Tahta oldukça sağlam bir yapı malzemesi olmasına rağmen kolaylıkla çürür, böceklenir veya daha da kötüsü ışığı engeller. Aslına bakarsanız, düz camlar da bu konuda pek kalifiye sayılmazlar: Zira kırılmaları aşırı kolaydır ve içeriye ya da dışarıya girip çıkan enerjiyi kontrol altında tutamaz. Fakat bu iki malzeme de bilim insanları tarafından ince elenip sık dokunulmuş ve bir araya getirildiklerinde nasıl bir sonuç oluşturacaklarına dair üzerine kafa patlatılmış. Peki son durum ne mi? Tahtadan bir pencere! 

Bu konuda uzman mühendisler, bu tahtadan yapılma pencerenin “yüksek miktarlarda enerji depoladığı ve bu nedenle de camın yarattığı güvenlik sorunlarını tamamıyla ortadan kaldırdığı”nı savunuyorlar. Çünkü deneyleri arasında bu odundan yarattıkları camı, bir çekiçle bile kırmayı başaramamışlar. (Bu görüntüyü görmek isteyenler için minik bir tık bırakalım şuraya.)

image

“Saydam odunumuz cama kıyasla daha az ısı iletkenliğine sahip, ki bu da onu, inşa malzemesinde karbon ayak izini azaltabilecek daha iyi bir ısı yalıtım malzemesi yapıyor.”

Bu sözleri söyleyen araştırma grubu aynı zamanda yenilenebilir inşaat malzemelerinde bu icadın bir çığır açmasını umuyorlar. Tabii bunun için öncelikle üretim seviyesindeki boyutlarına ve bunu üretirkenki kullandıkları kimyasalların çevreye daha az zararlı olmasına dikkat etmeleri gerektiğinin de farkındalar.

Aranızda bu haberin içerdiği her türlü bilimum iş sahasına girebilecek seviyede kalifiye geekler varsa, doğrusu düşüncelerini merak ediyoruz. Siz ne dersiniz? Belki aranızdan bir inşaat mühendisi çıkıp da bu icada karşı çıkar? Ya da aksine çok beğenip alkışlar? Yorumlarınızı bekliyoruz!

 

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.