Şimdi yazımızın devamına girmeden önce biraz kompleks biyolojik bir terimi açıklamamız lazım. Hazır mısınız? Konumuz gen ifadesi. Ülkemizde yasaklı olan özgür ansiklopedi Vikipedi’nin bu karmaşık konuya istinaden koyduğu giriş paragrafı şu:

Gen ifadesi ya da Gen ekspresyonuDNA dizisi olan genlerin, fonksiyonel protein yapılarına dönüşmesi süreci için kullanılan bir terimdir. Basitçe, bu durum genlerin açık (aktif) olup olmadıkları olarak da tanımlanabilir.”

Genetik biliminde, dilimizin döndüğü kadarıyla, gen ifadesi genotipinfenotipe giden sürecinin en kilit parçası. Özünde DNA’da muhafaza edilen genetik kodlar yorumlanıyor ve bu ifadenin nitelikleri de organizmanın fenotipi oluyor. Ve NASA’nın insanın merak duygularını kamçılayan harika deneyi sağ olsun, artık biliyoruz ki uzay bu gen ifadelerini değiştiriyor.

Önce filmi biraz geriye alalım isterseniz. Daha önceden NASA’nın yaptığı bu ikiz deneyini sizlere duyurmuştuk. NASA elinde ikisi de profesyonel astronot olan ikiz kardeşler olduğunu fark edince, bu ikizlerden Scott‘ı bir yıl boyunca uzaya yollamış, Mark‘ı ise dünyada müşahede altında tutmuştu. Scott geçtiğimiz aylarda dünyaya döndükten sonra, ikilinin genetik yapıları mukayese edilmeye başlandı.

Bu araştırmanın tamamı gelecek sene yayınlanacak, ancak NASA’nın elinde bir takım ön sonuçlar var. Ve bunlardan biri de gen ifadelerinin neredeyse uzaya çıkar çıkmaz değişmeye başlaması. Yani hangi genlerin aktif olup olmadığı uzayda değişiyor. Bu, uzun süreli uzay seyahatinin moleküler sevivede beşere etkileri konusunda devrimsel bir bulgu takdir edersiniz ki. İma ettiği şeyleri düşününce de insanın aklı çıkıyor. Scott Kelly’yi biz kara deliklere yollamadık. Mars’a gitmedi. Bir yerde gezinmedi; sadece dünyanın etrafında bir yıl geçirdi. Buna rağmen kökten bir değişim yaşadı. Acaba orada çocuk yapsa, bu değişimi sonraki nesle aktaracak mıydı? Eğer bu böyleyse, uzayı kolonileştirmemiz durumunda oradaki insanlar nesilden nesile dünyadakilerden uzaklaşacaklar mı?

İnsan düşündükçe aklını yitiriyor. Siz ne diyorsunuz peki bu duruma? Neler olur, neler yaşanır, buralardan nerelere gideriz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.