Duygulu bir müzik. Ağzında sigarasıyla gitar çalan bir adam. İki tanesi daha beliriyor kadrajın altından. Soldaki söze giriyor. Buğlu. Puslu. Şöyle diyor:

Bel…
Sat amınkoyi, fire verdi bu el…
Kontrolden sıkılmazsa karışır tel…
Ne yazık ki dansözler burs almalı,
Alerjisin kafaya sür, bir sürü et ye.
Japon sevmez diye, süs araba dışarıda!
Arkamıza bakardı biri inadına!
Kel…
Bi söyle iki diş yeter hala püremi yer Piyer
Söylüyorlardı biri Dubai’lerde sürter
Öyleyse ver, öyleyse bana, iki defa
Göğüse mi dar o, değişebilir, Esmeralda…

Siz olan bitenin idrakını yapamıyorsunuz tam. Kalbiniz sökülmüş. Ruhunuz hafiflemiş. Midenizdeki kelebekler gıdaklıyor. Her şeye vakıf olmanızdan evvel, sağdaki lafa giriyor.

Gel…
Esat diyordu ki sahte karne al, gel.
Burda  tünenmez, ya tut ya iterler,
Kıyamadım o metrese, rezil Şanver,
Durma peçeyle bu garda var vestiyer.
En boktan el öpüşü orijinal!
La desene fitili de var, kremi de…
Sen…
Koparıp burdun fiş taşağını fil dayan
Sabunlu suda portakal düşer mi be?
Öne oturdum, öyleyse bari, ver iki defa…
Bize de kordu,
dışarıdan,
Esmeralda…

1. ESMERALDA

Bu bir video. Batesmotelpro, bu yazının yayınlandığı tarihte 2,544,028 kez izlenmiş olan bu videoyu 27 Haziran 2007 tarihinde yüklüyor. Mukayese olsun, bilgiyi verelim. YouTube’un kuruluş tarihi 14 Şubat 2005. Google’ın YouTube’u satın alması Kasım 2006. Batesmotelpro’nun ilk hit videosunun yayınlanması ise Eylül 2006.

Google’ın sahibi olmadığı bir YouTube hatırlıyor musunuz? Şu video hatırlıyor:

 

2. BANA KİTAP AL

Batesmotelpro’nun Bana Kitap Al – Sütü Seven Kamyoncu – Esmeralda üçlemesiyle elde ettiği başarı onlara ulusal bir şöhret kazandırıyor. Beyaz Show’a kadar çıkıyorlar. Bir anda, bu taptaze platform üzerinden başarı elde etmenin mümkün olduğu fikri geçerlilik kazanıyor. Çok paran olmasına gerek yok. İyi bir fikir. Kafa dengi iki arkadaş. Bir kamera yeterli.

Bir de ek olarak, yerinde saymaman gerekiyor.

 

3. BROZAK: BULAŞIK

Sene 2009 ve Batesmotelpro’nun arkadaş ortamlarında canlandırılmaya fena müsait repliklerle bezeli skeçleri MSN’den MSN’e paylaşılıyor. Sene 2009 ve henüz Yeni Türkiye’de yasaklar kalkmadığı için YouTube’a ktunnel, o olmazsa vtunnel, eğer o da olmazsa ztunnel gibi seçeneklerle giriliyor.

Bunlar iyi, komik. Güzel de gidiyor yeni yeni beliren bir sosyalleşme biçimi olan “Abi bir video var mutlaka izlemen lazım” soslu iletişimlere. Fakat bunu üreten insanın da zengin olması lazım. Kör talihim…

Gel markaya bi’ temiz içerik yapalım. Neymiş o, neymiş o? Para akıllı ürün yerleştirmede banko. Bir koy, on beş versin…

 

4. TUTTUR EN KRAL SENSİN

 

Akıllı bir komikli video. Samimi bir mizah. İçeriye akıllıca bırakılmış bir ürün yerleştirme. Sene 2010, memleketin ezici çoğunluğu hâlâ düzayak telefon kullanıyor, akıllı telefon piyasasında BlackBerry makbul kabul ediliyor ve Batesmotelpro içerik pazarlaması konusunda bir şablon koyuyor ortaya.

Bunu yaptıktan sonra da dizi, film falan çekilecek.

 

5. PATLAK SOKAKLAR

Batesmotelpro dijital medya üzerinde küçük bir prenslik ilan edip, oradan ana akım medyaya geçiyor ya; ve bunu yapan ilk ya, öncü ya, bayrak taşıyıcısı ya? Acaba onlar bu geçişi yapmasalar, bu bariyeri kırmasalar, memlekette yasaklı bir platform üzerinden hem kreatif olmanın, hem para kazanmanın şablonlarını oluşturmasalar; bugün Kanal D en çok izlenen dizilerini YouTube’a koyar mı? Hürriyet Enes Batur’a ödül verir mi?

İnsan böyle sorulara cevap arıyor. Keşke bunları yazabileceğimiz bir site falan olsa.

 

6. LAMBAYA FÜNF DE

Fünf al
Fünf ver
Fünf tut
Fünf gir
Hiçbir şey aklına gelmezse
FÜNF diyerekten geçiştir! 

Sene 2014. Türkiye Haziran ’13’te bir Gezi yaşıyor. 30 gün boyunca geleneksel medya armut toplayınca, bilgi akışı dijitale kayıyor. Kimisi örgütlenip, haberleşmek için; kimi de örgütlenip haberleşme derdinde olanları takip etmek için soluğu internette alıyor. Türkiye 30 gün süresince en az 30 ülkeye yetecek dijital medya üretimi yapıyor. Eli alışanlar kalıyorlar. Pazar birken, beş oluyor. Beşken sekize çıkıyor. Artık büyük markalar, büyük prodüksiyonlar yapmaya da tamam oluyorlar dijital medya için.

Orada yine Batesmotelpro var.

 

7. TİTRE BAKALIM

Vakit geçiyor. Batesmotelpro Titre Bakalım‘a iki devam videosu daha çıkartıyor. Yakın zamanda da geri dönüyorlar YouTube’a. Üretime devam ediyorlar. Ne yaparlar bilmiyorum. Ne yaparlarsa yapsın; Batesmotelpro ekibi için şu bana çok açık geliyor:

Türkiye’nin dijital medya tarihindeki yerlerini çoktan garantiye aldılar.

Sizce de öyle değil mi?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.