Sonunda senelerdir beklediğimiz gün geldi ve cumartesi Sailor Moon Crystal’ın ilk bölümünü izleyebildik. Hala izleyememiş olanlar, Türkçe altyazı seçeneği ile seriyi orjinal web sitesinde iki hafta boyunca ücretsiz izleyebilirsiniz. Türkçe altyazı seçeneğinin eklenmesi Türk anime severler için büyük bir adım bence. Bu sebeple iki hafta bittiğinde, ücret verebilme imkanı olanları seriyi orjinal sitesinden izlemeye ve desteklemeye çağırıyorum.

Gelelim serinin ilk bölümünü nasıl değerlendirdiğimize.

Hikaye

Tabii ki hikayede çok büyük değişiklikler beklemiyorduk. Mangadan çok sonra yapılan bir anime olduğu için elbette hikayenin orjinaline oldukça bağlı kalınacağı belliydi. Bu sebeple pek çok hayranın daha ilk bölümden kalbi çalınmışa benziyor. Eski anime ile pek çok sahnesi aynı olsa da bazı küçük ama önemli detaylarda mangaya sadık kalınmış. Çoğu replik de mangada kullanılanlar ile aynı. Fakat yeni seri her ne kadar orjinale bağlı kalsa da yeni bir hava da getirebileceğini umuyordum, pek öyle olamamış malesef. Eklemeler yok mu var tabii ki de, Usagi’nin ara ara gördüğü prenses rüyaları ve Mamoru Chiba yani Tuxedo Mask ile ilk karşılaşmasında yaşadığı duygusal bakışmalar…

2

Sonraki bölümlerde de yeniden cilalanmış bir Sailor Moon göreceğiz gibi duruyor. Yine de pek çok insanın Sailor Moon ile büyüdüğü ve şimdi kendi çocuklarını büyüttüğü düşünülürse, özellikle de dublajlı versiyonlar sonrasında, Sailor Moon franchise (bilimum Sailor Moon görselli ıvır zıvır) çılgınlığını beklememek elde değil.

d001

3

Hikaye anlatımında gördüğüm en büyük sıkıntı ise kahramanımız Usagi’nin hem mangada hem de eski anime serilerinde oldukça kullanılmış ve serinin büyülü kız konsepti ile komedi unsurunu çok iyi harmanlamasını sağlayan surat ifadelerinin neredeyse tamamen kaldırılmış olması. Usagi’nin kapıya Sailor V Kick vuruşu bunun güzel bir örneği. Misal hem mangada hem de Crystal serisinde gördüğümüz bu sahneyi resimlerden karşılaştırabilirsiniz. Genellikle Sailor Moon’un eski serilerinde ve mangasında bu tip sahneler, Gag mangalarında olduğu gibi karakterlerin chibi (bücür) çizilmesiyle gösteriliyordu fakat yeni seri aynı şekilde ilerlemeyecek gibi gözüküyor.

Animasyon

1

Animasyon kalitesi kesinlikle eski halinden bin kat daha iyi. Eski seri ile benzer bir renk kullanımı var, arka planlar da çoğu zaman orjinalinden çok farklı değil. Fakat o dönüşüm sahnesi yok mu… İzleyen herkes de aynı konudan şikayetçi. Aşağıdaki videoda hem eski hem de yeni seride Usagi’nin dönüşüm sahnesini karşılaştırmalı izleyebilirsiniz. Seriyi yapan Toei firması, bu tip 3D CG animasyon tarzını başka serilerinde de (Precure, LoveLive) kullanıyor. O serilerden gözü alışık olanların bu konuyla ilgili pek şikayeti yok sanırım. Yine de eski haline oranla oldukça muhafazakarlaşmış ve 3D CG yüzünden bir anlamda ürkütücü hale gelmiş bir sahne izlemiş olduk.

http://www.youtube.com/watch?v=g1xXXfvBPc0

Sonraki bölümleri izlemeden kesin bir sonuca varmak elbette ki zor fakat Crystal’ı izledikten sonra eski serinin ve manganın ilk bölümüne tekrar göz gezdirdiğimi söylemeliyim. Benim nostaljik yapımdan mıdır bilemiyorum ama eski seriyi hala mutlu mesut izleyebiliyorken Crystal’ın aynı etkiyi yaratabildiğini söyleyemeyeceğim. Fakat ne olursa olsun, artısıyla eksisiyle yeni bir Sailor Moon, yeni bir Sailor Moon’dur, heyecanlıyız.

Yazar

Wu Wei: the Action of Non-Action / Eşikte Bir Kişi. Mimar, Animanga manyağı, Mütemadi öğrenci @mrvcy

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.