Baştan söyleyeyim, bu bölümle SHIELD’ı niye sevdiğimi tekrar hatırladım. Gerçekten. Dizi geçtiğimiz bir iki bölümde sendelemiş, hedefinden biraz şaşmıştı; ama S02E18 ile birlikte bir anda beni kendine aşık eden Winter Soldier sonrası o diziye tekrar döndü. Hani her şeyi müthiş bir ivedilikle halleden, klişelere takılmadan gerilimi tırmandırarak çok tatmin edici olacağı belli bir finale koşan, bu sırada da ne olacağını tahmin etmenize de çok olanak tanımayano o harika program…

Her zamanki gibi, resimden sonra spoiler’larımız vardır. Dikkatli olun.

Agents of SHIELD S02E18 - Mack Bobbi

Yine hep yaptığımız gibi dizinin spesifik arklarını tespit ederek başlayalım. Agents of SHIELD kendini yine üçe böldü bu bölüm içinde. Bir tarafta Coulson, Hunter ve Fitz’in HYDRA içine sızıp Skye’dan bilgi alma çabaları; diğer yan da SHIELD ofisinde Mack, Bobbi, May ve Simmons’ın iç çekişmeleri, öte yanda Inhumans cephesinde ise Skye, Cal ve Jiaying’in yeni aile dinamiği ön plandaydı.

Bu üç ark da finalde çok tatlı bir vaziyette bir araya geldi, ama baştan söylemek gerek, aralarında en zayıf olanı SHIELD ofisinde yaşananlardı. Mack ve Mockingbird’in antrenman dövüşünü izlemek keyifliydi açıkçası. İki aktör arasında çok hoş bir “yoldaş” kimyası var ve sahne de iyi koreografize edildiğinden ortaya hoş bir an çıktı. Ama ben bölümler ilerledikçe başta çok övdüğümüz Ming-Na Wen’in performansını yer yer yetersiz bulmaya başlıyorum, bilmiyorum bu konuda yalnız mıyım?

Ama Wen ortaya ne kadar vasat bir performans koyduysa, öte tarafta da bir o kadar muazzam bir işçilik vardı. Bakın not defterime dizinin daha onuncu dakikasında “<3 MacLachlan” yazmış, sonra da altını altı kere çizmişim. Kyle MacLachlan, dizide göründüğü her saniye ekranın kalitesini arttırıyor resmen. Onun ve senaristlerin ellerinde Cal karakteri bir anda Marvel’ın gördüğü en kompleks, ilgi çekici ve hatırlanmaya değer kötü adamlardan biri oluverdi. Dizinin başında bir noktada “Skye ve Cal ne ara böyle kanka oldular?” diye sordum ama, bölüm bunun da cevabını göstererek verdi. Biz de Skye gibi Cal’e empati kurmaya başladık izleyici olarak.

Agents of SHIELD S02E18 - Cal Skye

Bu noktada söylemem gerek, Cal’in ofisinde vuku bulan “Zebo” referansı ve “Daisy Johnson… hah.” anı, o kadar kazanılmış tatmin durumundalardı ki, anlatamam. Bu dizi bu iki karakterin kim olduğunu bir sene ince ince işlememiş olsa, o ismin telaffuzu ve ötekisinin referansı bu kadar doyurucu olmazdı. Totalde çok ilginç anlardı Cal ve Skye’ı gösteren sahneler ve bence bölüme de, diziye de, MCU’ya da çok yakıştılar. Cal-Skye-Jiaying arasındaki aile dinamiği, final gösterdi ki, merak uyandırmaya devam edecek; her ne kadar Jiaying’i oynayan Dichen Lachman’ın oyunculuğu gözüme batmaya başlamış olsa da…

Öte tarafta ise Coulson-Hunter-Fitz üçlüsü vardı. Söylemem gerek, bu Iain de Caestecker’i övmeden bir yazı dahi geçiremiyorum; ama çocuğu nereye koysan resmen gösteriş yapar hâle geldi artık. Mack’le olan uyumu insana iç geçirtiyor, şirinlik salgılıyordu. Benzer bir dinamiği de Hunter ile yakaladılar bu bölümde ve ben artık başarının ekseriyetle Caestecker’den kaynaklandığına iyice ikna oldum. Ekip Skye’ı bulmak için “şeytanla” anlaşıp, Ward’a gittiğinde de Fitz’in verdiği tepkiler çok iyiydi.

