Malumunuz hayat pahalılığı yüzünden her geçen gün hobilerimize daha az para ayırır olduk. Hatta bırakın hobilerimizi, kişisel ihtiyaçlarımızı dahi karşılamayacak bir hâle geldik. Enstrüman alamıyor, spor yapamıyor, sağlıklı beslenemiyor ve seyahat edemiyoruz. Evden kafamızı çıkaramadığımız için, tek varlığımız olan internetin de yardımıyla odalarımızda kendi asosyal krallıklarımızı kurduk, boş zamanımızı oyun oynayarak ya da film ve dizi izleyerek geçirmeye başladık. Fakat ne yazık ki artık bu dönemin de sonuna geliyoruz gibi duruyor… Oyun fiyatlarına gelen arka arkaya zamlardan sonra son korsana karşı son kalelerimizden biri olan Netflix, bugün itibariyle abonelik ücretlerine zam yaptı!

Önce kötü haberleri verip aradan çıkartalım daha sonra tartışmaya, fiyatları değerlendirmeye devam edelim. Netflix bugünden itibaren; Temel Plan ücretini 26,99 TL’den 37.99 TL‘ye, Standart Plan ücreti 40,99 TL’den 57.99 TL’ye, Özel Plan ücreti yüzde 54,99 TL’den 77.99 TL‘ye yükseldi. Bu rakamlardan bizim için en önemli olanı tabii ki dört arkadaş bir araya gelerek satın aldığımız Özel Plan… Onun da ücretinin 77.99 TL’ye çıkması birçok genç arkadaşımızı üye olmadan önce iki kere düşündürecektir. Peki, eğer Netflix’e abone olmayacağız da nereye abone olacağız?

Netflix’in, dünya çapında potansiyel olarak en büyük rakiplerinden biri olarak görülen Disney Plus’ın Türkiye pazarındaki rakamlarını açıkladıktan yalnızca birkaç gün sonra böyle bir zam yapmasını, stratejik olarak oldukça hatalı bulduğumu söylemem gerekiyor. Bunu bir kenara bırakacak olursak, 14 Haziran’da Türkiye’ye geleceğini duyuran Disney Plus fiyatını da 34,99 TL olarak belirledi. Netflix gibi farklı abonelik sistemlerine sahip olmayan Disney Plus’ı, aynı anda dört kişi birlikte kullanabileceğini göz önünde bulundurursak bu fiyatlandırma çok daha mantıklı hâle geliyor. Hatta Disney Plus Türkiye, Netflix’in Özel Plan paketinin yarısından daha az bir fiyata aynı ayrıcalıkları sunuyor diyebiliriz.

Söz konusu yerel fiyatlandırma olduğunda bize annemizin babamızın yapmadığı iyiliği yapan Amazon Prime’ı da unutmadık tabii ki. Sadece 8 TL’ye hem dizi ve film izleme sistemi hem ücretsiz ve hızlı kargo hizmeti hem Twitch abonelik hakkı hem de ücretsiz oyunlar veren Amazon, şu anda Türkiye’de 8 TL’den alabileceğiniz maksimum verimimi sağlıyor size.

Her ne kadar az önce Disney Plus’ın, Netflix’in dünya çapındaki en büyük rakiplerinden biri olduğunu söylesek de Türkiye için bu durum söz konusu değil. JustWatch’un verdiği istatistiklere göre 2021 yılında Türkiye’de en çok abone sayısına ulaşan dizi izleme platformu BluTv oldu. Aylık abonelik ücretini 30 TL olarak belirleyen BluTv, yıllık abone olmanız kaydıyla bu ücreti 15 TL’ye kadar düşürüyor. BluTv’nin yanı sıra diğer Türk dizi-film izleme platformlarından Exxen; reklamlı aboneliğini 9,90 TL, reklamsız aboneliğini 19,90TL olarak açıklarken, aylık abonelik ücretini 21,90 TL şeklinde belirleyen Gain yıllık abone olmanız durumunda bu fiyatı 13,90 TL’ye kadar düşürüyor.

Fiyatları anladık, içeriklerden ne haber?

Biz kullanıcılar için dizi-film izleme platformları fiyatlarının önemli olduğu kadar bize sundukları içerikler de önemli. Özellik artık boşa harcayacak tek bir kuruşu kalmayan bizler için hayati bir önem arz ediyor desek yeridir.

Bu zamana kadar kaliteli içerikleriyle gönlümüzdeki tahta oturan ve uzun yıllar boyunca da bu tahttan kalkmayan Netflix, son yıllarda niteliğin yerine niceliğe önem vermeye başladı. Her hafta yayınlanan onlarca içerik arasından yakalayıp izlediklerimizin sayısı azalırken, şöyle dolu dolu konuşmaya değer Netflix yapımlarının sayısı üzücü bir biçimde azaldı. Netflix; Bir Başkadır, Atiye ve Uysallar gibi kaliteli Türk yapımlarıyla kalbimizi çalmaya çalışsa da ne yazık ki artık aylık aboneliğinizi yenilerken “Bu ay Netflix’i yenilemesem ne olur?” diye düşündürtüyor…

Öte yandan ülkemize yeni gelecek Disney Plus belki sayı olarak az ama ortalama olarak daha kaliteli içerikler vadediyor. Tamam, platformda yer alacak yapımların birçoğunu hâlihazırda tükettik fakat Disney, hem Star Wars hem de Marvel gibi dev markalara sürekli yeni projeler getiriyor ve çok daha uzun yıllar boyunca bu yeni projelere de devam edecek gibi duruyor. Marvel tarafında geçtiğimiz yıl yayınlanan WandaVision, The Falcon and The Winter Soldier, What IF? ve Loki dizilerinin yanı sıra Star Wars cephesinde izlediğimiz Mandalorian gibi yapımlar, bizim Disney Plus’a olan güvenimizi perçinliyor. 2022 yılında bu projelere Moon Knight, Ms. Marvel, I’m Groot, What IF? ikinci sezon ve Obi-Wan Kenobi gibi diziler de ekleniyor. Disney bünyesinde bulunan onlarca animasyon dizi ve filmini saymıyorum bile. Anlayacağınız Disney Plus, bizim için yeni sayılabilecek yüzlerce içeriğinin yanı sıra kalitesiyle de son yıllarda ön plana çıkıyor.

Fiyat konusunda ülkemizdeki en iyi anlaşmayı sağlayan Amazon, ne yazık ki içerik konusunda rakiplerinden fazlasıyla geri kalıyor. Şimdiye kadar The Boys, Invincible, Expanse gibi projelerini büyük bir beğeniyle takip etsek de Wheel of Time gibi fiyaskoları da aklımızdan çıkaramıyoruz. Eylül ayında gelecek The Lord of the Ring: Rings of Power dizisine de aşırı temkinli yaklaşıyoruz. Fakat arkadaşlar 8 TL ya. Yani ülkemizde artık 8 TL’ye toplu taşımaya bile binemiyoruz bir de bu paraya Yüzüklerin Efendisi dizisi izleyip burun kıvıracak değiliz.

Böylece ülkemizde hizmet veren dizi-film izleme platformlarının hem fiyatlarını hem de içeriklerini karşılaştırdık. Bundan sonra hangi platformu seçeceğiniz size kalmış. Tabii 2022 yılında HBO Max’ın da ülkemize geleceği hakkında söylentiler var, o da gelirse tüm hesaplamaları bir daha yapmamız gerekir. Fakat bunu o zaman düşünürüz. Şimdilik kendinize iyi bakın ve hangi dizi-film izleme platformlarına üye olacağınızı yorumlara yazmayı unutmayın.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.