Sevgili Jed Whedon ve Maurissa Tancharoen,

Artık bu satırları okuduğunuzdan eminim. Aylardır övgüler döşediğim Agents of SHIELD’ın geçen iki bölümünü beğenmemiştim hatırlayacaksınız. Yani çok büyük sıkıntılar yoktu, ama bir devasa problem vardı ki biraz hızı düşürüyordu. Dizinizin ekseriyetle Inhumans’a odaklanması gerektiği yerde ortaya paralel SHIELD ve saçma sapan bir Ward-33 ilişkisi fırlatmasını anlamsız bulmuştum. Bence Inhumans’a doğrultulan spot ışığından hiçbir şey rol çalmamalıydı. Ama bir hataya düşüp, tempoyu yerle yeksan etmiştiniz.

Bu bölüm bunların her birini düzeltmekle kalmadınız, beni de haksız çıkarttınız. Ward-33’ye zaten değinmediğiniz gibi, Real SHIELD meselesini de usulca ve çok çaktırmadan Inhumans’a bağladınız. Bölümde gerilimse gerilim, tempoysa tempo, gazsa gaz vardı. Dövüş sahnelerini kucağıma alıp sarmalayasım geldi. Bazı diyaloglar beni mest etti. Sinematografiyi de kime yaptırdıysanız evlilik teklifi yapasım geldi.

Sevgiler, J.H.

Sevgili geekyaparlar, her zamanki gibi resimden sonrası silme spoiler’dır. Dikkatli olun.

Agents of SHIELD S02E15 - Bobbi Mack

Agents of SHIELD S02E15’in kusurları var mı? Var. Gordon ve Skye arasındaki diyalog da, finaldeki Hunter-Coulson birleşmesi de çok çabuk gerçekleştiler örneğin. O sahnelerle ilgili biraz daha çekişme yaşanabilirdi. İkisi de nihai sahnelerdi, ama o nihayete varmak için çabaladığımızı hissetmedik. Bazı dövüş sahneleri, özellikle de Bobbi’nin ilk sahnedeki girişi çok daha iyi çekilebilirdi. Bazı diyaloglar da insanı üzen cinstendi. Bunu biliyorum. Farkındayım.

Ama yine de bunun dizinin en iyi bölümlerinden biri olduğunu düşünmeden edemiyorum. Zaten geçen gün demiştik, bölüm ciddi olarak Winter Soldier’ın günlerine döndü ve Real SHIELD’ın nasıl kurulduğunu hiç güç manyağı “ben Direktör olacağım!” diyen sapkın bir karaktere bel bağlamadan, gayet mantıklı ve bizim de filmlerde/dizide gördüğümüz sebeplerden doğmuş şeylere bağladılar. Evet Fury çok fevriydi, çok tek adamdı, çok fazla sırrı vardı. Ama her şeyden önemlisi, meselenin temelinde Inhumans’ın durduğu anlaşıldı.

Agents of SHIELD S02E15 - Gordon

Bu hiçbir zaman dile getirilmedi ama ima edildi; muhtemelen Gonzales’in gemisi bir Inhuman taşıyordu. Gonzales ve ekibini Coulson’a karşı harekete geçiren şey de Skye’ın ortaya çıkması ve Coulson’ın bunu aynı Fury gibi tek başına, kendi kararlarıyla çözmeye çalışmasıydı. Böylece paralel SHIELD meselesi çok tatlı bir şekilde Inhumans’a bağlandı. Burada yazarlara ne kadar alkış tutsam az. Muhtemelen en yandıkları şey bölümün 42 dakikadan ibaret olmasıydı. Dedim ya, bazı nihayetlere hakkını vererek gelemediler. Bazı noktalarda istedikleri kadar uzun duramadılar.

Ama genel olarak bölümü SHIELD’ın parçalandığı gün üzerinden kurgulamak şahane bir atmosferin vuku bulmasına yol açtı. Bir yandan Bobbi, Izzy ve Mack gemide telaş içinde koştururken, bir yandan da üste Real SHIELD operasyon yaptı. Tüyler hiç düzelmedi, nefesimizi hiç normal alamadık. Üstelik her flashback bir sonraki sahne için önemli bir bilgi paylaşınca da iyiden iyiye koptu gerilimin ipi. Baya bütün bölümü sandalyenin ucunda, o muhteşem sinematografiye hayran kalarak izledik.

Bunun üzerine en sonunda gizemli Inhuman topluluğundan Gordon Skye’ın yanına gitti. Bu iki karakterin hemen şömine başında muhabbete başlaması biraz kopuktu, kabul, ama çok da ihtiyaç vardı. En sonunda Skye’ın gidişatıyla ilgili ciddi bir adım atılacak gibi geliyordu bize ki, finalde Skye kendisine bir kurşun sıkan ve belli ki dizinin yeni it ajanı olacak olan Calderon’u Bobbi ile birlikte muhteşem bir sahnede derbeder edince, her şeyi affedesimiz geldi. Ne var yani daha önce hiç görmediğin gözsüz bir adamı gizemli sığınağına buyur edip çay ikram edecek kıvama gelmişsen? En sonunda hikayen ilerledi, anlamlı bir yöne şekillendi. Biz buna “helal olsun”‘dan başka ne diyelim?

