Amerikan gençlerinin medya tüketim alışkanlıklarını takip eden Hub Entertainment Research, geçtiğimiz günlerde yeni bir araştırma yayınladı. 16-74 yaş arasında olup, evinde geniş bant interneti bulunan ve haftada en az beş saat TV izleyen 1774 kişi üzerinde yapılan araştırmada bu kişilerin hangi medya platformlarını, ne sebeple ve ne sıklıkta tükettiği araştırıldı. Ortaya çıkan veriler de pek ilginç, pek acayip.

Önce şunu netleştirelim, bu araştırma Amerikan insanlarını konu alıyor; fakat dijital medya üretiminin çoğunu üstlenen Amerika’nın alışkanlıkları çok kısa sürede dünyaya yayılabildiği için bence azı ve çoğuyla ortaya çıkan veriyi küreselde karşılığı olan bir şeymiş gibi kabul etmek mümkün. Bu bağlamı ispat eden bir şey de, sordukları şu sorunun cevabı: AmazonHulu ve Netflix‘ten hangisini, ne için izliyorsunuz? Bu soruya bulunan cevap çok tahmin edilebilir. Tüketiciler Amazon’u filmler, Hulu’yu taşıma diziler, Netflix’i ise orijinal diziler için izliyor.

netflix-logo-210514

Netflix bunun böyle olması için milyarlar harcadı zaten. Amazon da çok ciddi ve sağlam çalışan bir film kiralama hizmeti sunuyor. Birkaç medya devinin ortaklığı ile kurulan Hulu da belli ki amacına ulaşmış. Zannediyorum Amerika gibi, biz de bu araçları böyle kullanıyoruz; ya da eminim Hulu bir Amerikan programı olmasaydı onu da böyle kullanırdık. Araştırmanın esas enteresan verisi, insanların boş vakitlerinde nasıl tip medya tükettiklerine dair sorulan sorunun, yaşlara göre ayrılmış cevabı.

Buna göre tüm yaşlar ele alındığında insanların eğlence vaktinin %40’ı TV’ye gidiyor. Bu çok ciddi bir oran, zira onu takip edenler %15 ile filmler, %12 ile sosyal medya, %12 ile dijital video, %11 ile video oyunları. Kalan %10 da diğerleri. Fakat yaş skalasını 18-24‘e aldığınız zaman tablo değişiyor. Bu sefer liderliği sırasıyla %22 ve %21 oranla video oyunları ve dijital video alıyor. Eminim bu yaş skalasında olan insanlar, dünyanın her yerinde vakitlerinin bu denli çoğunluğunu League of Legends, Dota, Clash of Clans gibi oyunlara ya da YouTube‘da video izlemeye harcıyordur. Bunların yanında diziler %19 ile yakın bir üçüncü, onları da %14 ile sosyal medya, %13 ile film takip ediyor.

Peki bir küçük veri de biz sağlayalım bu araştırmaya. Dün akşam işten ya da okuldan geldikten sonra, yatana kadar olan eğlence tüketiminiz kaç saatti, kaçı neredeydi yazsanıza? Bir de biz bakalım!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.