Hepimizin bildiği üzere dizi, film, anime ve türevi birçok şeyi izlemek artık bir şekilde geek kültürünün temel taşlarından biri haline geldi. Hatta öyle ki, kendine geek deyip de belli başlı şeyleri izlemeyen kişiler acımasız taşlamalara maruz kaldı bazı geek kültürü dostları tarafından. Lakin şöyle de bir gerçek var ki, geek denen kişi sadece belli başlı şeyleri izlemek zorunda olan biri değil. Geek olan kişinin de kendi dilediğini izleme, yapma ve uygulama özgürlüğü var, buna ne şüphe zaten!

Peki genel kanının film ve diziler üzerine olduğu günümüzdeki geeklik kavramına bir tür daha eklesek, buna tepkiniz ne olurdu merak ediyoruz, açıkça söylemek gerekirse. Misal belgeseller! Filmini ve dizisini izleyenden geek oluyor da belgesel izleyenden olmuyor mu yahu? Olur elbette canlarım, olur elbette âlem dostlarım, neden olmasın! Yeter ki sizin belgesel izlemeye hevesiniz olsun. O halde “belgeseli de en güzel geekler izler” diyerek sizler için araştırdığımız birbirinden farklı on ponçik belgeselli listemize bir göz atalım, ne dersiniz?

 

Ancient Aliens (Antik Uzaylılar) – History Channel

ancient_aliens_guy_hd_meme_by_pstrooper-d7p5dz1

Belgesel kanallarının neredeyse hepsinin çok beğenilen ya da bir şekilde popüler hale gelen birtakım serileri olur. Sezonlarca sürüp gitse de yine de kendini izlettirebilir bu tür belgeseller. Ha, şöyle bir gerçeği de es geçmeyelim, bazıları illa müthiş ötesi ve inanılmaz derecede iyi diye izlenenlerden değil ne yazık ki. Aksine, internet âleminin dalga konusu haline gelmiş unsurları olan ve biraz da bu sayede izlenme oranı kazanan belgesellerden biri haline gelenleri de var aralarında. O belgesellerden biri de şüphesiz Ancient Aliens (Antik Uzaylılar).

Resimdeki adamı belki de çoğunuz bir 9Gag ifadesi olarak çok iyi biliyor olabilirsiniz, malum bir zamanların ve hala süregelen esprilerin başlıca resim kaynaklarından biri kendisi. Bilmeyenler için söyleyelim, resimdeki adam Giorgio Tsoukalos. Bu pek aşina olduğumuz şahsiyet, Ancient Aliens olarak bahsettiğimiz belgesel serisinin baş konuşmacılarından birisi. Hatta şöyle söyleyelim, bir 9Gag ifadesi haline geldikten sonra programın reytinglerinin artmasının başlıca sebeplerinden biri de Bay Tsoukalos. Bize inanın, bu belgeselin ismi “Giorgio Tsoukalos ve Saçları” olsa muhtemelen daha samimi ve gerçekçi bir seçim olurdu. (Adam işin öyle içinde yani, düşünün.)

Peki bu belgesel serisinde neler anlatılıyor? Kısaca söylemek gerekirse, antik çağlardan bu yana gelişme gösteren her türlü topluluğun attığı adımları takip ederek uzaylıların varlığına delil arayan bir program Ancient Aliens serisi. Bazı bölümlerinde kendinizi içinde bulmamak için hiçbir sebebiniz de yok yani. Yeri geldiğinde inanılmaz tahminler ve kanıtlarla beyin yoran bu program, ne yazık ki yeri geldiğinde de saçmalamaktan kaçınmıyor. Giorgio Tsoukalos’la daha da ünlenen programın asıl amacını aşıp sırf izlenebilmek adına yaptığı bazı hamleler çoğunuza hitap etmeyecek olsa da, yayınlanmaya başladığı ilk yıllardaki bölümlerini izlemenizi tavsiye edebileceğimiz türden bir belgesel serisi kendisi. İçinde bulunduğumuz 2016 yılında da 11. sezonuna devam eden programı biraz gülmek, biraz da bilgi edinmek adına izleyebileceğiniz belgeseller listesine alabilirsiniz. Yalnız biz baştan uyardık, bu serinin bir bölümü bir bölümünü tutmayabilir. Önceki bölümde ne kadar bilimsel ve beyin yorucuysa, diğer bölümde de bir o kadar eğlendirmek için saçmalıyor olabilir. Dikkat edin ha.

 

Ancients Behaving Badly (İktidar Savaşları) – History Channel

iktidar savaşları

Bakın, redneck pohpohlayıcısı bir kanal haline gelmeden önce History Channel gerçekten de güzel bir kanal. Savaş belgesellerinden tutun, tarihe adını yazdırmış dünya liderlerini ve bir o kadar da tarihsel kişilikleri bile konu edinmiş belgeseller yayınlardı History Channel. Ama öyle bir zaman geldi ki, bu tür güzelim belgeseller yavaş yavaş ortadan kaybolmaya başladı. Zaten şimdilerde History Channel açıp izlemek isteyenlerin karşılaşacağı tek manzara ne yazık ki ya tamirciler ya da antika eşya toplayıcılarının şovları olacak ne yazık ki. Hal böyle olunca, insan böyle bir kanalın eskiden yayınladığı belgeselleri mumla arar oluyor. Çok uzun soluklu olmasa da İktidar Savaşları adı altında yayınlanan bu seriyi izlediğinizde pişman olmayacaksınız bizce. Her bir lidere bir bölüm ayıran serimiz toplam sekiz kişiyi konu alıyor: Caligula, Attila, Sezar, İskender, Nero, Hannibal, Cengiz Han ve Kleopatra. İnsanları sırf zevkine öldüren mi dersiniz, yaptığı onca vahşete rağmen bir şarapla yitip gidenler mi… İktidar Savaşları serisi bir de yetmiyormuş gibi bu sekiz iktidar sahibi insanları da kendi içlerinde vahşetlik seviyelerine göre bir sıralamaya diziyor. Kazananı ise… Eh orasını da izleyerek öğrenin, heyecanı kaçmasın.

