Geekyapar olarak 2014’ün en iyilerini seçiyoruz! Editörlerimizi aldık çember bir masaya (yalan, internetten toplandık) her birine 2014 içerisinde onlar için büyük anlam ifade eden işleri sorduk. Herkes kendine göre bir fikir belirtti. Dizi, film, çizgi roman, müzik ve oyun konularında Geekyapar editörleri için 2014’ün en iyilerinin yazılarını okuyorsunuz. Seneye hangi işler damga vurdu? Geri kalan 365 günden ne kaldı aklımızda? İşte burada!

Seriye dizilerle başlıyoruz!

 

True Detective

True Detective

Yücel Okçu (the Webmaster!): İzlemeyen biri için basitçe dışardan bakıldığında bir cinayetle başlayan ve Birleşik Devletler’in güneyinde paganizm / organize suç silsilesine girilen bir diziydi True Detective. Ama gelin görün ki, diziyi izleyen hiçbirimiz böyle düşünmedik. True Detective size başı ve sonu olan bir hikaye sunmaktansa, aslında uzaktan çok basitçe durduğunu düşündüğünüz bir hikayeyi yavaş yavaş, yeri geldiğinde çok hızlı virajlara sokarak, karakterleri beklenmedik yollardan saptırarak anlatıyordu.

Seyirciyi yemek yiyen birine benzetecek olursak, dizi bir yandan önünüze küçük lokmalar atarken bir yandan da sevinçle çiğnemeye başladığınız küçük lokmayı ağzınızdan alıyor,  bu şekilde sizi daha fazla acıktırıyordu. Bu şekilde dizi seyirciyi her saniye merak içinde bırakıyordu. Başrol karakterleri hem çok zengin diyaloglara girerken, hem de karakter gelişimleri ile bir dizide gördüğüm en tatmin edici sahnelere imza atıyorlardı. Herkesin “bundan iyisi gelmez” sınırı olur ya, benim için True Detective bu sınırı yeniden belirleyen bir dizi oldu.

Mert Günhan: Bu konuda söyleyeceğim tek ama tek bir şey var. Bir cümleden fazlasına bile gerek yok. Benim için buraya yazılabilecek tek aday, sadece 2014’ün en iyi dizisi değil, tüm zamanların en iyi dizisi olmaya aday olan True Detective.

Cihan Türe: Benm için senenin dizisi “dizi” algısına yepyeni bir boyut kattığı için True Detective. Sadece dizi camiasında değil, sinemada da önemli yeri olan aktörlerle çalışıp, soundtrack’inden oyunculuklara, kurgusundan tüm atmosferine kadar dört dörtlük bir diziydi. Ayrıca gereksizce uzamadı ve bitmesi gerektiği yerde, planlandığı gibi bitti.

Yigilante Kocagöz: Sanırım kimsenin bu seçim karşısında ilave açıklamaya ihtiyacı yok.

 

Doctor Who

Doctor Who

Cihan Çoban: Yıllanmış bir diziye hala yılın en iyisi diyebilecek biriyim açıkcası, evet. Sherlock gibi bir durum vardı bu sezon çünkü, yapımcı abiler Doctor Who serisini biraz daha modernize ettiler sanki. Daha fazla mı lens flare vardı bilemiyorum ancak zaman yolculuğu temalı bir dizinin modern olduğunu hissetmemizi sağlamak büyük bir başarıdır ve bu başarı Doctor Who’yu yılın en iyi dizisi yapmaya yeter bence. Peter Capaldi’nin ise bu başarıdaki rolü elbette yüksek. Adam yaşlı, dizi modern, tema zaman yolculuğu, yanında taş gibi hatun, altında TARDIS.. İyiydin bu sezon doktor, iyiydin..

 

Game of Thrones

Game of Thrones

Seçkin Özcan: Diyeceksiniz ki bu adam da en popüler olan ne varsa onu beğeniyor. Ama yiğidi öldür, ya da kanamaya bırak ama hakkını yeme. Dev oyuncu kadrosu mu dersin, çatır çatır oyuncuların öldürülmesi mi dersin (gerçekçilik açısından) muhteşem yerler, manzaralar mı dersin… Ne derseniz diyin bence “Taht Oyunları” diziler arasında tahta oturdu, kolay kolay da kalkmayacak…

 

The Leftovers

The Leftovers

J.H.: Çok kıymetli, çok acayip bir iş yaptı The Leftovers bu sene. Öyle büyük sükse getirmedi,  adı çok fazla dillendirilmedi. Ama yaptığı şeyi yapabilen de çıkmadı pek. Ufak bir dokunuşla, küçük bir fiskeyle domino taşları gibi yıkılmış bir toplumu tasvir etti muazzam bir başarıyla. Etkileyiciliğinde başrollerinin de katkısı fazlaydı.

