Ashitaka, Lady Eboshi’yi durdurmaya çalışmış ama başaramamıştır yine de yaralanan Eboshi’yi kurtarır. Her olayda kimin tarafında olduğu sorulan Ashitaka, her seferinde kendi kararlarını vererek taraf seçmekten öte insan hayatını, ormanın iyiliğini düşünerek hareket etmiş bu anlamda Kami/İnsan, Vahşi/Uygar ayrımında nötr bir noktada kalmıştır.

9

Shishigami’nin başını aramak için San’dan yardım istediğinde de San’ın sorusu aynı olmuş ve Ashitaka’yı Lady Eboshi’nin tarafında olmakla suçlayarak onu bıçaklamıştır. Her şeye rağmen nefret zincirini kırmak isteyen Ashitaka, San’ı ikna eder ve Shishigami’nin başını geri almak için Jiko-bō’nun peşine düşer. Başını arayan Daidarabotchi ise giderek büyüyerek Tataraba kasabasını da yok eder. Daha önceden kasabalılara haber verebilen Ashitaka kasabalıların çoğunun kurtulmasını sağlamıştır. Sonunda Jiko-bō’yu, başın onu öldüren insan ellerince geri verilmesine ikna eden Ashitaka ve San, Shishigami’nin başını geri verir. Başı Daidarabotchi’ye uzatırken Ashitaka’nın laneti neredeyse tüm vücüdunu kaplar, San’da lanetlenir.

10

Sonunda başına kavuşan Shishigami güneş doğarken Daidarabotchi halinden geri dönüşmek yerine yere yıkılarak yokolur ve pırıltıları ormana saçılır ve ormana hayat geri dönmeye başlar. Ashitaka ve San yaptıkları sayesinde Shishigami’nin laneti üzerlerinden kaldırmasını da sağlamışlardır. Filmin sonunda San hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söyler çünkü Shishigami ölmüştür. Fakat Ashitaka, Shishigami’nin ölemeyeceğini, onun ölüm ve yaşamın ta kendisi olduğunu söyler. San, insanları yaptıklarından dolayı affedemeyeceğini ama Ashitaka’yı sevdiğini söylerken ilk tanıdığımız karakterinden oldukça farklılaşmıştır. Yıkılan Tataraba’yı tekrar kuracak olan Lady Eboshi bile etrafa zarar vermeyecek bir demir kasabası yapacağını söyler. Ashitaka ise bu iki uç arasında kalma durumunu koruyarak San’a “Sen ormanda, ben de Tataraba’da yaşayacağım ve seni ziyaret edeceğim. Birlikte yaşayacağız” diyerek iki ucu bir arada tutan dengeli halin olası olduğu bir gelecek tanımlar.

1 2 3 4 5 6 7 8
Yazar

Wu Wei: the Action of Non-Action / Eşikte Bir Kişi. Mimar, Animanga manyağı, Mütemadi öğrenci @mrvcy

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.