Bakın; YouTube’dan kedi videosu izlemek, Netflix’te on saat bir dizinin başında kalmak, Amazon’dan en son afili ödül filmini açmak falan çok güzel şeyler. Ancak beni yolda durdurup “Abi dijital video yansıtma dünyasının en çiçek yanı nedir” diye soracak olursanız spor derim, bir saniye tereddüt etmem. Dünyanın her türlü spor müsabakasını canlı izleyebileceğimiz tonlarca farklı sistem var. Bazı turnuvalar kendi platformlarını kullanıyor. Bazen YouTube’dan yayın yapıyorlar. Her türlü spor yayıncılığı kilometrelerce katlanmış vaziyette.

Bunun küreselde başını çeken en önemli kuruluş da NBA. Tartışmasız bir şekilde dünyanın en popüler spor liglerinden biri olan Amerikan basketbol ligi League Pass sistemiyle çok uzun zamandır, çok kaliteli ve sınır tanımaz bir dijital yayın yapıyor. Eskiden NBA hayranları “Allah’ım yayın hakları bu sene alınmazsa ne yaparız” diye düşünürdü kendi ülkelerinde. League Pass’in makul fiyatları, sağlam altyapısı ve sınırsız erişimi sağ olsun, kimsenin umurunda değil. Tatava yapma, al bir Pass geç.

NBA League Pass

Ödeme modeli olarak League Pass’i ben uzun zamandır beğeniyor ve eşe dosta da bu beğeni üzerinden öneriyorum; çünkü esnek. Fiyatlar ülkeden ülkeye değişmekle beraber üç kategoride sıralanıyorlar. En tepede komple Pass var, alıp her maçı her zaman izleyebiliyorsunuz. Bir altında Bir Takım seçeneği var, onunla da seçtiğiniz takımın tüm maçları size açılıyor. En ucuzu da Maç Seçim bandı. Orada da cüzi bir miktara, ayda 8 maçı izleyebiliyorsunuz.

Şimdi bunların arasına bir yeni opsiyon daha ekleniyor: Maç esnası maç izleme. Eğer halihazırda süren bir maça dördüncü çeyrekte girmek isterseniz ve Amerika’da ikamet ediyorsanız 99 cent tutarında bir meblağ ile istediğiniz cihazdan maçı izlemeye başlayabiliyorsunuz. Bu harika bir fikir, resmen inceyi görmek. Kızışmış bir maçın son çeyreğine damdan düşer gibi inebilmek, bunu da böylesi güzel bir rakama yapabilmek gerçekten çok başarılı bir politika. Bu ve bunun gibi uygulamalar sayesinde de NBA League Pass, hâlâ dijital spor yayıncılığında gerçekten bir numara.

Darısı Euroleague TV’nin, Digiturk Play’in başına olsun; biz de arkadaşımızdan “Oğlum Efes – Fenerbahçe maçı son topa kaldı” mesajı alınca 1 TL atıp tabletten izlemeye başlayabilelim! Süper olmaz mı?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.