E zaten? Yani yemin ediyorum, aşağıda sizlerle paylaşacağımız videoyu izlerken de içimden “E olması gereken buydu?” diye geçirdim. LEGO Star Wars, LEGO Indiana Jones, LEGO Batman gibi oyunlarla meşhur olmuş bir yapımcı varken, kenardan Minecraft gibi korkunç bir dev, senin ortaya attığın bir ideanın omuzlarında yükselirken, LEGO Movie sağ olsun, markan göklere çıkmışken, bunu yapmak için bu kadar beklemenin ne lüzumu vardı?

1433181197-8

En sonunda The LEGO Group, Warner Bros ve TT Games’in aklı başına geldi. Minecraft’a rakip olması için tasarlanan LEGO World, resmen Steam’de Erken Erişim’e açılmış vaziyette. Bu oyunun kağıt üzerinde duran hâliyle ilgili aklınıza ne geliyorsa, LEGO Worlds harfiyen o. LEGO tuğlalarını alıyoruz, paşa gönlümüze göre diziyoruz, yıkıyoruz, şekil yapıyoruz, hayal gücümüzü terletiyoruz. Tuğlaları tek tek de koyabiliriz, genel bir şekillendirme butonu vasıtasıyla dağlar tepeler de inşa edebiliriz.

Haliyle gerçek LEGO setleriyle de, LEGO’nun başarılı mini-figür serisiyle de bağlantı kurmuşlar Skylanders ve Disney Infinity tarzı. Gerçek hayatta aldığımız setleri ve figürleri oraya aktarabileceğiz. Büyük ihtimalle araya lisans problemleri girdiği için markalı setleri (Star Wars seti, Batman seti vb.) görmeyi ilk aşamada beklemeyin, TT Games kendi de demiş zaten Erken Erişim’de sadece kısıtlı sayıda setin açılabileceğini.

Şimdilik tek eksik, multiplayer gibi duruyor. TT Games ilerleyen vakitlerde bir çeşit paylaşma özelliğinin geleceğini söylüyor, ama kooperatif bir oynanışla ilgili bir kelam etmemişler. Yani Minecraft gibi “beş arkadaş toplandık, dünya yaratıyoruz” kafası yok, şimdilik de olmayacak gibi gözüküyor. Onun yerine arkadaşınızı dünyanıza getirip, tur attırabileceksiniz, ya da en azından ilk basın bülteninden ben onu anladım. Yine de bir hayli heyecan verici açıkçası. Bunu bir platform olarak alır, üzerine de güzel şeyler inşa ederlerse, ben baya baya varım bu projede. Sizler ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

  1. Mehmetcan Yapar Cevap ver

    Gayet güzel duruyor. Umarım kaynak konusunda da Minecraft’la benzer bir yapıda ilerler. Zira Minecraft’ın sevilmesindeki en önemli sebeplerden biri o kaynak arayışı.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.