Agents of SHIELD S02E18 - Coulson

Ve itiraf edeyim, Ward’ı özlemişim biraz. O saçma sapan aşk hikayesini saymıyorum, gerçek, iyilikle kötülük arasında gezinen Ward’ı çok özlemişim ve açıkçası HYDRA olduktan sonra ne kadar enteresan bir karakter olduğunu da unutmuşum. Hâlâ Agent 33 ile aralarında olan muhabbetin pek ağız sulandırıcı olduğunu düşünmüyorum, ama en azından bu bölüm onun vasıtasıyla dizinin casusluk köklerine dönmesini izlediğimizden, bir parça da minnettarım kendisine.

Ama şüphesiz dizinin en olumlu hamlesi, finalde geldi. Gerilimi ustaca tırmandırdılar sahneler aktıkça ve en sonunda yine izleyiciyi şaşırtarak, meseleleri ivedilikle ileri attılar. Skye ve Coulson karşılaştığında gerçekten biz de ekran başında bir an parmaklarımızın ucunda hissettik kavuşmayı. Olmayınca, May ve Simmons’da Deathlok’un gözlerinden Ward-Coulson ikilisini gördüğünde bir an mesele sünecek, ortaya çok klişe bir “yanlış anlaşılma” konusu konulacak zannettim. Yanılmışım. Finalde bir anda viraj aldı dizi, ve çok ilginç bir yerde bıraktı. Coulson Real SHIELD üssünde neler diyecek, nasıl bir konuşma yaşanacak ikili arasında, deli merak etmekteyim. Tabii ki Bakshi ve List’in Deathlok ile Lincoln’la neler yapacağını da… Özetle, SHIELD bu sezonki en sağlam bölümlerinden birini çıkardı ortaya. Kendisine bu yüzden, kocaman bir alkış borçluyuz!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

17 Yorum

 1. Ibrahim Çetin Cevap ver

  benim merak ettiğim ultronu nasıl bağlıcaklar bir anda robot savaşı olucak bunlar o arada dizide napıcaklar deathlok falan savaşmaya gidecekmi dizinin yönünü nasıl etkilicek merak ediyorum bu bölümde baronun adıda baya geçti

 2. Mehmet Zahid Arslan Cevap ver

  ultronu stark olusturmuyor muydu zaten küçük kutuda ultronla alakalı seyler olabilir

 3. Bilmem farkeden oldumu bu bölümde Ward’ın tişörtünün üzerinde Avengers logosu vardı.

  • pardon yanlış görmüşüm tam avengers reklamı çıkınca videoyu durdurmuştum reklamdaki logoda tişörtün üstüne gelmişti 😀

 4. Shadow in the Dark Cevap ver

  Dizi yine kalitesinin altında kalmayan bir bölümle bizi yine mest etti.Dizideki gelişen bir nokta ise Deathlock 2.0.Kostumunden midir, yeni yazılımdan (:D) midir bilinmez, gecen sezondaki Deathlock tan daha kaliteli görünüyor.Gecen sene de çok kotu değildi fakat ne olduğunu anlamadığım birşey eksikti.
  Fitz için ise söyleyecek laf yok.Karşı tarafa duyguları bu kadar gerçek aktarabilen sınırlı oyunculardan.Ward ile karşılıklı oturken stres olması bölümün en iyi sahnelerinden biriydi.

  Bölüm kaliteli olunca bazı sahneler biraz kötu bile olsa göze batıyor.Bunlardan birisi Ward a yakışmayan aile babası imajına bürünmesi(geçmişi silinmiş mutlu bir evlilik) ve sezon arasından sonra neredeyse aksiyon da göremediğimiz Ming Na Wen.Bahrain bölümünden sonra artan ivmeyle yukselecegini düşünürken hala masa bası islerle uğraşıyor.

