Eğer daha önce ninjalar ile ilgili bir video izlediyseniz, garip el hareketlerini arka arkaya hızlıca sıralayıp neredeyse büyü diyebileceğimiz türden şeyler yaptıklarını görmüşsünüzdür. İlk bakışta bunların kurgusal bir eserin parçası olduğunu veya gerçek olmadığını düşünseniz de biraz araştırdığınızda bu hareketlerin, tarihte gerçekten ninjalar tarafından yapılan hareketlere bir gönderme olduğunu göreceksiniz. Bugün sizlerle birlikte ninjaların bu en gizemli tekniklerini, yani Kuji-Kiri el işaretlerini, konuşacağız.

Geçmişten günümüze aktarılan birçok Shinobi hikayesinde Shinobi’lerin su ve ateş üzerinde yürüdükleri, doğadaki elementleri kontrol ettikleri hatta görünmez oldukları anlatılır. Hatta bir ninjanın hedefini öldürmek için suyun altında günlerce beklediğini ve sonunda da suikastı başarıyla gerçekleştirdiğine dair öyküler vardır. Bu gibi şeyleri yaparken birçok insan, onların büyü yaptıklarını zannetse de aslında onlar sadece vücutlarının sırrını çözmüş, kendi iç enerjilerinde ustalaşmışlardır. Bunu yaparken de dokuz adet Kuji-Kiri’yi, yani el işaretlerini, kullanmışlardır.

kujikiri

Kuji-Kiri, ninjaların aşırı stres altındaki durumlarında onlara yardımcı oluyor ve belli ruhsal durumlarını harekete geçiriyordu. Dokuz el hareketinin her biri, belirli bir yeteneği uyandırmak için kullanılan enerjiye hitap ediyor ve onu çağırarak ninja görevlerini başarıyla yerine getiriyordu. Bu da aslında bütün dünyanın, ninjaların büyü yaptığına ya da insanüstü güçlerinin olduğuna inanmasına sebep oluyordu.

Bu dokuz el işareti aslında vücudumuzun dokuz farklı mantra sistemi temsil etmektedir. Bazı uzmanlar ninjaların kullandığı bu mantra sisteminin Çin’de geliştirildiğine inansa da diğerleri Hindistan’da doğduğu konusunda oldukça ısrarcı. Kuji-Kiri kelimesi iki farklı kanjinin birleşmesiyle oluşuyor: Kuji dokuz sembol, Kiri ise kesme anlamına gelmekte. Bu dokuz sembolün isimleri ise rin, pyo, to, sha, kai, jin, retsu, zai ve zen’dir. Peki, hangi sembol ne işe yarıyor, gelin tek tek inceleyelim:

Rin: Elmas Yıldırım

1

Rin hem fiziksel hem de mental olarak savaşa hazırlanmak isteyen ninjanın savaş öncesi yaptığı bir semboldür. Ninjalar arasında kötü yan etkileriyle de ünlenmiş bir metottur.

PYŌ: Büyük Yıldırım

2

Daha büyük bir fiziksel güç isteyen bir ninjanın yapması gereken gizli el işareti ise Pyo’dur. Pyo, ninjanın enerjisini toplamasına ve istediği bir noktaya yönlendirmeye yarar. Bütün enerjisini toplayan bir ninja, bir kafatası kemiğini kırabilecek büyüklükte bir güç açığa çıkarır. Ama bu Kuji oldukça karmaşık olduğundan çoğu ninja, eğer daha önce antrenman yapmadıysa, bu el işaretinden kaçınır.

TŌ: Dış Aslan

3

Dış Aslan mührü aslında çoğu zaman bir ninjaya uyum hissi kazandırmak için kullanılmıştır. Ninjalar bu mührü kullanıp meditasyon yaparak sakinleşir. Yine de bu mührü daha üst seviyelerde kullanan ninjalar, etraflarındaki dünya ile bir olup adeta uyumlu ve soğukkanlı bir katile dönüşebilir.

SHA: İç Aslan

4

Sha ise ninjaların yaralanma durumunda dostlarının ya da kendi bedenlerinin iyileşmesine yardımcı olmak için yaptıkları bir el mührüdür. Her ne kadar bunu kullanmak diğerleri kadar havalı olmasa da birçok zorlu göreve çıkan ninjaların olmazsa olmazıdır.

KAI: Dış Bağlar

5

Kai mührü, bir ninjanın tehlikeyi sezmek ve başka insanların duygularını okumak için yaptığı bir el işaretidir. Bu mührün savaşlardan önce ninjalara büyük bir avantaj sağlaması bir yana, ayrıca onları mükemmel birer kumar oyuncusuna dönüştürür. 2001 yılında Dövüş Sanatları Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre bir ninjanın yıllık kazancının %38’inin poker turnuvalarından kazandığı bulunmuş. Hatta bu yüzden ninjaların kumarhanelerde istenmeyen adamlar olduğu da ortaya çıkmış. Vallahi ben sadece yapılan araştırmayı söylüyorum. Eğer poker masanızda bu işareti kullanan bir ninja görürseniz, ortaya yüksek miktarlarda para koymamanızı öneririm. Ne olur ne olmaz.

