Agents of SHIELD, bir şeyi çok iyi yapan bir dizi. Çok fazla konuda, çok fazla noktada onu diğer dizilerden ayıran tek şey Marvel’a bağlı olması. Ama bir noktada, onu samimiyetle dizi seven herkese önerebilmeme önayak oluyor. Bir özelliğiyle, şu an televizyonda yayınlanan pek çok işten sıyrılıyor. O da sizi çok klişe bir noktaya götüreceğine yemin billah ikna ettikten sonra tamamen bir ters köşe  yapmayı becerebilmesi.

Her zamanki gibi, resimden sonra spoiler’lar var.

MARVEL'S AGENTS OF S.H.I.E.L.D. - "Scars" - Skye is torn between her loyalty to S.H.I.E.L.D. and her connection to the Inhumans as tensions rise between the groups -- and Coulson reveals a secret he's been hiding from even those closest to him, on "Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.," TUESDAY, MAY 5 (9:00-10:01 p.m., ET) on the ABC Television Network. (ABC/Kelsey McNeal) PATTON OSWALT

Sezon finalinden önce mesele katıksız bir şekilde SHIELD vs. Inhumans’a döndü. Ama ona değinmeden önce de, ufak ve usta bir hareketle dizi çok şık bir şekilde Age of Ultron’a bağladılar. Geçenlerde haberini yaptığımız gibi Fury’nin o Helicarrier’ının nereden geldiği açıklandı, hep beraber bunun meşhur Theta Protocol olduğunu öğrendik. Valla ne yalan söyleyeyim, dizinin anlamlı olması için kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini düşünsem de, böyle manalı bir vaziyette filmlere bağlandığında içimdeki geek ihya olmuyor da değil…

Ama dedik ya, mesele SHIELD vs. Inhumans’dı. Sezon finalinde kopacak dananın kuyruğu bu bölümde itinayla yerleştirildi bu yüzden, oraya giden yoldaki tüm engeller de –bazıları biraz ivedilikle olsa da- hemen temizlendi. SHIELD ve Real SHIELD öpüşüp barıştılar, Coulson başa geçti, Gonzales ve ekibi bir danışman takımı kıvamına geldi. Skye gidip annesiyle konuştu, Raina o gizemli kargonun Inhumans’ları öldürecek bir alet olduğunu fark ettip, çabucak tespit edip geri döndüler.

MARVEL'S AGENTS OF S.H.I.E.L.D. - "Scars" - Skye is torn between her loyalty to S.H.I.E.L.D. and her connection to the Inhumans as tensions rise between the groups -- and Coulson reveals a secret he's been hiding from even those closest to him, on "Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.," TUESDAY, MAY 5 (9:00-10:01 p.m., ET) on the ABC Television Network. (ABC/Kelsey McNeal) RUTH NEGGA, JAMIE HARRIS

Bu sırada bazı çok havalı, bazı da çok sönük sahneler de yaşandı, yaşanmadı değil. Örneğin Skye’ın ilk defa “Inhuman” dediği sahne, harbiden bende bir “Heheyt!” etkisi yarattı. Patton Oswalt’ın kutlu suretini tekrar görmemiz, başlangıç sahnesiyle birlikte süper bir dokunuştu. Ve yine, Kyle McLachlan ekranda gözüktüğü her saniye mutluluk verdi insana. Öte yandan da Raina yine biraz “fazla” oynadı, Gordon da ona ayak uydurdu, Jiaying yine olmamış durumdaydı…

Ama SHIELD işte en iyi yaptığı şeyi de bu karakterler üzerinden gösterdi yine. Ne zaman SHIELD’ı izlerken geçmiş dizi tecrübelerimizden yola çıkıp “aha sündürecekler şimdi” desek, dizi sert viraj alıp, konuyu ivedilikle nihayete kavuşturuyor. Ne zaman “of şimdi konu böyle ilerleyecek” diye düşünsek, dizi başka bir şekilde yol kat ediyor. Bu sefer de öyle yaptı, hem de çifterli. Raina Gordon’a gidip “kabuslar görüyorum, Jiaying SHIELD ile konuşursa pişman olacaksınız” diyince, yazarların başa koyduğu “sen niye duruyorsun bunun başında” atarına da kanıp, “off, iğrenç iğrenç bir darbe yapacak bu” dedik. Yapmadı. Gordon bunu yemedi, Jiaying’e haber verdi.

