Genelde süreç hep benzer gelişir. Geekyapar’da bir manga tanıtacaksam aslında mangalardan ne kadar hazzetmediğimi söyler, kendimce bir vicdan rahatlaması yaşarım. Ardından “ama şöyle bir istisna var ki kaçırmamak gerek” diye sözü bağlarım. Bu sefer bunu yapmayacağım. Belli ki ben Mecnun’un Leyla’ya aşkı gibi seviyorum mangaları, sadece çok okumamışım onun çekincesi var üzerimde. Belki de bu aşkın ürkekliği beni ağır tempoda tutuyor, kim bilir? Bu haftamı her gece birkaç Junji Ito hikayesi okumakla geçirdim ve sinirlerim harap, gözlerim kan çanağı oldu. Korku çizgi romanının bu büyük ustasına gerçekten hakkını teslim etmemişim. Öyküleri bitsin istemiyorum, yeni öykü de yazsın istemiyorum çünkü feci korkuyorum. Siz de benim gibi kısmen ukala iseniz ve Japon kültüründe korku olayını sadece “ıslak saçlı küçük kız” diye indirgemeci bir özetle çözdüğünüze inanıyorsanız şimdi ezber bozma zamanı. Bu haftaki dehşet saatlerimden beş güzide hikaye hepinize armağanım olsun.

Bu seçki çoğunlukla kısa hikayelerden oluşuyor. Ito’nun uzun soluklu serilerini başka bir yazıda değerlendiririz.

 

5. Anything But A Ghost

3

İlk hikayemiz klasik hayalet hikayelerini ters yüz eden bir iş. Shigeru isimli genç bir adam gece arabasıyla ormanlık alanda dolaşırken sırtı dönük genç bir kadınla karşılaşır.Gecenin bu saatinde kadının bu ıssızlıkta işi nedir? Her centilmenin yapacağı gibi arabasından iner, kadına seslenir, cevap alamayınca gene de alnından ter damlaya damlaya kadına sokulur, yavaş ötesi manga karelerinin her birini tam performansla kullanarak elini kadının omzuna uzatır ve…. Hepimiz bu noktada az çok neyle karşılaşacağımızı biliyoruz. Shigeru bir sonraki sayfada yaşayacaklarının paniğiyle dehşete düşecektir ama sonra toparlanacaktır. Hayalet değil, bu durum başka bir şey olmalı…

Okumak için: Anything But A Ghost

 

4. Army of One

junji-ito_army-of-one

İlk hikayemiz ısınmak içindi, şimdi biraz daha ciddi bir gerilime ve daha sert tasarımlara giriyoruz. Michio sosyalleşme problemleri yaşayan yirmi yaşında bir gençtir. Artık okulu bitirmiştir ve yakında mezuniyet töreni (daha doğrusu “yaşa erme” denilen Japon toplumuna özgü bir tören) yapılacaktır. Okul arkadaşları Michio’yu da törene katılmaları için ikna etmeye çalışırlar. Bu sırada şehirde garip bir tarikat insanları kaçırmakta ve birbirine “dikmektedir” (Human Centipede’yi seyrettiniz mi? Öyle bir zihniyetten bahsediyorum). Şehirde tüm polisler bu dehşet verici törenlerin arkasındaki insanları ararken bizim asosyal Michio’muz çok önemli bir şey keşfeder: Army of One, kurbanlarını sosyalleşmeye çalışan gruplardan seçmektedir. Peki yakında yapılacak olan mezuniyet töreninden iyi bir av alanı olabilir mi?

 

Okumak için: Army of One

1 2
Yazar

Eskilerin dediği gibi: "You must gather your party before venturing forth"

5 Yorum

  1. Yine Geekyapar’ın tavsiyesiyle Junji Ito’nun Black Paradox’unu okumuştum. Sıradışı bir korku deneyimi olduğunu söyleyebilirim. Bu mangaka yatağın altındaki canavardan ziyade hayattaki her şüpheli harekete karşı korku yaratıyor.

    • Mangaları Türkçe okuyabileceğim bir site var mı? Lütfen bilen cevaplayabilir mi 🙁

  2. bu mangalara nerden ulaşabilirim yada okuyabilirim bilgilendirirseniz sevinirim 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.