Agents of SHIELD S02E15 - Skye

Aynı şey Coulson ve Hunter’da da oldu, ikilinin buluşmaları zorluğu çekilmemiş bir yolun mükafatı konumundalardı, ama onu da affettik. Zira bölüm o hareketle birlikte aynen geçen sene bu zamanlar yayınlanan Winter Soldier bölümünün yaptığını gerçekleştirdi. Tüm dengeleri değiştirdi ve tarafları çeşitlendirdi. May, Fitz ve Simmons Real SHIELD’ın elinde. Coulson ve Hunter sağ kulvardan sürpriz saldırı derdindeler. Skye en sonunda Inhuman’ların yanına döndü. Bobbi ve Mack gerçek renklerini ortaya çıkardı. Ve bundan sonra izleyeceğimiz bölümler, sezon finaline kadar, tam gaz gidecekler, belli.

Bu bölüm de o yüzden durup çiçekleri koklamayı tercih etmedi zaten. Bu da onun kusuru. Ama dedim ya, bölümü anımsamaya çalışınca aklıma o olgunlaşmamış sahneler, eksik aksiyon sekansları gelmiyor. May ve Bobbi’nin dövüşü, Winter Soldier sahnelerinin şahane sinematiği, Skye’ın güçlerini en sonunda anlamlı bir şeklde kullanması, Real SHIELD mevzusunu ustaca Inhumans’a bağlaması, o tatlı Hulk referansı ve Gordon’u oynayan Jamie Harris’in muhteşem oyunculuğunu düşünüyorum. Asla düşmeyen tansiyonu düşünüyorum. Ve düşündükçe daha da emin oluyorum; Agents of SHIELD S02E15, net bir şekilde dizinin en iyi bölümlerinden biri…

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

21 Yorum

 1. Dün eve geldim, her zamanki gibi sıradan bir gündü. Üstümü değiştirdim, bir şeyler atıştırıp kahve koydum ve bilgisayarın başına geçtim. SHIELD’la Flash’ın yeni bölümleri yayınlanmıştı. Kahvemi içerken izleyeyim, güzelce dinleneyim dedim ve izlemeye başladım.

  Hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı.

 2. farkettiniz mi bilmiyorum sky ın kaldığı evi bannerın tasarladığı mevzusu geçti duvardaki yumruk da büyük ihtimal hulk a aitti 🙂

 3. Niklaus Michaelson Cevap ver

  Skye ın sahnesini dikkatle izleyince itlik yapan kel herifin karnına dal girdiğini farkedersiniz bence öldü o adam.Adamları ölünce real shield atara gelip inhumasları(skye ı) düsman belleyecekler

   • Niklaus Michaelson Cevap ver

    bilemedim ama bence ölmesi daha mantıklı olur böylece inhumanlar adamımızı öldürdü muhabbetine girerler.Eğer yaşarsa güya “real” shield intikam için(koluma dal sokan kız o işte baba) skyeın peşine düşecek.

 4. HYDRA’nın eline geçmemesi gereken kargo Inhumans’lar mıydı yoksa Tony Stark’ın Age of Ultron’a zemin hazırlayan Vibranyum elementi miydi? Çünkü Mack ve Bobbi vibranyum elementi hakkında bilgi toplamak için ihanet ettiler. ?

  • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

   yok, odayı vibranyum için arıyorlardı zira Fury’nin kutusu vibranyumdan yapılmaydı.

   • O zaman wakandadan haberleri var mı? yoksa ben mi karıştırdım adamantiyum muydu wakandadaki?ultron ile alakasıda son gövdesi vibranyum veya adamantiyum olması ile alaka kurabilirler mi?

    • Wakanda’da vibranyum var. Ultron adamantiyumdan yapılma diye biliyorum.
     Yalnız gemide Inhuman olduğuyla ilgili kesin bir şey yoktu sanırım bölümde. Eğer Inhumanlar önceden biliniyorduysa işler karışır çünkü.

 5. Büyük ihtimal an itibariyle parçalanmış olan SHIELD’ın birleştiği nokta Ultron olacak. 🙂

 6. Ultron trailerlarında Scarlet Witch’in dizlerinin üzerine yığıldığı ve çığlık attığı bir sahne var ortalık yıkılmış durumda. Acaba diyorum ziyaretine skye pardon quake gitmiş olabilir mi?

 7. Mehmetcan Yapar Cevap ver

  Gordon-Skye diyaloğuna katılıyorum ama bence Coulson-Hunter diyaloğu tamamıyla olması gerektiği gibiydi. Zira Hunter’a bu yakışıyor. Dizide öyle uzun uzun konuşma yapacak karakter bol, böyle hafif alaycı, Peter Parker havasında bir karakter de lazım diziye.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.