 

Agents of S.H.I.E.L.D.

Agents of SHIELD

Yiğitcan Erdoğan: True Detective’i henüz izlememiş olduğumu çok mu belli ediyorum? Evet, senenin en konuşulan işini bir türlü dizimi kırıp izleyememiş olabilirim, Agents of SHIELD öyle bir adayın karşısında fazla zayıf kalıyor olabilir. Ama o dizinin böylesine bir listeye girmeyi hak ettiğine can-ı gönülden inanıyorum. Bu sene bambaşka bir dizi oldu Agents of SHIELD ve attığı her adım, pozitif istikameteydi…

 

Hannibal

Hannibal

Can Sungur: True Detective 2014’ün değil, dizi ve film endüstrilerinin ortaya karışık en önemli, en muhteşem yapımı olabilir. Dizi demeye dilim varmıyor, film desen film değil… Burada size True Detective anlatacak değilim. O yüzden, 2. sezonunu bitirip 3’e hazırlanan Hannibal’ı bir dizi olarak önünüze sürüyorum. Şunda yıllık kefalim, böyle güzel cinayet sahneleri, böyle huzursuz edici ama hoş tasarımlar, görseller görmedim. Ölüme, kedere, tuhaflığa açıksanız aman kaçırmayın Hannibal dizisini.

 

Gotham

Gotham

Fatih Yürür: Çok ilginç dedikoduların hedefinde yer alsa da, Bob Kane’in seriyi şekillendirdiği dönemin coşkusunu da, Frank Miller’ın öyküye kattığı kasvetli havayı da, Nolan’ın gereksiz “gerçekçilik” takıntısını da içinde barındıran şeker kıvamında bir diziydi Gotham. Pek çok hayranının ilgisi çok çabuk sönse de eli yüzü düzgün bir Gotham Şehri manzarası vardı karşımızda. Batman’in tüm gedikli psikopat hısımlarına yer vermesi de cabası!

12 Yorum

 1. Eleştirim var;

  Neden yedi dizi? Dizi yoktu derseniz; Arrow, Flash, Constantine (sitenin geek yapısından dolayı en azından bahsedilmesi gerekir diye düşünüyorum), Fargo, American Horror Story, Mad Men, Masters of Sex, House of Cards, Orange is the New Black, Homeland, Sons of Anarchy vs. vs. Daha nice diziler de vardır benim görüş alanımın dışında olan. Dizi konusunu çok önemsemiyosunuz sanırım. (Bu arada baktım Sherlock’un 3.sezonu da 2014 içinde sayılıyo – 1 Ocak’ta başlayıp 12 Ocak’ta bitmiş)

  Formatla ilgili de sorunum var, kocaman bir resim koyup anlamsızca postu uzatmak yerine, daha küçük bir resim koyup fazla yoruma yer vermek daha yerinde bir tercih olurdu kanımca. Sonuçta buraya resimlere bakmaya değil yorumları okumaya geliyoruz. Yorumlarla ilgili de, herkes bir diziye yorum yapmak yerine, herkes izlediği her diziye yorum yapsaydı keşke. Yani keşke editörlere “En iyi dizi hangisi” diye sormak yerine, “En iyi 5 dizi hangisi, neden?” diye sorsaymışsınız, daha verimli bir sonuç elde edebilirdiniz bence.

  Bir de biraz daha genel bir yazı olabilirdi bence. Mesela işte Amerika’da şu diziler şöyle reyting aldı, Emmy ödüllerinde şunlar öne çıktı, Altın küreye şu diziler aday oldu, şunlar hayal kırıklığı yarattı vs. Bütün yılı özetlerken biraz daha detaylı, öğretici, yönlendirici ve daha da önemlisi özenli olmanızı tercih ederdim.

  • Beklentinin yüksek olduğunu bilmek de güzel, çok teşekkürler. 🙂 Organize olamadık pek, neyse ki yıl bitmedi, onu da yaparız belki, Yiğitcan paşaya sormak lazım.