 

Brainiac – Discovery Channel

brainiac

İsmini İngilizce olan “brain” (beyin) ve “maniac” (deli, çılgın, manyak) gibi kelimelerin birleşmesinden alan bu programı kaçınız hatırlar emin değilim ama oldukça eski sayılır, zira 2003 yılında başlayan bir seriydi kendisi. Hatta kendi türünden bir benzerine de Mythbusters’ı örnek verebiliriz sanırım. Gerçi çoğu izleyiciye göre Brainiac’ı Mythbusters’dan ayıran en önemli özelliklerden biri İngiliz olmaları ve bir diğeri de en saçma soruları bile ele almaları. Mythbusters -adı üstünde- insanlar tarafından yaygınca bilinen mitleri konu alırken, Brainiac programı günlük yaşantınızda bir saniyeliğine durup ne kadar saçma olursa olsun düşündüğünüz her türlü soruyu ele alıyor.

O sorulardan biri de “Çekirdeksiz üzüm, çekirdeği olmadan nasıl yetiştirilir?” tarzında bir şey. Bu en masumlarından biri sayılabilir yalnız, uyaralım da. Yahu insan bir domatesin yüzüp yüzmeyeceğini merak edip de üzerine program yapar mı? Yapılıyormuş demek. Yalnız böyle dediğimize bakmayın, en önemsiz gözüken soruların bile aslında çok mantıklı açıklamaları olabileceğini gösteren türde eğlenceli bir şovdu kendisi. Bilgi haznenize bilgi katarken eğlenmek istiyorsanız, biraz da patlama görmeyi seviyorsanız bu program tam size göre! Bilim sıkıcı değil aksine eğlenceli yahu, böyle programlarla bilimi sevmemeniz için hiçbir neden yok.

 

Brain Games (Zihin Oyunları) – National Geographic Channel

8984

Akıl oyunlarını ne kadar seviyorsunuz? Sizi şaşırtan el çabuklukları, göz yanılsamaları ya da basit dikkat eksiklikleri hakkında bir şeyler öğrenmek ister miydiniz? Beyninizin size ne tür oyunlar oynadığını ve aslında işin hiç de öyle olmadığını öğrenirken aynı zamanda denek olmaya da hazır mısınız peki? Eğer bunların hepsine olumlu cevap verdiyseniz tebrikler, sizin ilginizi çekebilecek bir belgesel serimiz var: Zihin Oyunları! “Dikkatinizi verin” konumuyla sizi hemencecik denek haline getiren bu programda, her türlü yanılsamanın arkasındaki nedeni öğrenmeniz mümkün. Bunlar da yetmezmiş gibi, illüzyon ile kandırdığı insanları büyüleyen Apollo Robins gibi eli çabuk birçok şovmen de mevcut belgeselimizde.

Jason Silva tarafından sunulan seri, yedinci sezonunu bu sene içerisinde tamamladı. İzlemek isteyenler ya da en azından kafasında izlemek üzerine düşünce oluşanlar varsa şimdiden söyleyelim, her bölüm yaklaşık olarak 30’ar dakika ve inanın bize bir dizi bölümü izlerken bile daha fazla sıkılabilirsiniz. Zira dikkatinizi sürekli üzerinde toplayan program oldukça hızlı akıp gidiyor ve ne ara bittiğini anlamıyorsunuz bile. Aklınızın size oynadığı oyunları öğrenebilmenin en eğlenceli yolu olan bu seriyi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz! Gördüğünüz her şey aslında sandığınız şeyler olmayabilir, dikkatli olun…

 

Da Vinci’s Machines (Da Vinci Makineleri) – Discovery Science

da-vinci-s-machines-scythe-chariot

Leonardo Da Vinci sevgimizi daha önceki bir yazımızda icatlarını ele alarak anlatmıştık zaten. Bir de onun icatlarını hayata geçiren bir ekibin çalışmalarını gösteren bu belgesel serisini anlatalım istedik. Da Vinci’nin çizimlerine ve prensiplerine sadık kalarak yaratmaya çalıştıkları makineler, ciddi anlamda çok iyi gözüküyor bu programda. Bir de bunu Da Vinci zamanından kalma aletlerle yapmaya çalışıyorlar, zor iş vallahi. Üstüne üstlük, çalıştığını da kanıtlamaları gerektiğinden, üzerinde deney yapacakları kişi ya da şey büyük tehlike altında. Bir programda yaptıkları makineyle zaten az kalsın kendilerini kesiyorlardı zavallılar. İşleri zor vallahi. Ama modern mühendislik adına yapılmış en güzel belgesellerden biri olduğuna inandığımız bu seriyi izlememeniz için bir sebep göremiyoruz. Da Vinci’yi anlamak ve icat ettiği silahların aslında nasıl inşa edilebileceği ve çalışma prensipleri hakkında bilgi sahibi olmak için bu belgesel sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

1 2
Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.