İki İmparatorluk Silahı kullanıcısı karşılaştığı zaman, mutlaka bir tanesi ölür. 

Akame-ga-Kill
Görüldüğü üzere kahramanlarımızın hepsi ayrı bir renk. Birleşince de gökkuşağı gibi bir şey oluşturuyorlar?

Anime’miz Tatsumi’nin büyük şehre gelmesiyle başlıyor. Tam anlamıyla Cem Yılmaz’ın deyişiyle “Masum köylü” olan Tatsumi’nin anime boyunca gelişimini, duygularını, ahlaki değer ve güçlerini yakından takip ediyoruz. Neyse dağıtmayayım, Tatsumi büyük şehiri çok farklı hayal ediyor aslında. Orada onun kafasındaki imgeye göre insanlar rahatlık ve bolluk içinde yaşamakta, bol kazanç sağlamaktadırr. Asıl amacı, açlıktan kırılmakta olan köyünü kurtarmaktır aslında. Ancak şehre vardığında hayalleri yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Çünkü şehir, düşündüğünün aksine yüksek seviyede yokluğu ve yoksulluğu barındırmaktadır. Tabii aynı durum sarayda kalan imparator ve çevresi için geçerli değildir. Tatsumi, -pek istemeden de olsa- kendini, şehrin bu kötü durumunu düzeltmeye and içmiş olan bir katiller topluluğu içinde bulur ve asıl macera başlar.

Takahiro’nun yazmış olduğu animede ben en çok etkileyen şey karakterlerden de çok, olayların gerçekliği oldu. Az evvel bahsetmiş olduğum kiralık katil ekibi, zevk için değil, ülkenin daha iyi bir geleceğe kavuşması için, akıllıca seçilen hedefleri öldüren tipler. Amaçları ne olursa olsun öldürüyorlar. Yani gayet gerçekçi, herhangi bir yumuşatılma yok. Nasıl bir ülkeye darbe yapılmak istendiğinde, bazı hedeflerin ortadan kaldırılması düşmanın moralini bozup gücünü azaltıyorsa, Night Raid dediğimiz bu birlikte aynı şeyi yapmaktalar. Hedefleri ortadan kaldırmak yerine ne bileyim bir yere falan kapatsalardı gerçekten çok kötü olabilirdi. Neyse ki böyle bir şey olmamış.

Gerçekçiliğin ikinci önemli noktası ise savaşın iki taraftan da anlatılması ve verilen kayıplar. Bir süre boyunca Night Raid ile uyuşuyor, seviyor insan. Tabi buna bir tane bile çirkin üyelerinin olmamasının da katkısı olduğunu söyleyebiliriz. Bana katıl desinler, daha “katıl” kelimesi bitmeden katılırım.Sonrasında bir de saray açısından bakıyor biraz da insan. Yanlış yönlendirilen kişiler var, hiçbir şeyden haberi olmayanlar var, zevk için ya da başka duygulara kapılmış olanlar var, var da var yani. “Yaşasın iyi kiralık katiller kötü yönetimi yok ediyor” gibi basit bir durum söz konusu değil. Ve bu insanlar savaşan insanlar. Bu işte can almak kadar can vermek olduğu da gayet güzel anlatılmış. Biliyorsunuz 400 Bölümden fazla süren ve konusu savaş olan anime’ler var, 1-2 kişi ya ölüyor ya ölmüyor. Bana da buram buram yapaylık hissi geliyor. Sende böyle bir his yok Akame Ga Kill’ciğim sen devam et.

Tetsuya Tashiro’nun çizmiş olduğu (manga’yı da çizmiş kendisi) karakterlerimiz de hem sevimli hem de gayet ölümcüller. Sadece Night Raid ekibi için değil, aynı zamanda diğer karakterler için de özveri ile bir çalışma yapılmış. Hep olduğu gibi ilerledikçe karakterlerin geçmişlerini, isteklerini ve aralarındaki bağların derinliğini öğreniyoruz. Hep olmadığı gibi arada sırada ortaya çıkan ve hayati bir önemi olmayan kişilerin ise geçmişlerini öğrenmiyoruz. Evet öğrenmiyoruz ve zaten hiç merak etmiyoruz. Bölüm sayısı uzasın diye böyle bir işlem yapılmamış ve kesinlikle seyirci mutlu edilmiş. Başka mutlu eden etmen ise kesinlikle filler dediğimiz, boş geçen hernangi bir bölüm söz konusu değil. Anime, sadece anlatmak istediğini, yaşatmak istediğini anlatıyor ve bitiyor.

tumblr_ntppk5ovNi1src42wo1_500
İlk bölümden karizmatik pozlar. Bir de son hallerine bakmak lazım.

Yazıyı kapatmadan önce vurdulu kırdılı kısım hakkında da biraz konuşayım. Güzel ve taktiksel dövüşler izleyeceğimiz anime’de “İmparatorluk Silahı” dediğimiz, kişiye gerçekten de birbirinden farklı güçler veren silahlar kullanılıyor. Bu silahlar sayesinde normal bir insanın çok üstünde güç elde etmiş olan kahramanlarımız -ve tabi düşmanları- zevkli savaşlar gösteriyorlar bize.

Buanimey 3 kelime ile özetleyecek olursak: Trajik, karanlık ve bol aksiyonlu diyebiliriz. İçinde Dark Fantasy ögeleri de var, aşkın kendini hissettirdiği bölümler de. O yüzden ciddi, güzel konusu olan, vurdulu kırdılı anime’leri seven, özellikle de çok uzun anime’lerden hoşlanmayan kişilere kesinlikle tavsiye ediyorum. Geri kalan kişilere de aslında tavsiye ediyorum. Yani kim olursan olun izleyin ve… üzülmemeye çalışın.

Ben kendime bir imparatorluk silahı bulmaya gidiyorum. Sizi de beklerim.

Yeni yazılarda buluşmak üzere.

Ufak Not: Arkadaşlar kanlı sahneler de var. Rahatsız olabilecek kişileri de buradan uyarayım dedim.

Yazar

Lisans bitti, yüksek lisans bitti, askerlik bitti ama yazmaya ve FRP'ye olan ilgisi bir türlü bitmedi. Tam bir Frp tutkunu, hoş sohbet, biraz umursamaz biraz da tembel. Nerede kötü adam varsa onu sever. İyilikten hoşlanmayan bir süper kahraman. Bir Batman değil ama bir Robin. İzini bulmak için Facebook'a Seçkin Özcan yazmanız yeterli. Face'i var, sohbet için. Bir de artık kızılı var.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.