 2. Bu dizilerin hepsi güzel ama true dedective oyunculuğuyla, çekim teknikleriyle, müzikleriyle, senaryosuyla bi adım öne çıkıyo.. Başlamadan önce ben de normal bi polisiye gibi yaklaşmıştım ama sonradan gerçekten izlediğim en sağlam diziler arasına girdi.. Bu arada Hannibal’ın da hakkını vermek lazım oda baya iyiydi.. Agents of shield marvel yapımı olmasaydı emin olun adını bile bilmezdi çoğu kişi o yüzden en iyi dizi demek diğerlerine ayıp olur- hee ben severek izliyorum orası ayrı-.. Ama hepsi izlenecek guzel diziler, seçim yapmak zor..

 3. 2014’de çıkmış dizilerden bir liste beklemiştim aslına. Forever, Scorpion, The Librarians, Flash gibi dizilerin de böyle bir listede yeri olduğunu düşünüyorum.

  • B.Alperen Uslu Cevap ver

   Başlık biraz yanıltıcı evet. Benim de beklentim aynı yönde olmuştu. Başlıklar biraz daha açık olabilir sanırım 🙂 ve the Flash ‘ın da bir gencin şansa(!) süper güç kazandıktan sonra süper-kahraman olmak adına izlediği ve katlanması gereken zorlukları göstermek adına güzel bir dizi olarak görüyorum. Efektleri de açıkçası fena değil.

 4. Aslında pek geniş bir yelpazeye sahip olmamış olmam ve sunum/tasvir şekline takılmadığımı da bir kenara koyarsak. Game of Thrones açık ara önde diyebilirim. Gerçi 2014 uzun bir yıl, daha 1 hafta öncesine kadar Marco Polo’yu bilmiyorduk ama inanın şuanda izlediğiniz bir çok diziden sahne kalitesi olarak çok ileride diyebilirim. Ben biraz eski kafa olduğum için, at, avrat ve silah üçlemesi bana hep güzel gelmiştir.

  Agents of SHIELD, evet güzel. Her bölümünü kaçırmadan izliyorum. Fakat dizi olarak tek başına pek bir anlam ifade etmiyor. Marvels öyle bir oyun oynuyor ki, (çizgi roman kültürü misali) izleyeceğiniz tek bir filmin yada dizinin bir anlamı yok. Her şey birbirine bağlı ve ilişkili.. Mayıs’ da Avenger’s dan bir şey anlamak istiyorsanız. Agents of SHIELD ve Galaksinin Koruyucularını izlemeniz şart.

  Gotham’dan ne yazık ki bende istediğimi alamadım. İzliyorum evet. Fakat beklediğim heyecan yada ruh bu dizide ne yazık ki yok.

  Arrow, Flash gibi dizilerden kimse yanlış anlamasın lütfen açıkça nefret ettiğimi belirtmek istiyorum. Emeklere saygım sonsuz, fakat tahammül edemiyorum. (İzleyip de yorumladım bilgilerinize)

  Constantine oldukça başarılı bir dizi. Bilmiyorum ama korku konsepti beni çok sarmasa da, kutsal temalarla işlenmiş film ve diziler beni çok etkiliyor. Ayrıca John C. karakteri çizgi romanında nasılsa inanın dizide öyle.. Evet K.R. çok severim ve film olarak John Constantine bir efsane olabilir. Ama asıl karakter budur, emin olun.

  Ama dostlar sakına Marco Polo’ yu kaçırmayın, pişman olmazsınız.

 5. (Sıralama değildir, genel düşüncelerimdir 🙂 )

  Arrow: Smallville’in düştüğü hataya düşmeyerek hem olayı Dawson’s Creek moduna çevirmiyorlar, hem de genel hikaye – bölümlük hikaye dengesini iyi sağlıyorlar, Evet karakteri fazla Batman’e benzetmelerine ve ton olarak biraz teenlere yönelik izlenimi vermelerine rağmen yarattıkları dünyanın hakkını veriyorlar bence. Bu sezon geçen sezondan biraz daha düşük olmasına rağmen kendini izletmeyi bildi. Yeni izleyecek arkadaşlara tavsiyem, ilk sezonu seyrederken sabırlı olun, dizi ikinci sezonla beraber kendini daha iyi ifade etmeye başlıyor.

