Gün geçmiyor ki yeni bir meslek grubu ya da en azından YouTube bünyesinde yeni bir çalışma sahası oluşmasın… Yok yani, sahiden de polis teşkilatı gibi “masa masa” ayrılarak kendince genişlemeye ve işlerini düzene koymaya çalışıyor YouTube. Fakat işe yarayacak mı bu yeni oluşturulan “masa”, orası henüz belli değil.

Hatırlarsanız birkaç hafta evvelinde yaşanan bir skandal üzerine Yiğitcan şöyle bir yazı yazmıştı sizler için. İnanın videoyu izlememiş olmama rağmen okurken benim bile tüylerim diken diken olmuştu. Tabii bu meşhur Logan Paul fiyaskosu dünyanın her tarafından tekme tokat eleştiri yedi, yetmedi YouTube bütün ilişiğini bu çocukla kestiğini açıkladı. Çok değil ha, yakın zaman önce  YouTube Rewind 2017 videosunda koca bir sahnesi olan şu Logan Paul, birkaç hafta sonrasında içerikler ürettiği şirketten tekmeyi yedi. Peki hak etti mi? Of, hem de ne hak etti.

uploads1515019533449-logan-min_1800x

Logan Paul olayını daha deşmeyeceğiz burada ama bu iğrençliğe gönderme yapmamızın önemli bir sebebi var tahmin edeceğiniz üzere. Aslında haberin asıl noktası ilk paragrafta bahsini ettiğimiz “polis teşkilatı gibi masa örgütlenmesi” kavramında yatıyor . Çünkü YouTube, bir daha böyle skandallar yaşamak istemediğinden, isminin bu fiyaskolarla anılmasından çok korktuğu için “uygunsuz içerik saptayıcı ekip” kurma kararı aldı çok yakın bir zamanda.

Şirket bu ekibe kısaca İstihbarat Masası adını vermiş. Kurulacak bu masanın amacı da anlaşılacağı üzere, videolar yayınlanmadan önce onları incelemek ve uygun olup olmadığını saptamak. Bu işi yaparken de aynı zamanda Google’ın veritabanından alınacak bilgileri, kullanıcı raporlarını, sosyal medya trendlerini ve üçüncü şahıs bildirimlerini kullanarak daha hızlı ve kesin sonuç almaya çalışacaklar. En azından kaynağımız BuzzFeed News böyle öğrendiğini dile getiriyor.

Bir de YouTube bünyesinden gelen bir açıklama var ki, o da aynen şöyle:

youtube_screening_640px

“Aralık ayında açıkladığımız üzere, platformumuzu suistimal etmeye çalışan kötü oyunculara karşı çalışma alanımızı genişletiyoruz. Bu da, daha çok insanı ihlal kurallarını çiğneyen içerikleri bildirmek için işe almamıza ve kendi kendini öğrenerek geliştiren makine teknolojisini ilerletmemize yarayacak. Bu amaçlar için, platformumuzu koruma uğrunda kendini adamış ve yeni tehlikeli trendlerin oluşmasına karşı gelecek yeni takımlar kurulacağını onaylayabiliriz.”

Durumlar öyleyken böyle. Sadece Logan Paul fiyaskosu için böyle bir adım atmamış YouTube üstelik, en azından birçok kişi öyle düşünüyor. Geçen seferlerde de en çok abonesi olan ünlü YouTuber PewDiePie’ın videolarının birinde uygunsuz kelime kullanması üzerine gelişen anlaşma fesh etmeleri falan da bu karara dahilmiş.

Ölenle olmuşa çare yoktur derler ama, ne dersiniz YouTube bundan sonra uygunsuz tanımına girecek her türlü içeriği önleyebilme konusunda bir başarıya ulaşır mı? Ya da en azından bu İstihbarat Masası’nın el attığı tek taraf ünlü ve çok daha fazla abonesi olan insanlarla kısıtlı mı kalır? Milyonlar değil ama binler tarafından takip edilenlere de böyle bir yaptırım uygulanmalı mı mesela? Bekliyoruz yorumlarınızı!

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.