JIN: İç Bağlar

6

Jin mührü ise, yapıldığında ninjaların diğer insanların düşüncelerini duymalarına izin veriyor. Bir ninja bu mührü aynı zamanda kendi düşüncelerini başkalarından korumak için de yapabilir. Ama bu da en tehlikeli ve en ustalaşması zor mühürlerden birisi olarak görülüyor. Eğer bu mühür yanlış yapılırsa bir ninjayı kendi düşüncelerinden alıkoyan bir kalkan yaratmasına, dolayısıyla kaçışı olmayan bir duruma girmesine neden olabilir.

RETSU: Bilge Yumruk

7

Retsu aslında biraz karışık bir mühür. Bu mühürde ustalaşan ninjaların, uzay-zaman üstünde bir kontrolü olmasını sağlıyor. Yine de bu mühürde ustalaşamayan büyük bir çoğunluktaki ninja ise bunun sadece büyük bir saçmalık olduğunu söylüyor. Tam olarak ne işe yaradığı ise kimse tarafından bilinmiyor.

ZAI: Güneş’in Yüzüğü

8

Güneş’in Yüzüğü sayesinde bir ninja, doğal unsurlar üzerinde kısıtlı olsa da bir kontrol sahibi olur. Zai mührü gökyüzünü, nehirleri ve hayvanlar gibi diğer doğal unsurları kendi isteğiniz doğrultusunda kullanmanızı sağlar. Bu el işaretini kullanan ninjalar, kümes hayvanları ve kemirgenleri kullanarak karışıklık yaratabilir ya da insanların üzerlerine saldırtabilir. Bir ninja, yetenekte ustalaştıkça daha büyük ve daha karmaşık hayvanlar üzerinde etki yaratmayı başarabilir.

ZEN: Gizli Form

9

Bir ninja için gizliliğin ne kadar büyük bir silah olduğunu söylememize gerek yok. Zen ise bir ninjanın isteyeceğinden daha büyük bir gizliliği vaat ediyor; görünmezliği. Bütün ninja tarihinde bu mühürde ustalaşan ve onu gerçek anlamıyla kullanan sadece sekiz tane büyük ninja ustasının olduğu, bunların altısının bir daha hiçbir zaman görünmediği söylenir.

croppedimage1201631-naruto-to-boruto-shinobi-strikers-background

Mühürlerimizi bir bir anlattıktan sonra aslında hepimizin kafasında oluşan tek bir soruyu dile getirmek istiyorum: Bunların ne kadarı gerçek? Aslında bu soru bizden önce sorulmuş ve 2012 yılında Japonya’nın Tsu şehrindeki Mie Üniversitesi’nde on beş ninja ustası ile birlikte yanıt aranmış. Denekler, Kuji-Kiri yapmadan önce ve yaptıktan sonra beyin dalgaları ölçülmüş ve birbirleriyle karşılaştırılmış. Bu karşılaştırmaya göre Kuji-Kiri hareketlerini yapan deneklerin her birinde farkındalık ve gevşeme artmış, sıkıntı ve kaygıya neden olan beyin dalgaları ise azalmış. Ayrıca bu on beş deneğin savaş sırasında tepkilerinin daha hızlı ve atik olduğu ölçülmüş.

Aslında vardıkları sonuç bizim ilk düşüncemiz ile neredeyse aynı; Kuji-Kiri el işaretleri yardımıyla kontrollü solunum ve meditasyon sonucunda güçlü zihinsel durumları uyandırma olayı. Bazı insanlar ise buna, kendi kendini hipnotize etme metodu olduğunu söylüyor. Her iki durumda da tarih bize, ninjaların bu el işareti tekniklerini yüzyıllar önce birçok savaşta kullandığını ve birçok dezavantajlı durumdan sıyrıldığını gösteriyor. İnanıp inanmamaksa tabii ki yine bize kalıyor.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

4 Yorum

  1. ben de bunları yapmak istiyorum birisi bana pyo hareketlerini nasıl yapabileceğimi detyalı şekilde anlatabilir mi?

  2. Kardeşim Türkiye’de şuan ilk türk resmi Ninjası olan Sensei ERCAN ŞARBAT ın yazdığı DOKUZ MÜHÜR Kitabını almanızı tavsiye ederim !!❤️❤️ Orada ((KUJİ KİRİ : DOKUZ KESME / KUJİ İN : DOKUZ MÜHÜR )) HAKKINDA MERAKINIZI GİDERECEĞİNE EMİN OLABİLİRSİNİZ !!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.