  Flash: Arrow’a kıyasla fazla renkli ve fazla gayri-ciddi olmasına rağmen, Flash karakterini bilenler için ton o kadar rahatsız edici. Henüz Arrow’un atlattığı ergen dizisi modundan çıkamadılar ama buna rağmen güzel bir taban yarattıklarını söyleyebiliriz. Daha olgunlaşmasına zaman var. Belki sezonun ikinci yarısı daha başarılı olabilir.

  Gotham: İşin ucunda Batman olduğu için beklentileri karşılaması mümkün değildi. Ama yine de bazı şeyleri başardıklarını söyleyebiliriz. Özellikle Penguin ve Fish Mooney (Jada Pinkett’a zaafım olduğu için bana öyle gelmiş de olabilir) karakterleri diziye renk katıyor. Casting konusunda çoğu noktada başarılılar. Hikayeler ise bazı bölümler hariç ortalamalanın biraz altında. Ama izlenebilir diziler arasında geliyor.

  Constantine: NBC’ye gıcık olduğum bilinsin. Dizinin en büyük dezavantajı da bu kanalda olması bence. Hem sürekli üzerlerinde iptal korkusuyla dizi çekiyo olmaları, hem de NBC’nin muhafazakar bir kanal olması dizinin büyük potansiyelinin harcanmasına sebep oluyo bence. Bu negatifliklere rağmen fena iş çıkarmadılar şu ana kadar. Film (ki Keanu Reeves’in en başarılı filmlerinden biridir bence) ile ilgili anılara bir kenara bırakabilirseniz, güzel bir doğa üstü olaylar dizisi izleyebilirsiniz. Ama onların da oturtması gereken çok şey var daha.

  Agents of SHIELD: Giderek daha başarılı olduklarını söylemek lazım. Başlarda filmlerden beslenen kendi halinde bir diziyken şimdi MCU’yu takip etmek için zorunlu hale gelmiş gibi bir izlenim yaratıyorlar. Eğer yakaladıkları bu havayı devam ettirirlerse ve dizinin izlerini filmlerde görebilirsek izlememek ayıp olur. Uyarı: Yalnız bu diziye yeni başlamak isteyenlerin, Iron Man 1’e kadar geri gidip tüm MCU’yu izlemeleri gerektiğini bilmeleri lazım. Hatta bazı filmleri dizinin ilgili bölümleriyle koordineli izlemezlerse çoğu yer anlamsız olabilir.

  (Bunlar çizgi roman temelli dizilerdi. Normal dizilerle başka bir yorumda görüşmek dileğiyle)

 6. Hannibal dizisini burdan okuyarak bi sans vermek istedim birinci sezonu 2 günde bitirdim ölüm sahneleri baya iyiydi evet ama hikayeye bi anda girmislerdi ilerledikce anladim =) 2nci sezonu nasil söylesem bana Death note daki akil oyunlarini yasatti ve böyle bi dizi yillardir bekliyordum bide muhtesem bi sezon finali ile beni bidaki sezonu sabirsizlikla bekletmeye zorladi bu dizi

 7. alp demirkabız Cevap ver

  sons of anarchy belki herkesin hoşuna gidecek tarzda bir dizi değil ama cidden kaliteli. biraz fazla uzatılsa da senaryosu fena değil, tema çok ilginç, oyunculuk ve müzikler anlamında ise son 5-6 yılın en iyisi. kendinizi kaptırırsanız karakterlere o kadar bağlanıyorsunuz ki, soaaa hadi başla artık nidalarıyla geçirdiğiniz günler olabiliyor. bu özlem krizlerini ne breaking badde ne de GoT ta yaşamamıştım şahsen. hayatınızın bir döneminde motor sevdasına yakalandıysanız, harleyci abilerin farklı dünyasını merak ediyorsanız bir gözatmanızı tavsiye ederim.

  ayrıca burdan marvel dc cast görevlilerine seslenmek istiyorum. bu dizideki karizmatik badass adam bolluğu başka hiç bi yerde yok. hazır bitmişken değerlendirin pls.

 8. Onur Ayanoğlu Cevap ver

  Fargo buradaki GOT u bir kenera koyarsak çok daha üstün bir yapım olabilir. Bu listeye nasıl girmemiş akıl alır gibi değil. Hadi True Detective ve Hannibal içinde Fargo ya denk desek yinede her türlü girerdi bence oldukça vasat seçimler olmuş fakat kişisel tercihtir saygıda duyulmalı ama şu listeyi 8 -9 diyip Fargo ve hatta Flash ıda dahil etmeliymişsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.