Memlekette damarlarından geeklik geçen herhangi bir insanın en büyük ukdelerinden biridir Star Trek dizilerine hak edildiği derinlikle giriş yapamamak. Herkes ortada ne kadar büyük bir efsanenin bulunduğunun farkındadır, ama çoğu kişinin gözünü de –haklı olarak- bilmem kaç zilyon dizilik, sayısız katrızilyon bölümlük külliyat pek bir korkutur. Ama sanıyorsuz, artık –JJ Abrams’ın girizgahı kolay filmlerinin de etkisiyle– bu konuda kaçıramayacağımız bir fırsat geliyor elimize: Yeni Star Trek dizisi. Ve bu dizi, yakında yaptığı bir eklentiyle, iyice ağız sulandırıcı bir hâle geldi.

Bilmiyorsanız hatırlatalım, Star Trek 2017 başında yeni bir diziyle köklerine, yani kara ekrana geri dönecek. İlk bölümü CBS’den, sezonunun devamı ise CBS’in yeni streaming servisi CBS All-Access’ten yayınlanacak olan dizinin, şu ana kadar sadece yönetici yapımcısı belliydi: Star Trek filmlerinde de görev yapmış olan Alex Kurtzman. Şimdi dizinin günbegün işleyişinden sorumlu olacak “showrunner” da açıklandı ki, biz dev ihya olduk. Hazır mısınız? Dizinin patronu, Pushing Daisies ve Hannibal’ın yaratıcısı Bryan Fuller olacak! Bu duble mükemmel bir tercih, zira işin içerisinde şöyle bir çember tamamlanma durumu da var: Fuller’ın ilk paralı yazarlık işi, Star Trek: Deep Space Nine! Şöyle demiş üstat meseleyle ilgili hislerini özetlemeye çalışırken:

Bryan Fuller

İlk Star Trek deneyimim, abimin evdeki tüm ışıkları kapatıp, karanlık koridorlarda D7 Sınıfı Klingon Savaş Gemisi’ni uçurmasıydı. Daha TV dizisinden bir kare dahi görmeden, Star Trek evreni benim hayal gücümü ateşe vermişti. Zerre abartmadan söylüyorum, Star Trek’in yepyeni bir versiyonunu Alex Kurtzman ile üretiyor olmak ve hiçbir Star Trek dizisinin gitmediği bir yere cesaretle gidiyor olmak; benim için bir hayalin gerçekleşmesi.”

Şu paragraf bile Fuller’ın ne kadar doğru bir tercih olduğunu ispatlıyor yani. Gerçekten, şu güne kadar Star Trek’e hak ettiği değeri verememiş bir insan evladı olarak, içimdeki ukdeyi giderecek bir çıkış noktası arıyordum; tüm o senelerin biriktirdiği eksikliği silme 2017’deki dizide harcayacağım artık. Yani yaratıcısının bu kadar tutkulu olduğu bir şey, gerçekten çok nadiren kötü çıkabilir. Heyecan doruklarda be!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.