Farkındayım, ülke olarak maalesef şöyle köklü bir “tema parkı” kültürümüz yok. Gençlik Parkı, Tatilya, Bostancı Lunaparkı gibi yerler ve bir de yazın kurulan küçük panayırlar sağ olsun lunapark anılarımız bol her birimizin. Ama Disneyland gibi, Universal Parks & Resorts gibi çok sevilen başka karakterleri alıp onları hız trenlerine, korku evlerine, özel oyuncaklara çeviren bir tema parkımız hiç olmadı. Bir ara Melih başgan getirecek deniyordu, o da onun yerine Gundam dikmeye karar verdi her yere.

Nintendo 2

Bu tip tema parklarına çılgıncasına özenirim yıllardır; ama hiçbirisine bu kadar deli dumrul kıskanacak kadar yükselmemiştim. Nintendo ve Universal, resmen ortaklaşa bir dizi tema parkı atraksiyonları yapacaklarını açıkladılar. Nintendo Mario, Link, Samus, Star Fox, Kirby, Kid Icarus gibi ikonik karakterlerini alıp, onlardan türlü türlü oyuncaklar ve etkinlikler yaratacak. Henüz bunu konduracağı yer belli değil. Universal’in biri Los Angeles, biri Orlando, biri Osaka biri de Singapur’da olmak üzere dört parkı var. Tabii ki Osaka, bir adım önde duruyor, ama dördüne birden simultane de çalışılabilinir.

Bu adım Nintendo’nun geçen yıl verdiği açılım kararının direkt bir sonucu aslında. Öncesinde kendi karakter ve oyunları konusunda takıntılı derecede korumalı olan; hiçbir şekilde karakterlerini başka platform ve firmalara yâr etmeyen Nintendo, üst üste birkaç sene boyunca sıkıntılı ve çalkantılı bir dönem geçirdikten sonra en sonunda baskıya yenilmiş ve akıllı cihazlara oyun yapmak üzere DeNA firmasıyla anlaştığını duyurmuştu. Şimdi de Universal ile tema parkı atraksiyonları yaratacaklar. Bundan sonrası artık o uzun zamandır dedikodusu dönen Zelda dizisi, inşallah!

Nintendo 3

Kendi payıma Nintendo karakterlerini çok seven bir insan olarak, bundan daha mutlu edici ve aynı zamanda haset ettirici bir haber düşünemiyorum. Gerçekten F-Zero temalı bir hız trenine binmek, Zelda temalı bir atlıkarıncada Epona’nın üzerine atlamak, Luigi’s Mansion’dan uyarlanmış bir korku evinde gezmek kulağıma harika geliyor. Ama haset ediyorum, çünkü tüm opsiyonlar dünyanın öteki uçlarında ve gitmemiz de çok zor gözüküyor. Ah Melih başgan ah, açaydın o tema parkını Ankara’ya!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.