerden tanıdığımız ve pek çok başka yapımlarda da imzası olan Seth MacFarlane de greve katılanlar arasında. Bu dizilerin yapım kadrosunda yer alan pek çok farklı yapımcı ve yazar da işin içine dâhil oldu.

Cobra Kai

Strike first, strike hard” sloganına Hollywood yazar grevi ile yeni bir anlam katılmış oldu böylece. Cobra Kai dizisinin yazarlar masası boş kaldı, kalemler bırakıldı. Dizinin yazarları meslektaşlarıyla dayanışma kararı alıp altıncı sezonun yapımında çalışmama yönünde bir tercih yaptılar. Adaletli ve haklı bir anlaşıya ulaşılır ulaşılmaz diziye geri döneceklerini açıklayan yazarlar böylece grevin bir parçası oldular.

Good Omens

Yaptığı Twitter paylaşımında Neil Gaiman da yazarlar grevine destek vereceğini açıkladı. “Ben de birliğin üyesiyim. Keşke böyle olması gerekmeseydi ama kesinlikle destekleyeceğim. Yarın uyandığımda [Grevin açıklandığı 2 Mayıs gününün ertesi] grevde olacağım.” diye ifade etti. Ayrıca Good Omens 2 yapımının tamamlanmış olduğunu ama tanıtım kampanyasına grev nedeniyle katılmayacağını da belirtti. Bir yazarın kendi kitabının uyarlamasına katılmayıp greve gitmeyi seçmesi aslında sektör şartlarının da ne kadar zor olduğunu gösteriyor.

Rings of Power

Rings of Power dizisi grev esnasında bile ikinci sezonun yapımına devam ederken eyleme katılan J.D. Payne ve Patrick MacKay gibi yapımcılar, projeye dâhil olmayacak. Grevdeki yazarlara mücadelelerinde sonuna kadar destek veriyoruz ama belki kadrodaki değişiklikler dizi için daha olumlu bir fark yaratır.

Gece Talk Showları

Last Week Tonight yapımından komedyen John Oliver
#sixseasonsandamovie

Sadece diziler değil, günlük komedi programları da grev sebebiyle kesintiye uğradı. Özellikle pek çok ana akım Amerikan televizyon kanalının geç saatlerine konulan gece programları, yazar grevi ile birlikte durduruldu ve eski bölümler gösterilmeye başlandı. Jimmy Kimmel ve John Oliver gibi ünlü isimlerin de dâhil olduğu bu programlar, eylemler sebebiyle yeni bölüm yayınlamayacaklar.

Andor

Andor, 2022
Hollywood Yazar Grevi sebebiyle etkilenen yapımlardan birisi de Andor.

Andor’un ikinci sezonu da grevdne etkilenen yapımlar arasında. Dizinin yapımcısı Tony Gilroy, grev başladıktan sonra her ne kadar yazarlık yapmamış olsa da yapım sürecine devam etmişti. Gelen eleştirilerden sonra Andor ikinci sezonu için yazarlık dışındaki işlerini de durdurdu. Dizinin yeni sezonu yine de yapım aşamasına devam ediyor.

Stranger Things

Stranger Things yapımcıları Duffer Kardeşler
Stranger Things yapımcıları Duffer Kardeşler

Dizinin yapımcıları Duffer Kardeşler de greve destek veren isimler arasındalar. Kardeşlerin söylediğine bir uzlaşıya ulaşılana kadar dizinin yapım süreci devam etmeyecek.

Peki Hollywood Yazar Grevi biz geekler için neden önemli? Çünkü bu filmlere biletin parasını verip gidiyoruz, yayın hizmetlerine abone oluyoruz, zamanımızı ayırıyoruz, duygusal olarak bağlanıyoruz. Tüm bunların karşılığında senaryonun biraz daha iyi olmasını istemek bizim de hakkımız değil mi? Ve aynı şekilde bir filmi izlediğimizde ve karşımızdaki işten keyif aldığımızda veya almadığımızda da deneyimlediğimiz hikâyenin yazarının hakkının verilmemiş olması doğru bir şey mi? Perde kapandıktan sonra bunu bilip bu konuda iyi mi hissetmemiz gerekiyor? Evet, sektörde kendi ayrıcalıkları olan yönetmenler, yazarlar, yapımcılar da var. Kendi güvenli ve rahat köşelerinde hiçbir zarar görmeden duruyorlar ama on binin üstünde insan kendi hakları için kalemini bıraktı.

İşte bu yüzden dostlarım bu eylemleri de yakından takip ediyor olmalıyız. Hem karşımıza bu işleri koyan insanların hakları için hem de karşımız da iyi işler görme hakkımızı korumak için. Sonuçta sürüne sürüne çalışan insanlar değil, verdiği emeğin karşılığını alıp alın terlerinin buna değdiğini düşünen insanlar daha iyi işler çıkaracaklar. Temennim şudur ki belki gün gelir ve kendi ülkemizde, kendi çalışma alanlarımızda da bu hakları koruruz. Çünkü biz de onlardan daha iyi bir durumda değiliz.

Yazar

Size bir hikaye anlatayım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.