Agents of SHIELD S02E20 Jiaying

Ondan sonra Gonzales Coulson’ın yerine gidip, profesörden de “emaneti getirdin mi” diye gizli bir kutu isteyince, “aha” dedik, “Gonzales sabote edecek görüşmeleri şimdi”. O da olmadı. Meğerse Gonzales efendi gibi hediye vermek için istemiş aleti. E bir yerden patlayacaktı hani mesele? İşte o noktada, Jiaying ve Cal’in aslında birbirlerine çok yakıştıkları ortaya çıktı, Jiaying Gonzales’i öldürdü, kendine de ateş edilmiş süsü verdi… Ne yalan söyleyeyim, kafamdaki “yahu tamam da, Cal’e bu tolerans da fazla” soruları, bir anda çok şık bir şekilde cevaplandı.

Sezonun özellikle en zayıf halkası olmaya devam eden Ward – 33 ilişkisi bile ilginç bir viraj aldı bu bölümde, ama elbette SHIELD vs. Inhumans meselesinin yanından dahi geçemezdi. Ne yalan söyleyeyim, SHIELD’ın bu huyu beni çılgıncasına etkilemeye devam ediyor. Belki vardıkları nokta tahmin edilebilir, ama ona kesinlikle ilk aklınıza gelebilecek olan yöntemle gitmiyorlar. Bu da diziyi canlı, merak uyandırıc ve sürükleyici kılıyor ister istemez. Şimdi asıl mesele şu; sezon finalinde kim, hangi tarafta kalacak? Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

20 Yorum

 1. Niklaus Mikaelson Cevap ver

  o deilde mack gitti bobbi gitti(!) gonzales gitti.bidahaki bölümde bi cavalry vs quake isteriz marvel duy sesimi!!!

 2. Dizi Inhumans vs SHİELD ile Civil War’ın temelini attı bence. Skye şuan Civil War a dahil olursa süper olur ve dahil olması için tonla sebep var artık. Eğer ailesinden yana olursa filme ikizler gibi kötü karakter olarak başlayıp iyiye devşirilir Shield tarafında yer alırsa direk dahil olup Ironman ın ekibe katılır yok tarafsız kalıp ara yol bulmaya çalışırsa filme katılıp iki tarafı da objektif olarak görmemizi sağlayan bir karakter olur ve çok daha mühim görevler üstlenebilir.

 3. Ilk ciktigi andan itibaren Reina’yi cok fazla gormek istemiyorum. Ne zaman son bulacagini merak ediyorum 🙂

  Nick Fury surprizi inatla gelmiyor. Gonzales varken gelir diye dusundum oysa ki. Nick Fury geri dondu Coulson’la evren icinde yanyana gelmedi. Bence buyuk sorun olusturmaya basliyor Dizi ve Filmler arasindaki bazi sinirlar artik.

  • NickFury yakında SHİELD’ın başına geçecek zaten. Coulson geçenlerde “Fury gelip alana kadar kutu sizde kalabilr. Opps Spoiler Alert” dedi. Bi de filmin son sahnesi birkaç ay sonrasını anlatıyordu. Malum bebeğin doğuşundan anlaşılıyo. Yani 3.Sezonda bi Fury olayı görebiliriz

 4. yani bence öyle ahım şahım bir bölüm değildi önceki bölümleri dikkatle izlerseniz Jiaying’in böyle bir karakter olduğu zaten anlaşılıyor ayrıca Ultron filmine de değinmeleri çok kısaydı yani sadece filmi kurtarmak için yapılmış bir çabadan öteye gitmedi..

 5. Dizi bu bölüm itibari ile çok riskli bir konuya bodoslama giriş yaptı. Çünkü eğer shield vs Inhumans bu bölüm sonunda direk olarak Blackbolt’un müdahale etmesi gereken bir seviyeye geldi ki kendisinin dahil olması demek Avengers’ ın da dahil olmasını gerektirir. Sonuçta Shield’ın baş ajanlarından birinin yüksek konumda bir Inhuman’a saldırması ve ölmesi söz konusu. Inhumans filmine daha bu kadar süre varken nasıl bağlayacaklar merak ediyorum.

