Korku/Gerilim: Another

Another_classpic

Hemen hemen her konuda olduğu gibi korku da Japon kültüründe küresel genellemenin dış çeperinde dolanıyor. Aniden çıkan yaratıkları göremeyeceğiniz beklenmedikliği çok daha akıllıca bir korku kültürü hakim Japonya’da. Bu doğrudan animelere/mangalara da yansıyor. Özellikle korku mangalarını biraz karıştırırsanız hayalinizin çok ötesinde -ötesinde olduğuna memnun olacağınız- şeyler görebilirsiniz. Ama çekinmeyin, bu liste bir başlangıç listesi olduğundan size bahsettiğim dozda bir korku animesi önermiyorum. Başta ruhunuza soğuk parmakların değdiğini hissetmenize sebep olacaksa da Another olaylar ilerledikçe polisiye janrına göz kırpar hale geliyor. Bu Another’ı harika bir başlangıç yapıyor.

Mei Misaki okulunda popüler ve derslerinde başarılı bir kızdır.  Ancak beklenmedik bir kazada hayatını kaybeder. Ama buna inanmayı reddeden sınıf arkadaşları ve öğretmenleri Misaki sanki hayattaymış gibi davranırlar. Sınıfta bir yeri, eskisini aratmayan ders notları, mezuniyet töreninde atacağı kepi bile vardır.

26 yıl sonra Sakikabara Kouichi bu olayların yaşandığı okula başlar. Sınıfında sınıfın en eski sırasında oturan Mei Misaki adlı bir kız vardır. Ancak görünen odur ki Misaki’nin varlığını fark eden tek kişi Kouichi’dir. Sınıfın gizemini çözmeye çalışan Kouichi bir gün bu esrarengiz kızla konuşma fırsatı bulur. Misaki ise gerçeklerin yakında ortaya çıkacağını ve Kouichi’nin gördüğü herkesin ölüme çok yakın olduğunu söyler. Bu günün ardından okulda kaza gibi görünen ölümler başlayacaktır.

Elinizde şemsiyeyle koşmamaya dikkat ediniz.

Bölüm sayısı: 12
Yazar/Çizer: Hire Kiyohara
Yönetmen: Tsutomu Mizushima

Tarihi: Rurouni Kenshin

266089

Japonya’nın küresel bir etkiye sahip olmaya başlamasının ilk adımı olan Meiji Devrimi döneminde geçiyor animemiz. Söz konusu devrim,Japonya’nın içe kapalı bir ada olmaktan çıkıp Dünya devlerine kafa tutacak güce erişmesinde önemli bir noktada olsa da tepeden inen teknolojinin yüzlerce yıllık kültürü altına alması nedeniyle bir miktar hüzünlü bir gelişmedir.

Samuray onuru son demlerindeyken “Ulu Kılıç Ustası Katil” olarak bilinen samuray Himura Kenshin bir daha adam öldürmemeye yemin eder. Kenshin’in bu yemininin ardından boşa büyük bir unvan çıkmıştır. Bu unvana sahip olmak isteyen kişiler ortaya çıktığında ise Himura Kenshin yeminini bozmadan kötü niyetli bu insanları etkisiz hale getirmelidir.

Animeyi Japonya dışına taşıyan yapımlardan biridir Rurouni Kenshin. Samuray erdemini ve hemen hemen her animede bir örneğine rastlayacağınız Japon kılıcı “Katana”nın bir güzellemesidir aslında anime. 90’larda çıkması nedeniyle çizim gözlerinize bir süre naz yapacaktır. Ama alıştıktan sonra her şeyin güzel olmaması için sebep kalmayacak.

Bölüm sayısı: 95
Yazar/Çizer: Nobuhiro Watsuki
Yönetmen: Kazuhiro Furuhasi

İşte bu kadar! Hayatınıza yeni bir evren daha katmaya hazırsınız. Bütün aşırılığı, bütün zorlayıcılığı ve büyüleyiciliği ile sizi çok şey bekliyor. Son bir tavsiye vereyim ve vedalaşalım: Eğer tür sizin için bir öncelik teşkil etmiyorsa listeyi yazılan sırayla izlemek en mantıklısı olacaktır. İyi seyirler bugünün geekler, yarının otaku adayları!

1 2
Yazar

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.