Eğer 90’larda çocuk olmadıysanız, bu mefhumu ucundan kaçırdıysanız ben çok açık ve net bir şekilde şu yazının sizi “ne kadar muhteşem dizi, çizgi film, oyun ve çizgi romanlardan mahrum kaldığınıza” ikna etmeye çalışacak bir istikamete gitmeyeceğini açıkça söyleyeyim. Bunu ben gençken 80’lerde çocuk olmuş abilerimiz çok yapardı bize. Az mı Voltran’ların, Thundercats’lerin övgüsünü işittik; bizim Şirinler’imiz, Power Rangers’larımız, Pokémon’larımız az mı gömüldü onlar tarafından? Yoo hayır. Ben günümüz 2000’ler çocuklarına bunu yapma niyetinde değilim.

Ama affınıza sığınarak bir şeyi ıskaladığınızı da söylemek zorundayım: Bizim Ev. Iskaladınız diyorum, çünkü tutup Pokémon’u, Digimon’u, Tsubasa’yı şimdi seyretseniz yine keyif alırsınız. Şirinler, Tom & Jerry, Bugs Bunny gibi isimler zaten bizden önce de varlardı, sonra da var olacaklar. Bir Power Rangers kötü yaşlandı, bir de Yılan Hikayesi; ama bu ikisinin dışındaki şeylerden şu an da keyif alabilirsiniz. Ama Bizim Ev öyle değildi. Bizim Ev, izlerken 90’larda bir çocuk olmayı gerektiren bir diziydi.

ABC's "Full House"

Çünkü o ailenin bir parçası gibi oluyordunuz. Evet anlatılan aile dünyanın öteki ucunda yaşıyordu ama çocukları kardeşlerimiz gibi didişiyordu, babası yer yer babamız gibiydi. Hatta her ailenin olmazsa olmazı bir tane “zıpır dayı” bile vardı kadroda. Ve herkes saçından tavrına kadar çok 90’lar olduğundan, inceden küresel dünyayı yemiş olan bizler de bunu sorgulamadan içselleştiriyorduk. Samimiyetle söylüyorum, Bizim Ev’in zamanına çok hapsolmuş bir dizi olmasına üzülüp durdum yıllarca. Artık üzülmeme gerek kalmadı, zira Bizim Ev geri dönüyor!

Orijinal ismi Full House olan diziyi kurtaran isim yeni televizyon imparatorumuz Netflix elbette. Üstelik Richie Rich ve Müfettiş Gadget’a yaptıkları gibi bir restart da çekmiyorlar. Diziye baya baya yeni bir devam sezonu geliyor. Çocuklar büyümüş, Jesse Dayı yaşlanmış, babanın saçında aklar var… Şimdilik orijinal kadronun çoğunu toparlamışlar, kalanlarıyla da anlaşmak üzereler. Dizideki minik Michelle’i oynayan ve sonradan moda kraliçeleri olan Mary-Kate ve Ashley Olsen’ın dahi konuk roller alabileceği konuşuyor. 2016’da “Fuller House” adıyla yayınlanacak olan yeni sezon, 13 bölüm sürecek. Sorarım size, şimdi ben davulumu zurnamı alıp sokakta sevinç turları atmayayım da ne yapayım?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Yorum

  1. Son zamanlarda aldığım en iyi haber. Bir yandan çocukluğumuza ait bu işlerin önümüze ısıtılıp yeniden sunulması canımı sıkıyor, çünkü o işler biz çocukken güzeldi. Ancak How i met your mother’ın dostlar üzerinden yarattığı aile hissiyatını yeni diziye yedirebilirseler çok hoş bir işte çıkabilir. Özellikle Jesse Dayı ülkemizde bir ekoldür ve onu yeniden izlemek harika olacaktır.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.