90’larda doğanların sıklıkla sözünü ettiği “kaset” kavramı nedir bilmiyor olabilirsiniz. Hatta 200’ler ve sonrasında doğduysanız kuvvetle muhtemel bilmiyorsunuzdur. Şöyle kısa bir özet geçelim, üzerine veri kaydedilebilen manyetik teypleri barındıran kasetler, ağırlıklı olarak müzik kaydı yapmakta, bazen de oyunlar için kullanılmaktaydı. Fakat kompakt disklerin yükselişiyle bir anda kasetler unutuldu, çünkü optik disklere kıyasla manyetik teypler data saklama konusunda ne güvenilir, ne de yeterli kapasiteye sahip değillerdi.

Sony Kaset

Yani anlayacağınız, Sony gelip meseleye el koyana kadar kasetler gelecekte kendilerine bir yer bulamayacaklarmış gibi gözüküyordu. Peki ya şimdi? Sony’nin dün yaptığı açıklamayla manyetik teypler sadece gelecekte bir yer bulma değil, geleceğe komple domine etme ihtimaline sahipler. Zira yapılan açıklamaya göre Sony, daha önce IBM’in elinde tuttuğu, “Manyetik teype kaydedilebilecek maksimum veri” rekorunu paramparça etti, bir inç kare teype 18.5 GB veri yüklemeyi başardı! Bu resimde gördüğünüz örnek gibi bir kasetin içerisine 185 TB dosya sığması demek.

Peki bu ne anlama geliyor? İşte orasını tam kestiremiyoruz, zira Sony bu teknolojiyle ne yapmaya niyetlendiğini pek açıklamadı. Optik disk bazlı veri saklama yöntemlerinin yerine mi geçer? Sony “PlayStation 5’i ateriler gibi kartuşlu yapacağız” mı der? Walkman’leri kutulardan tekrar mı çıkartırız? Söylemesi zor. Şimdilik bekleyelim, bakalım Sony mevzuyla ilgili nasıl bir açıklama yapacak.

 

(via: Verge, Sony)

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.