  • Kerem Arda Mirel Cevap ver

   Bence aşırı tepkiyle afterlife ı harcamazlarsa gonzales yok coulson artık daha da güçlü coulson da savaşa izin vermez jiaying istediği gibi manipüle ederler ve neticede uzlaşırlar

  • Fahrettin Yıldırım Cevap ver

   Aslında her şey çok basit age of ultron bitti sıradaki film ne: The civil war civil war un konusu ne yetenekli yani inhumans insanların indekslenip indekslenmemesi (bu arada ne kadar bi avengers olsada captan americada bir ınhumans bence) captan america bu konuda insanların indekslenmemesini, özel hayatın gizliliğini tutuyor 🙂 diğer taraftan iron man shield i tutuyor ve bu insanların tehlikeli olduğunu ve kayıt altına alınması gerektiğini düşünüyor. The Civil War un konusu bu yani açıkcası bu bölümde başladığını gördümüz olay dizisi 😀 Yani adamlar şimdi den bu konu üzerine yani The Civil War a hazırlık yapıyor. Baya basit ve açık değil mi?

  • Blackbolt veya Kraliyet Ailesinden birilerinin insanlarla ve hatta bu alt sınıf inhumanlarla zerre ilgilendiğini sanmıyorum 🙂 Ha o Kree silahı büyük ses getirirse bilemem.. Bir şekilde Attilan’dan temsilciler gelse bile herhangi Kraliyet Ailesi mensubunun Infinity War’dan önce ortaya çıkması olası gözükmüyor..

 6. TC Türker Yurtöver Cevap ver

  Civil War hikayesinin artik bu indeksleme hikayesi uzerinden gidecegini belirten bi bolum olmus gibi

 7. Shield’ın index index diye tutturmasını Magneto duymasın! 🙂
  X-Men’in hakları da Marvel’de olaydı, zaten hiç girmezlerdi Inhumans’e.

 8. Kerem Arda Mirel Cevap ver

  Bir tahmini olan var mı acaba o porto riko da ki şehir Ya Atillan ya kreenin hala daki şehri ya da Dünyadaki kree operasyonlarının yünetildiği bir üs. Eğer Atillansa inhuman uygarlığı eskiden vardı yok oldu ( ama o zaman inhumans filminde noolucak ? ) ya da kree lerin dünyadaki üstüydü proje terk edilince üs de terk edildi coulson ın o şehri çizmesiyse o ölü kree o üsse geliyordu gelemeden öldü bir şekilde kanındaki maddeden coulson ve öteki tahiti deneklerinde bir arayışı tetikledi Yani ben önce o şehir Atillan diye heyecanlanmıştım şimdiyse Atillan olmadığını düşünüyorum Bence inhumanlar alıcak başlarını gidicek Atillan ı sonra inşa edecekler

 9. Inhumans sadece Black Bolt’un yaşadığı başkent Atillandaki halktan ibaret değil geçtiğimiz seneki Infinity eventinden anlayabiliriz eventi okuyanlar bilir sağda solda bir sürü küçük aktif olmamış inhuman yerleşkeleri vardı dizide bunlardan biri Skyeın annesinin yönettiği afterlife tabi her birinin kendi yönetimi kendi gizliliği var sağda solda , SHIELD hepsini bulup kaydetsede Skye/Daisy Johnson gibi şimdiye kadar farkettirmeden halk içinde yaşayan nüfusta bir o kadar fazla , hepsi terrigen bekliyor. Yani Blackboltun ortaya çıkması için hala erken görünüyor. Yinede Yan-Direktör Gonzales’in ölmeside göz yumulacak birşey değil.

 10. rüzgar mavracı Cevap ver

  Odegilde Afterlife dedikleri yeri ben bir anlamda zaman ve mekandan farkli bir yerde ayni araf gibi bir yer zannediyodum. Uzerlerine cip bile yerlestirilmeden gordon ve rainanin buldular yinede. Hayret

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.