  Haftaya artik Age of Ultron Zamanı.Artık bir kac easter egg ile kurtulamazlar.Ne kadar TV bütçesi için zor da olsa bir kaç Ultron Bot görmek istiyoruz.Fakat dizinin gidişat ına göre filmle olan baglanti daha fazla Hydra ile alakalı olacak gibi.Heyecanla bekliyoruz…

 5. Niklaus Mikaelson Cevap ver

  işte kaliteli dizi yorumlamaya böyle dönülür!!! teşekkürler yiğitcan güzel bölüm, güzel yazı.

 6. 17. bölümde ethan, skyein annesine ben çantamı alıp çıkıyorum demişti,anlaşıldı ki bu arkadaş hydra tarafından yakalanmış!
  sonra üstünde deney yapmışlar ve bu sırada ölmüş,.
  18. bölümde de lincolnu,deathlok ile birlikte kaçırdılar ve doğu avrupaya doğru gidiyorlardı.Doğu avrupada da hydranın kalesi vardı ve age of ultronda da avengers ekibi oraya baskın yapacak,ve o kalede de diğer inhumanlar (winter soldierdada gördük-after credit olarak-) quicksilver ve scarlet witch vardı bakalım oraya nasıl bağlayacaklar!

 7. Şöyle bir teorim var ; Coulson’ın, Real SHIELD’ı HYDRA’yı çökertmeye ikna edeceği bidahaki bölümün konusu zaten bunun Avengers’a bağlanacağı yer ise Coulson ve ekibi List’i indirirken bir şekilde diğer lider Baron Von Strucker’ın yerini avengerlara söyleyecek ve fragmanlardaki operasyona benzer sahne (Karlı sahneler) gerçekleşecek diye düşünüyorum.

 8. May de Jiaying de çok soğuk duruyorlar şu sıralar, ben de beğenmedim açıkçası. Coulson’ın üsten kaçmasını sağlayan, “sen yoksan SHIELD da yok” diyen May bir anda Coulson’a karşı geldi zaten. Tamam, ekibe söylemediği şeyler var da, yine de May’in değişimi tatmin edici olmadı. Sonuçta Fury de gizli işler yapardı, zamanında May’in Coulson’ göz kulak oluşu da gizli bir görev değil miydi?
  Daisy Johnson referansının yanında HYDRA’nın özel insanlar üzerinde deneyler yapmasının, Baron’un ve Doğu Avrupa’nın bahsinin geçmesi Age of Ultron yaklaşırken acayip heyecanlandırıyor.

 9. Çeviri işinin hızlanmasından dolayı Ozan kardeşe teşekkür edelim önce. Dizi anca ikizlere bağlanır bence. Ya da Hydra kalesine baskına. Yeni bölüm sahnelerinde Quinnjet’e SAM ateşi başlıyor. Ekip kaleye ulaşamayacak bile olabilir sonra devreye Avengers girebilir. Fragmanlardan anladığım kadarıyla Avengers de o karlı alandan pek iyi ayrılamıyor. Dizi de sonrasına devam edebilir yada Avengers savaşırken bunlar başka bir yerden girip Deathlok ve elemanı kurtarabilirler. Görünen o ki haftaya dizi ve film aynı mekana gidiyor. Ne olusa olsun haftaya sağlam bir bölüm olacak.

  • Benimse keman çalan oyuncak dikkatimi çekti. Age of Ultron fragmanında suyun yanındaki kadına benzettim o da siyahi ve aynı kıyafeti giyiyordu.

   • Ayrıca 1. sezonun 2. bölümünde Skye eşyalarını Shielda taşırken, birde
    Shield deki odasında da bu oyuncağa benzer kısa eteklisi vardı. Zaten Skye Bu bölümde aynı oyuncak bende de vardı dedi.Cal da raslantı değil demişti.

  • 33 sadece yüzünü değiştirebiliyor. Vücut yapısını değiştirmiyor. Bence pek kadın vücuduna benzemiyordu.

 10. Wen ortaya kötü bir performans mı koyuyor? Bence açık ara en iyi oyunculardan. Günümüzün May kişiliğinde ne kadar soğuk ve katı olduğunu biliyoruz. Flashbacklerde ise çok neşeli ve sevimli bir May gördük. Performans budur!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.