Bizim Geekyapar bünyesinde çok bahsini açtığımız bir şeydir Rockstar’ın oluşturduğu muhteşem sanal dünyalar. Birbirimize saatlerce Los Santos’un plajlarını, Red Dead Redemption’ın Meksika’sını, Liberty City’nin ara sokaklarını övmüşlüğümüz vardır. Hep de muhabbet dönüp dolaşıp aynı yere gelir: “Ya bu dünyaları yaratıyorlar muazzam bir özenle, sonra bir iki sene içerik çıkartıp unutuyorlar. Ben olsam, devamlı aynı dünyaya hikaye yaparım, atıl durmaz!

GTA Online bir tutam bu dünyalardan faydalanıyor son zamanlarda. Ancak Intel Labs ve Darmstadt Üniversitesi araştırmacıları, Rockstar’ın ince detaylarla bezeli dünya tasarımından faydalanmanın daha müthiş bir yöntemini bulmuşlar. Technology Review’un haberine göre, biliminsanları Los Santos’un sanal sokaklarını kendi kendini süren araçları yönetmen yapay zekanın eğitiminde kullanılıyor. Aynen öyle, yapay zekalar araba kullanmayı GTA’da öğreniyor!

08 GTA 5

Elbette yapay zeka tutup da bizim oynadığımız gibi oynamıyor oyunu. GTA’nın kullanılmasının sebebi, hâlihazırda oluşturulmuş bir objeler, yollar ve veriler bütünü bulunması. Bir çeşit simülasyon oluşuturulmak istense, denilene göre “binlerce” saat insan gücü kullanılacak. Rockstar’ın harika diyarlarında ise hazır ağaçlar, virajlar, binalar ve trafik işaretleri var. Üstelik geniş bir ışık ve hava yelpazesinde de sonuç deneyi yapmak mümkün.

Araştırmacılar bu yapay oluşturulmuş verilerin, en az gerçeği kadar etkili olduğunu ispatlamışlar. Ve bu ne biliyor musunuz? Rockstar’ın dört paragraftır övdüğümüz dünya tasarımının kalite göstergesi. Ya bakın, GTA V’i ben de tutup hikayesinin silikliğinden dolayı eleştirdim (hâlâ kötü adamı kimdi hikayenin, bir fikrim yok, karakterlerin %90’ını hatırlamıyorum), ancak şu saatten sonra objektif olarak GTA V’e “dünya tasarımı eh” deme hakkımız yok insan ırkı olarak. Robotlara araba kullanmayı öğretiyor diyoruz yahu!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.